Denník N

Čo má spoločné SaS, Veľký protikorupčný pochod, Smer a Kočner?

Robert Fico dnes v relácii O 5 minút 12 opäť perlil. Kočnerove špinavosti sa ho vraj netýkajú, pretože s ním nemá videonahrávku. Od mojich priamych skúseností s oboma pánmi už uplynul určitý čas. Myslel som si, že sa vyjadreniam, ktoré nasledujú v blogu vyhnem. Dostal som však dojem, že sa o svoje zážitky musím podeliť. Robert Fico povedal, že chce pravdu, tak navrhujem, aby sme mu ju postupne naservírovali.

Diskreditácia strany Sloboda a Solidarita

Prvé, k čomu musím zaujať stanovisko je vzťah Richarda Sulíka s Mariánom Kočnerom. Všetci si pamätáme príjemnú nahrávku pri raňajkách. Uvedení páni preberajú pochybné obchody pri voľbe generálneho prokurátora. Kočner je vulgárny, malý, tučný, evidentne zbehlý a informovaný. Richard Sulík je v tom čase nováčik v politike a chce získať informácie od Kočnera. Možno nemal toľko politických skúseností, aby vyhodnotil Kočnerove zámery.

Kočner si do svojho domu zabudoval „špionážnu kameru“ v podobe termostatu. Znie to ako nápad z Céčkového filmu so Stevenom Segalom, ale je to pravda. A áno, ono sa to naozaj dá normálne kúpiť.

Termostat s kamerkou je povinná výbava každého… …“podnikateľa“

Je zrejmé, že Kočner si Richarda Sulíka nahral na objednávku Smeru. Nie, že by to vtedy potrebovali. Ale nič naňho nemali. Smer operuje tak, že keď žiadnu špinu nenájde, tak si ju vymyslí, alebo vyrobí. A vo vhodnej dobe ju vypustí. To sa aj stalo a viac sa k tomuto vyjadrovať nebudem.

Smer a Kočner? Best friends forever… alebo nie?

Zatiaľ, čo úvod do tohto blogu bol z mojej strany „iba“ zhodnotením faktov, ktoré máme k dispozícii, tu sa budem venovať výlučne osobným skúsenostiam. V čase Veľkých protikorupčných pochodov v roku 2017, ktoré som spoluorganizoval som dostal nasledovnú informáciu. „Kočner na Vás dostal objednávku od Smeru, dávajte si naňho pozor, inak vás rozjebe.“ Ospravedlňujem sa za tento slovník, ale pre autenticitu budem podobné citáty zverejňovať v pôvodnom znení. Zdroj tejto informácie (a akýchkoľvek ďalších) nebudem menovať, pretože sú to osoby, ktorým by takéto zverejnenie mohlo spôsobiť nemalé problémy.

Medzi Kočnerových priateľov patrí aj zakladajúca členka strany Smer, Monika Beňová

My sme v tom čase v súkromnom živote čelili rôznym vyhrážkam, zastrašovaniu a iným situáciám. Preto som tejto informácii neprikladal hrozivý charakter. Napriek tomu som sa však rozhodol, že si uvedenú informáciu preverím u ďalších osôb. Po stretnutí s osobou blízkou jednému vrcholovému politikovi som, okrem potvrdenia tejto informácie, dostal aj dodatočné vysvetlenie. Medzi mnohé z aktivít Kočnera patria spravodajské hry na objednávku.

Okrem Kočnera sú v tomto biznis modeli zapojené, okrem iného, nasledovné osoby: (i) bývalý príslušník SIS, známy z mnohých káuz, (ii) jeho milenka, ktorá pracuje ako redaktorka v bulvárnom médiu, (iii) šéfredaktorka toho istého média, (iv) manžel šéfredaktorky, známy bezpečnostný analytik. Mená uvedených osôb zverejním, keď príde správny čas.

Kočnerova „kompro“ úderka v akcii. Misia „Čistý deň“

Diskreditácia Veľkého protikorupčného pochodu

Po zistení uvedených skutočností sa nejaký čas nič nedialo. Až prišiel jedného dňa Dávid Straka. Sťažoval sa, že mu volala redaktorka bulvárneho média a bola naňho nepríjemná. Napriek tomu, že som mu výslovne odporúčal neposkytovať rozhovory cez telefón, moju radu neposlúchol a oheň bol na streche. Sériu nepríjemných článkov si môžme pripomenúť napríklad TU. Pre úplnosť informácii dodávam, že návrh pozvať Tibora Gašpara do diskusie na strednej škole a odmietnúť pozvanie na deň otvorených dverí naozaj nebol z Dávidovej hlavy. Vymyslel som to ja, spolu s ďalšími vysokoškolákmi. O tom sa však pani redaktorka nezmienila.

Prvý článok bol nepríjemný, no navrhoval som, aby sme túto záležitosť nechali vyhniť. Táto snaha opäť zlyhala, pretože Dávid Straka sa oprávnene cítil dotknutý uvedeným článkom.

Pôvodný tím organizátorov Veľkého protikorupčného pochodu (zľava): Dávid Straka, Karolína Farská, Tomáš Popovič, Róbert Martin Hudec

Sedeli sme v obývačke jedného bratislavského bytu a Dávid sa rozhodol predmetnej novinárke zavolať. Síce som nesúhlasil s telefonátom, ale požiadal som Dávida aby si ho nahral. Odmietol to s tvrdením, že je to neetické. Ja som mu povedal, že ona si ho určite nahrá. Telefonát prebehol nasledovným spôsobom: (i) Dávid sa dovolá redaktorke a tá naňho histericky vrieska do telefónu, že nemá čas a skladá, vraj kúpe deti a ozve sa; (ii) varujem Dávida, že redaktorka si pýta pokyny od svojich zadávateľov a ozve sa keď ich získa, odporúčam nahrávku telefonátu, Dávid odmieta; (iii) redaktorka telefonuje a opäť histericky kričí na Dávida, ktorý žiada o opravu objednaného článku; (iv) šepkajúc prosím Dávida aby zložil telefón, (v) redaktorka začína klásť otázky na ktoré Dávid nevie odpovedať. Pokračovanie poznáte.

Po zverejnení diskreditačných článkov sa opäť stretávam s osobou z oblasti verejného diania, ktorá mi ukazuje fotografie, na ktorých uvedená redaktorka vchádza a vychádza z úradu vlády bočným vchodom (teda nie vchodom, ktorý bežne používajú novinári). Nasledujú fotografie, kde sedí Kočner v hoteli so spomínaným bývalým príslušníkom SIS. Snáď zo zúfalstva sa zabávam na jeho náhlej zmene hmotnosti.

Záverom

Kto teda zo spolupráce s Kočnerom ťaží? Kto je Kočnerovými aktivitami negatívne zasiahnutý? Myslím, že z dostupných informácií je každému zrejmé, že Kočnera si objednáva najmä Smer. Komu však Kočner škodí? Sú to slušní ľudia, ktorých chce Smer zničiť. Je to strana Sloboda a Solidarita. Bol to Veľký protikorupčný pochod. Chcel by som veriť, že to nebol Ján Kuciak. Nie preto, že neverím motívom jeho vraždy. Je to preto, že nechcem žiť v krajine, kde politika splýva s mafiu. Nechcem žiť v krajine, kde majú politici krv na rukách.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Popovič

V Eurovoľbách 2019 kandidujem za stranu SaS pod číslom 14. Predseda Mladých SaSkárov, študent Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a právny asistent v advokátskej kancelárii.