Denník N

Kauza míňa kauzu a problémy ľudí nikto nerieši

Regionálne média mi posielajú otázky v súvislosti s kandidatúrou na primátora Košíc a postupne uverejňujú odpovede. Keďže mám číslo 13, vždy sa nachádzam kdesi vzadu na druhej strane a mnohí ľudia to ani nenájdu. Tak som pre vás pripravil všetky otázky a odpovede do blogov a postupne ich tu uverejním. Čítajte, toto je prvá časť.

Čo sú podľa vás tri najväčšie problémy Košíc a ako by ste ich riešili? 
Myslím si, že ľudia sú už znechutení z hádok, ktoré za posledné roky predvádza súčasné vedenie mesta s takzvanou opozíciou. Kauza míňa kauzu a to, čo ľudí trápi,  sa nerieši. Riešením je vymeniť týchto politikov a začať počúvať ľudí. 

 

Môže sa stať alebo to úplne vylučujte, že sa nakoniec vzdáte kandidatúry (napríklad v prospech iného kandidáta)? Za akých okolností svoje odstúpenie pripúšťate? 
Ak niekto počas kampane odstúpi, tak len preto, lebo je dohodnutý na nejakej zákulisnej hre. Ja to nebudem. 

 

Ste spokojný so súčasným usporiadaním samosprávy v Košiciach (mesto a 22 mestských častí)? Budete sa usilovať o zníženie počtu mestských častí? Ako by sa mali podľa vás zlúčiť?
Myslíte si, že ľudí trápi viac to, či majú bezbariérové chodníky alebo to, či majú 22 mestských častí? Primátor a zastupiteľstvo by mali riešiť reálne problémy ľudí, potom to bude menej populistov a extrémistov. Dajme ľuďom to, čo potrebujú a nepodsúvajme im nezmysly. 

 

V Bratislave mestskí poslanci rokujú aj dvakrát za mesiac, v Prešove raz. V Košiciach sa zastupiteľstvo schádza len raz za tri mesiace. V programe mávalo aj takmer sto bodov, niekedy sa rokovalo aj vyše dvanásť hodín. Poslanci tak závažné prevody majetku schvaľujú pod časovým tlakom neskoro večer (v noci), často bez akejkoľvek diskusie. Ak by ste boli primátorom, zvolávali by ste zasadnutia častejšie s menej rozsiahlym programom? (končiace vedenie mesta takéto návrhy v minulosti odmietalo) 
Väčší problém vidím v tom, že sa hádajú ako psy a na ľudí kašlú. Robme veci kvalitne na všetkých úrovniach a potom to bude dobre. A je jedno, ako často bude zasadať zastupiteľstvo.  


Ktoré personálne zmeny na magistráte a v mestských podnikoch považujete za nevyhnutné, takže v prípade vášho zvolenia by ste k nim pristúpili čo najskôr? Koho by ste si priviedli na magistrát a na aké pozície? 

Na každom poste, a je jedno, či je to magistrát, škola alebo pekáreň musia byť ľudia, ktorí sú odborníci v danej oblasti. Ja sa celý život opieram o odborníkov a tak to bude aj v prípade môjho zvolenia. 

 

Aký model parkovania v historickom jadre a širšom centre mesta (súčasné rezidentské lokality 1 – 10) preferujete? Ste za rezidentský systém parkovania na sídliskách (spoplatnenie parkovacích mieste cez ročné karty pre rezidentov, a vytlačenie cezpoľných a firemných áut), alebo máte iné riešenie nedostatku parkovacích miest? 
Problém parkovania treba zmietnúť zo stola a nechať odborníkov nech prinesú riešenie na základe analýz, z ktorých musia vychádzať. Potom treba dobre prediskutovať riešenie s ľuďmi a je to. Nič zložité. 

 

Koľko miniete na predvolebnú kampaň a z akých zdrojov ju financujete? Otvoríli ste si transparentný účet? Zverejníte v prípade zvolenia skutočne vynaložené náklady a ich štruktúru? 
Všetko, čo sa týka financovania kampane je na mojom transparentnom účte. Príjmy aj výdaje. Zákon dodržaný.

 

Košice nemajú súvislé a samostatné cyklistické chodníky (väčšinou ide o pruhy na chodníkoch pre peších, aj tých je málo). Čo a ako by ste s tým spravili? 
Nie každý, kto je cyklista, je odborník na cyklodopravu. Cyklistov je tak veľa, že si zaslúšia poctivé riešenie, nie len názor politika. Pustime k riešeniu problémov odborníkov a potom tu budeme mať Košice, v ktorých budeme radi žiť a ľudia budú spokojní.  

Teraz najčítanejšie

Vlado Vagasi

Vášnivý motorkár, karavanista, komunálny politik a milovník kníh v jednej osobe.