Denník N

Líviine umenie dvojzmyselnosti

V posledných dňoch lomcuje Slovenskými internetmi video žiačky bilinguálneho gymnázia, ktorá sa predstavila ako Lívia. Valná väčšina ľudí začala nad jej videom robiť súdy – či už negatívne, alebo pozitívne. Po počiatočnom nezáujme som si toto video pozrel a musím povedať, že ma zásadne pobavilo čo sa okolo neho deje. Nejde ani o samotný obsah videa, ale o formu akou ľudia začali reagovať. Dal som si preto čas a pozorne som počúval čo je hovorené a pozorne som sledoval čo vidím.

Dospel som k názoru, že ku každej významnejšej časti jej videa existujú minimálne dve interpretácie. V tomto blogu si vezmem niektoré tvrdenia a poukážem na túto dvojzmyselnosť.

„Som Nigérijec. A kto mi neverí je fašista.“
Tento úvodný príhovor je možné interpretovať buď ako úprimný, alebo ako sarkastický. Je aj tretia možnosť. Aj keď som osobne náchylný veriť jej tvrdeniu bez dôkazov (tj. že sa nejedná o sarkazmus), definitívnu odpoveď by dal rodný list a občiansky preukaz tejto slečny – podľa štátnej príslušnosti, alebo národnosti.

„Presadzovanie multikultúry je v móde asi ako ľadvinka.“
Krajná pravica a časť konzervatívneho spektra má pocit, že sa musí brániť multikulturalizmu. Prvý problém je v tom, že Slovensko nieje a nikdy nebolo monokultúrne. Žijú tu Slováci, Maďari, Rusíni, Gorali, Poliaci… Katolíci, protestanti, židia, moslimovia, ateisti… Ľudia počúvajú ľudovky, pop, rock, metal… A sú tu subkultúry metalu, punku a skinheads… Druhý problém je v tom, že nepoznám nikoho kto by čokoľvek z uvedeného zavádzal nasilu. Nevidím teda dôvod na to aby z toho niekto spravil „módnu záležitosť“.

Znovu záleží len na tom z akého uhla sa na tieto jej slová dívate. Môžete nabrať dojem, že chce bojovať proti multikulturalizmu, alebo by len poukazovala na fakt že ho nikto nezavádza?

*cough* Reklamná vložka *cough*

„Pre zvrhlé hodnoty, ktoré má naočkovaných mnoho mladých ľudí cez podobné projekty, ktoré propagujú významné a vplyvné značky…“
Táto veta nasleduje okamžite po úryvku zo spomenutej reklamy, čo navodzuje dojem, že sa pokračuje v uvedenom kontexte. Všetky tri vyjadrenia sú však vágne. Ktoré zvrhlé hodnoty? Ktoré projekty? A aké vplyvné značky? V tento moment však ostal kontext veľmi otázny, pretože podlieha minimálne dvom protichodným interpretáciám.

„Propaganda je zbraňou hromadného ničenia, médiá propagujúce multikultúru vytvárajú falošnú verziu sveta.“
Z mojej perspektívy začali o multikutúre písať práve konšpiračné a alternatívne médiá. Robili o multikulturalizme jednostrannú propagandu, ktorá sa zameriavala výhradne na údajnú imigráciu ľudí z Blízkeho východu. Falošnosť tejto propagandy spočíva aj v tom, že na Slovensko žiadny milión utečencov nesmeroval. Je faktom, že multikulturalizmus vo vzťahu k imigrácii v Nemecku čelí kritike.

„Slovensko stojí pred rozhodnutím či sa otvorí multikultúre.“
S týmto tvrdením nesúhlasím (viz. vyššie). Slovensko totiž v prvom rade nikdy nebolo monokultúrne a vždy tu bola diverzita.

„Všetky pronárodné a prokultúrne sily musia odolávať štvavej kampani proti nim“
A v tento moment sa pozastavme. Ak si naozaj myslíte že Miňko Mazurek, Marián Kotleba alebo taký Tibor Rostas spadajú do kolonky „prokultúrny“ tak niečo nieje v poriadku. Význam vety sa diametrálne mení podľa toho čo považujete za prokultúrne a pronárodné.

Položme si otázku či sa v SME a v Nku cítia byť prokultúrny – ja ich tak rozhodne vnímam. Ak im ide o dobro Slovenska nespadá to pod kategóriu „pronárodný“? Viete stereotypy… Po dvoch desaťročiach konfliktu s neonacizmom a fraškou slovenského nacionalizmu, ľudia z liberálnych kruhov mohli zabudnúť na to čo tento pojem definuje. Je faktom, že pojem „pronárodný“ je až odporne sprofanovaný ľuďmi, čo v skutočnosti necítia hrdosť ale nenávisť.

„Prečo niekomu nestačí takáto nádherná forma rozmanitosti? Prečo by mal niekto záujem mať z rozmanitej Európy homogénnu zmes národov?“
Ak tieto dve otázky kladie konšpirátor, je to forma obvinenia. Ak ich položíte konšpirátorovi, pýtate sa ho na základ jeho tvrdení. Celý význam sa obráti naruby podľa kontextu a nemusíte vo vete zmeniť ani písmeno.

Vzor dvojzmyselnosti
V tento moment potrebujeme pokusný subjekt či budú vyjadrenia z Líviinho videa pasovať. Ako príklad si vezmime pána poslanca Milana Mazureka.

Až sa zase nabudúce rozohní o nebezpečenstve multikulturalizmu, nemal by zabúdať na svoju holú hlavu, ktorá je znakom importovanej subkultúry skinheads. Nie je to dôkazom toho, že pán poslanec Mazurek (stále mladý človek) bol naočkovaný zvrhlými hodnotami? Rozhodne je možné tvrdiť o pánovi Mazurekovi, že je zmätený a nepozná svoju vlastnú identitu. Možno sa nechal ovplyvniť propagandou a uveril falošnej verzii sveta.

Záver
Slečnu ktorá sa predstavila vo videu ako Lívia nepoznám. Neviem aké má zázemie, objektívne neviem či môže byť z Nigérie, ani neviem zodpovedne povedať či má názory ktoré by spadali do rámca nacionalizmu. Síce sa vyskytli články podľa ktorých sa s ňou stretol Ján Benčík a zverejnil jej celé meno, alebo sa k jej videu vyjadril pracovník OSF – avšak takéto správy som (v momente kedy píšem tento blog) našiel len na nedôveryhodných stránkach. Podobnou formou zavádzali aj Hlavné správy ohľadne stretnutia Zabudnutého Slovenska.

Pri množstve otázok, ktoré aspoň u mňa toto video vyvolalo mám pocit, že ľudia majú tendenciu si na otázky odpovedať sami a nemajú odvahu opýtať sa ako sú slová myslené… Preto skoro všetci ľudia čo si na jej video vytvorili vyhranený názor pracujú s typickým stereotypným kontextom svojho okolia. Takže asi nejak takto…

„Milá Lívia. Tvoje virálne video pôsobí značne zmätene. Chcela by si lepšie vysvetliť svoje postoje? Zaujímalo by ma čo si pod slovom multikulturalizmus predstavuješ.“

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocur

Metalista. Mám rád thrash, death, industrial, grind... Ale hlavne mám rád tú slobodu ktorú to prináša. Považujem sa za mierumilovného človeka ale veľmi zle znášam nekonečný vesmír ľudskej hlúposti.