Denník N

Päť dôvodov, prečo prísť na TEDxUniverzitaKomenského

Trinásť spíkrov a spíkeriek. Sieťovanie so zaujímavými ľuďmi. Partneri, vďaka ktorým prinesieme celodenný catering a rôzne zábavné aktivity. Možnosť spoznať jedinečnú fakultu a jej študentov. A citlivý prístup k životnému prostrediu. Päť dosť dobrých dôvodov, aby ste si v diári poznačili 18. november 2018. Prebehne prvý ročník podujatia TEDxUniverzitaKomenského s podtitulom „Na ceste“. AKTUALIZOVANÉ: 25/10 SME VYPREDALI VŠETKY LÍSTKY. ĎAKUJEME! :)

  1. Dôvodom číslo jeden je vlastne trinásť dôvodov. Je to trinásť spíkeriek a spíkrov. Hľadali sme ľudí, ktorí nie sú notoricky známi a nevybiehajú na nás spoza každého rohu. Ale každý z nich prinesie jedinečný príbeh. Budú to témy ako slow fashion, spoločensky prospešné podnikanie, životológia, sexuálne násilie, univerzitný marketing, crowd management, osobnostná zmena, zážitkové učenie, ekologické vinárstvo, šport a zdravie, jedlo budúcnosti, burleska, či odlišovanie vedy od pseudovedy. Sú to racionálne bytosti, ale aj umelecké duše. Skúsení experti s hviezdnymi životopismi, ale aj svieži mladí ľudia, ktorí sú plní nápadov, ako to robiť lepšie. Niekoľkí prídu z Čiech, jeden dokonca zo Spojených štátov.  Slovami Jacka Kerouaca, všetko sú to ľudia zbláznení do života, ktorí nehovoria všednosti, a sú zapálení pre dobrú vec. Mimochodom, našu trinástku tvorí 8 žien a 5 mužov, takže nehrozí žiaden „mansplaining“.
  2. Sieťovanie. Na akciách TEDx vždy stretnem zaujímavých ľudí, ktorí obetujú svoj voľný čas s cieľom dozvedieť sa niečo nové. Alebo chcú takýto zážitok priniesť iným. Pred dvomi rokmi som napríklad pribehol za Scottom Bedleym, ktorý na TEDxBratislava hovoril o schopnosti rozlišovať skutočné a falošné správy. Vznikol z toho spoločný výskumný projekt. Veľa telefónnych čísiel a kontaktov si na takýchto akciách vymením aj cez prestávky – s účastníkmi, dobrovoľníkmi či organizátormi. Najlepšia vec na „tedexoch“ je podľa mňa to, že ich navštevujú podobní blázni, ako som ja sám.
  3. Naši partneri. Oslovili sme niekoľko partnerov, ktorí nám pomohli s organizáciou. Sú to všetko skvelé značky a projekty, ktorým veríme. Pravidlá sú jasné: partneri nám nehovoria do výberu rečníkov. Ale hľadáme cesty, ako môžu účastníkom a účastníčkam spríjemniť deň. V spolupráci s nimi pripravujeme chutné dobroty, zaujímavé aktivity s možnosťou vyhrať malé ceny, výbornú kávu z našej obľúbenej trenčianskej pražiarne, dobrý obed (chystáme prekvapenie), a plánujeme aj „afterku“. Bude to jednoducho plnohodnotne strávený deň plný networkingu, zábavy a milých drobností, ktoré potešia.
  4. Je to príležitosť spoznať nás. Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK alebo skrátene „FSEVka“ je najmladšou fakultou našej najstaršej univerzity. A v mnohom si ide svojou cestou. Náš Vegget napríklad ponúka špeciality a dobroty od slovenských farmárov, a je to najsvojskejší vysokoškolský bufet, aký poznám. Pri škole práve pripravujeme komunitnú záhradu. Naša dekanka nás celý čas podporuje, pomáha nám, a ako jedna z prvých si kúpila lístok. No a potom sú tu naši študenti, ktorí to celé pripravujú. Jadro tímu strávilo prípravou TEDxUniverzitaKomenského už rok, úplne dobrovoľne a bez vyhliadky na odmenu. „Nulté“ stretnutie sme mali 20. októbra 2017. Po roku sa to všetko začína postupne zhmotňovať, pracujeme na posledných produkčných detailoch a dolaďujeme prezentácie so spíkrami.
  5. A záverom, nenecháme po sebe spúšť. Naši študenti už dávnejšie vymysleli projekt „FSEVparujeme“. Triedenie odpadu je pre našu fakultu už dávno rutinou. Na TEDxUniverzitaKomenského si na odpad dáme ešte väčší pozor než obvykle. Jednorazové riady budú kompostovateľné. Použijeme čo najmenej plastov. Okrem klasických nádob na separovaný odpad pribudne stanovisko inšpirované našim spoločným eko projektom s festivalom Pohoda. Pitný režim sme tiež vyriešili bezodpadovo: každý účastník dostane uzatvárateľnú sklenú fľašu označenú svojim menom, ktorú si bude môcť odniesť ako suvenír. Myšlienky budú originálne – ale všetko ostatné sa budeme snažiť znovupoužiť a recyklovať.

Program si môžete pozrieť tu: http://tedxuniverzitakomenskeho.sk/program/

FB event: TEDxUniverzitaKomenského 2018

Lístok si môžete kúpiť tu: http://tedxuniverzitakomenskeho.sk/  
AKTUALIZOVANÉ: 25/10 SME VYPREDALI VŠETKY LÍSTKY. ĎAKUJEME! Ale ak chcete, dajte „like“ na našu FB stránku, a po skončení akcie tam budeme postupne pridávať videá. A ak sa po skončení tohto ročníka rozhodneme pokračovať, budete prví, ktorí sa o tom dozviete. Ešte raz veľká vďaka, váš záujem nás veľmi potešil a povzbudil.

 

Teraz najčítanejšie