Denník N

Nenechajte sa oklamať. O čom skutočne budú prichádzajúce eurovoľby?

Ilustračný obrázok. (Zdroj: BBC)
Ilustračný obrázok. (Zdroj: BBC)

Jarné eurovoľby sú zrejme jednými z najdôležitejších aké zažijeme. Zrejme z úplne iného dôvodu ako sa vám budú snažiť natlačiť do hlavy…

V kontexte prichádzajúcich eurovolieb sa začínajú objavovať prvé lastovičky hovoriace o tom, aké budú ich nosné témy. V krátkosti by sa dali zhrnúť do dvoch skupín Štandardná politika vs. PopulizmusViac vs. Menej únie. Avšak existuje omnoho dôležitejší spoločenský a politický problém, ktorý sa na nás valí rýchlosťou Moorovho zákona. Aj keď si to mnohí neuvedomujú skutočne najdôležitejšou politickou otázkou dneška je, ako plynulo prejsť z „infoveku“ do „veku strojov“.

Blíži sa najväčšia technologická revolúcia v histórií ľudstva, ktorá svojím dopadom predčí aj Veľkú priemyselnú revolúciu z 19-tého storočia. Tak ako v 19-tom storočí technologická revolúcia priniesla „umelé svaly“, ktoré nahradili tie ľudské a konské, tak prichádzajúca prinesie „umelé mysle“. Úplne nový druh stroja, taký, ktorý nebude potrebovať na riadenie človeka.

Zatiaľ čo po väčšinu existencie ľudstva nová technológia priniesla nové lepšie pracovné príležitosti, na ktoré sa ľudia preučili a tak postupne sme prešli od lovcov k agrárnej a následne až k modernej spoločnosti. S tým ako vymierali staré profesie (napr. roľníci) vznikali nové kvalitnejšie a kvalifikovanejšie (napr. mechanici, inžinieri…).

Dnes sa však tento trend zmenil a kým technologické giganty zo začiatku 20. storočia zamestnávali státisíce ľudí (Ford, Standard oil…), moderné technologické giganty (Google, Apple, Facebook…) zamestnávajú pár desiatok tisíc. Moderná automatizácia neprináša toľko pracovných miest, ako tomu bývalo v minulosti, prinajlepšom počet pracovných miest, ktoré kvôli nej zaniknú je rovný tým novovzniknutým. Technologické giganty najbližšieho desaťročia budú zamestnávať stovky maximálne tisícky ľudí… Najlepšie tento trend pochopíte po príchode do veľkých supermarketov ako Tesco, či Kaufland, keď kedysi pri pokladni pracovalo 20 zamestnancov, dnes je ich tam 8 a zvyšok zabezpečujú samoobslužné pokladnice pod dohľadom  ďalších 2. A to sa bavíme iba o tej „najhlúpejšej“ forme automatizácie. Samoobslužnú pokladnicu vie dnes zostrojiť a naprogramovať aj priemerný stredoškolák…

Existuje technológia, ktorá je schopná nahradiť všetkých vodičov z povolania a tým pádom automatizovať prepravu a logistiku. Nie je otázkou to, či sa to dá, ale kedy sa to stane široko dostupné. Podobne ako kedysi počítače najskôr boli iba veľkými a neohrabanými krabiciami, ktoré mali problém robiť základné úkony, po tom čo sa stali verejne dostupnými okamžite dobili všetky profesie a dnes neexistuje hádam ani jedna, ktorá by sa úplne zaobišla bez výpočtovej techniky (dokonca ani spomenutí roľníci). A nebavíme sa iba o šoféroch a skladníkoch, ktorí sú v ohrození. Roboty, stroje a programy postupne vymenia všetky dnes známe profesie, dokonca aj tie „kreatívne“.

Keď sa pozrieme na analýzu, ktorá bola spracovaná už v roku 2013, opisujúcu najviac ohrozené profesie zistíme, že do roku 2033 najviac ohrozené profesie (s pravdepodobnosťou vyššou ako 80%, že budú nahradené strojmi) tvoria vyše 45% zamestnancov v USA (používam údaje z USA, nakoľko slovenské ministerstvo práce buď túto štatistiku nevedie alebo sa k nej v časom rozmedzí písania tohoto blogu neviem dostať). Vzhľadom na výrobné zameranie našej ekonomiky si však myslím, že situácia na Slovensku lepšia nebude, skôr naopak.

Tu prichádza politický rozmer tohto problému, čo robiť s tak obrovskou nezamestnanosťou? Pre porovnanie počas Veľkej hospodárskej krízy, ktorá začala v 20. rokoch 20. storočia bola nezamestnanosť „iba“ 28% a teda aj keby sme predpokladali, že nejakým zázrakom sa v priebehu nasledujúcich 15 rokov tretina ohrozených zamestnancov zvládne rekvalifikovať, miera nezamestnanosti bude nepredstaviteľná. Čo robiť s miliónmi ľudí, ktorí prišli o prácu, nie vlastnou vinou, ale jednoducho preto, že budú nezamestnateľní? 

Nechcem vyznieť ako neoluddita preto poviem, že automatizáciu a novú technológiu nepovažujem za zlú a bojovať proti nej je nezmyselné a tak ako vždy v histórií by ste prehrali. Nová technológia zlepší našu životnú úroveň, vytvorí príležitosti, o ktorých sa nám dnes ani len nezdá, ktoré možno nebudú naviazané na prácu. Dovolím si odvážne tvrdiť, že nezamestnanosť budúcnosti nebude problém, jednoducho na čo by ľudia pracovali, keď to nebude potrebné? Technologický progres je jediný spôsob ako môže ľudstvo prežiť. Na čo však chcem upozorniť a čo považujem za skutočné nebezpečenstvo je neriadený prechod z jedného spoločenského stavu do druhého. Takýto skok by mohol veľmi jednoducho narušiť našu krehkú spoločnosť.

Preto za naozaj najdôležitejšiu a najrelevantnejšiu tému nadchádzajúcich volieb považujem práve to, akým spôsobom docieliť, že tento prechod bude čo najviac plynulý a najmenej bolestivý. Pretože čas sa kráti a tá „budúcnosť“ je už skôr prítomnosťou. Je zbytočné sa baviť o tom, kto chce viac a menej únie, keď sa celá naša spoločnosť zosype ako domček z kariet. EÚ má v tomto smere veľmi silnú páku a správnou reguláciou je schopná docieliť plynulý prechod, ale to iba za predpokladu, že takáto téma bude na stole… Dnes potrebujeme rozumné vedenie viac ako kedykoľvek predtým a preto nedovoľme, aby sa táto voľba zvrhla na „dobrých“ a „zlých“ Európanov. 

Aj teraz, ako čítate tento blog niekde na svete sa pracuje na tom, ako vás nahradiť strojom. Preto, je najmä vo vašom záujme ísť voliť a motivovať k tomu ostatných. Keď sa vás niekto bude snažiť presvedčiť o tom, že migranti alebo euroval sú relevantnými témami týchto volieb, skúste sa ho spýtať ako by vyriešil problém automatizácie? Ako zabezpečí to, že nezostanete bez práce? Resp. keď zostanete, tak, že sa vaša situácia nezhorší? Treba si uvedomiť, že jedno volebné obdobie trvá 5 rokov v europarlamente a 4 roky v našom národnom, preto si nemôžme dovoliť čakať na to ďalšie, vtedy už môže byť príliš neskoro! Už nežijeme v „kľudnom“ 20. storočí, nemôžme si dovoliť prešľapovať na mieste už ani chvíľku. k

V posledných voľbách do európskeho parlamentu bola na Slovensku účasť najnižšia v celej Únií iba niečo cez 13% a medzi vrstvou, ktorej sa tieto voľby najviac týkajú, mladými do 30 rokov, dokonca iba 5%. Prevezmime zodpovednosť za svoju budúcnosť aspoň teraz, keď je to najdôležitejšie! Ak chcete túto správu šíriť ďalej, zapojte sa do kampane „This time I am voting“ na tomto linku: www.thistimeimvoting.eu/?recruiter_id=2628

Autor je členom hnutia Progresívne Slovensko.

Teraz najčítanejšie

Lukáš Račko

Som študent, obdivujem krásu filozofie, najmä jej najčistejšiu podobu v matematike. Nesnažím sa veci vedieť, ale chápať. Ako koníček študujem politológiu a štátotvorbu. Trápia ma problémy spoločnosti, a najmä to, že sa o nich odmieta diskusia. Nehľadám jednoduché, "zjavné", riešenia, ale snažím sa veci chápať v hlbšom zmysle.