Denník N

Taliansko sa nevzdá svojho rozpočtového deficitu

Talianska populistická vláda sľúbila, že je pripravená konať, aby zabezpečila, že rozpočtový deficit v roku 2019 neprekročí jej cieľ vo výške 2,4 percenta. Taktiež vyzvala EÚ na diskusie o prípadných nezhodách.

V liste Európskej komisii zverejnenom v pondelok minister financií Giovanni Tria uviedol, že si uvedomuje, že jeho výdavkové plány nie sú v súlade s pravidlami EÚ a chce ‚konštruktívne‘ rozhovory o tejto otázke s úradníkmi v Bruseli.

Tria dostal kritiku od európskych úradníkov a investorov odkedy poľavil tlaku talianskej koalícií Mattea Salviniho a Luigiho Di Maia, aby vyčlenil prostriedky na ich kľúčové volebné sľuby: daňové škrty, vyššie výdavky na benefity a nižší vek odchodu do dôchodku. Komisia vo svojom liste vo štvrtok vyjadrila ‚vážne obavy‘ o rozpočtovom pláne Talianska. Tria taktiež neposkytol žiadny náznak toho, že Taliansko plánuje znížiť svoje hlavné cieľové výdavky.

Ako reakciu na túto správu talianske štátne dlhopisy zaznamenali nárast ceny, keď populistická vláda sľúbila, že nedovolí, aby sa rozpočtový deficit ešte viac prehĺbil, ako sa v súčasnosti plánuje.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyzval Európsku komisiu, aby odmietla rozpočet Talianska a dokázala, že sa poučila z gréckej dlhovej krízy. ‚Rakúsko nie je pripravené stať sa dlžníkom iných štátov, zatiaľ čo tieto štáty aktívne prispievajú k neistote na trhu,‘ uviedol Kurz v e-maile v spoločnom vyhlásení s ministrom financií Hartwigom Loegerom. ‚Ak neexistujú žiadne zmeny a doplnenia, Európska komisia musí rozpočet zamietnuť.‘

Teraz najčítanejšie

Adam Hulin

Adam vyštudoval Ekonomickú Univerzitu v Bratislave v odbore Medzinárodné Financie. Odborne sa venuje monetárnej politike, svetovému ekonomickému dianiu a vývoju rôznych investičných nástrojov. v septembri 2018 nastúpil na doktorandské štúdium pod vedením aktuálneho guvernéra Národnej Banky Slovenska, kde sa venuje dopadom rozhodnutí rôznych centrálnych bánk na vývoj po svetovej hospodárskej a finančnej kríze.