Denník N

10 kľúčov k ešte lepšej Bratislave a jedna srdcovka

Dnes som predstavil svoj volebný program. Ponúkam vám, Bratislavčanom, 10 rokov mojich skúseností z komunálnej politiky a 4 roky skúseností s primátorským úradom. Nebalamutím občanom hlavy rozprávkami, ani nevymýšľam plány, ktoré by si vyžadovali 20 násobný rozpočet a niekoľko volebných období. Predkladám vám 10 sľubov a záväzkov – veľmi konkrétnych, ktorých splnenie viem garantovať, aj s veľmi konkrétnymi termínmi ich splnenia. Ponúkam konkrétne riešenia na konkrétne problémy, ponúkam projekty, z ktorých sú mnohé už vo fáze prípravy. Ponúkam veci, ktoré viem splniť a ktoré posunú Bratislavu o ďalší kus dopredu.

1) Cesty a cyklocesty– Mesto bez výtlkov
Dokončím opravy všetkých cestných radiál a súvisiacich ciest do roku 2022. Celkovo pôjde o ďalších viac ako 250 km ciest – teda vzdialenosť asi ako od Tatier k Dunaju. Bratislava bude mať prvýkrát v histórii všetky hlavné cestné ťahy v dobrom stave. Budem pokračovať v rozširovaní siete cyklotrás tak, aby ich počet a kvalita zodpovedali rastúcemu počtu cyklistov.

2) Koľajová doprava– Moderná a ekologická alternatíva
Budem pokračovať v rozvoji koľajovej dopravy. Dostaviame električkovú trať na koniec Petržalky, zrekonštruujeme karlovesko-dúbravskú električkovú radiálu vrátane všetkých zastávok, priechodov pre chodcov a zelených povrchov a tiež budeme pokračovať v príprave rekonštrukcie Ružinovskej a Vajnorskej radiály. Budeme ďalej rozvíjať projekty napojenia električkových tratí do nových lokalít a ich prepojenie so železničnými terminálmi, ktoré sú dnes v štádiu prípravy: Ružinov, Devínska Nová Ves, Vrakuňa a Podunajské Biskupice. Dotiahneme električku do Vajnor. Budeme ďalej presadzovať vybudovanie novej železničnej stanice v lokalite Filiálka a ďalšie skvalitňovanie a posilnenie prímestských vlakov.

3) Kvalitná a prístupná hromadná doprava
Chcem ešte lepšiu mestskú hromadnú dopravu. Budem pokračovať v obnove vozového parku MHD tak, aby boli všetky vozidlá nízkopodlažné, klimatizované, s prístupom na internet. Presadím jednotné zľavy pre dôchodcov, aby mali rovnaké zľavy všetci bez ohľadu na vek. Rovnako zavediem zľavy pre dospelých, ktorí sprevádzajú deti. Rozšírim bikesharing o nové stanice, bicykle a elektrobicykle.

4) Sociálne služby a kultúra
Budem pokračovať v zvyšovaní kapacít domovov pre seniorov a ľudí bez domova. Budeme pokračovať v aktívnom zapájaní seniorov do života v Bratislave. V oblasti kultúry budem ďalej navyšovať finančné prostriedky pre projekty verejnosti a založíme stálu scénu mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava.

5) Parkovanie, ktoré dáva zmysel
Budem pokračovať v opatreniach, ktoré pomôžu Bratislavčanom s parkovaním. Dotiahneme rozbehnuté projekty parkovacích domov a záchytných parkovísk – v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a železnicami aj pred vstupom do mesta – a pravidlá pre parkovanie tak, aby sme obmedzili masívny prílev áut do mesta a aby boli vždy zvýhodnení domáci.

6) Verejné priestory– výkladná skriňa moderného mesta
Budem sa ďalej venovať rozvoju zanedbaných verejných priestranstiev, s ktorými sme konečne po rokoch pohli. Pri novej výstavbe budem trvať na tom, aby verejné priestranstvá mali prioritu a boli kvalitne zrealizované a táto výstavba mala jasné a tvrdé pravidlá. Ďalej budem zapájať firmy a investorov do rozvoja mesta tak, ako som to robil posledné 4 roky. Rovnako budem pokračovať v obnove mestského mobiliáru – lavičiek, kvetináčov, odpadkových košov a budem rozširovať mestskú zeleň s profesionálnou starostlivosťou. Budeme pokračovať v oprave historických pamiatok – začneme Michalskou vežou a zabezpečíme prezentáciu mestského archívu. Postavíme a opravíme ďalšie detské ihriská a workoutové ihriská pre dospelých.

7) Komunálny podnik– o mnohé veci sa vieme postarať aj sami
Založím nový komunálny podnik, ktorý sa bude starať o údržbu ciest, čistotu a starostlivosť o zeleň v réžii mesta bez zbytočných medzikrokov. Mesto tak v konečnom dôsledku ušetrí množstvo financií.

8) Bezpečné mesto pre všetkých
Budem ďalej presadzovať lepšie financovanie mestskej polície a zmenu jej kompetencií tak, aby svoje úlohy mohla vykonávať efektívne, kvalitne a s moderným vybavením. Dobudujem integrovaný kamerový systém a posvietim si na temné zákutia, ktoré spôsobujú problémy.

9) Národný park Malé Karpaty
Budem presadzovať vznik chráneného územia v Malých Karpatoch tak, aby z lesov pri Bratislave bola najväčšia mestská rekreačná zóna v Európe a nie plantáž na drevo. Budem pokračovať v politike vysádzania 2 nových stromov za jeden chorý.

10) Vizuálny smog
Budem ďalej bojovať s vizuálnym smogom. Za 4 roky sme odstránili takmer 1000 reklamných plôch a ďalšie stovky sú v procese odstraňovania. Stále sme však len na začiatku, tento proces musí pokračovať. Dokončím zápas o zákaz hazardu v Bratislave.

A k týmto 10 bodom pridávam ešte jednu srdcovku – kúpele Grössling.

Kúpele Grössling sú neoddeliteľnou súčasťou spomienok celý generácií Bratislavčanov. Mnohí z nás tu absolvovali prvé tempá na kurzoch plávania na základnej škole, trávil v nich čas Julo Satinský so svojimi priateľmi, zatiaľ čo – jeho slovami – “vonku zúril socializmus”… Ich zanedbaný stav je nedôstojný takejto pamiatky aj našich spomienok a zmenu tohoto stavu sme dlžní sami sebe.

Opustený, schátraný, zúbožený stav Grösslingu ma hneval, preto som sa do riešenia pustil hneď po nástupe do úradu primátora. Nebolo to jednoduché: boj o túto pamiatku trval dlhé roky, riešila sa vo viacerých súdnych sporoch… Tento boj však mal zmysel – nakoniec sa nám podarilo kúpele prevziať naspäť do vlastníctva Bratislavy. Na budúci rok máme v rozpočte vyčlenených 800-tisíc eur na sanačné práce, aby sme túto pamiatku ochránili pred ďalšou devastáciou, pretože pohľad na objekt dnes mnohých ľudí, vrátane mňa, doslova fyzicky bolí.

Sme teda o krok bližšie k naplneniu môjho sna – vrátiť kúpeľom Grössling ich zašlú slávu. Podobne, ako sme v priebehu 4 rokov dokázali premeniť a oživiť dlhodobo schátrané a zanedbané miesta Bratislavy, ako podchod na Trnavskom mýte, Námestie Slobody, parčík na Svoradovej a množstvo iných, tak považujem za veľkú výzvu vrátiť kúpele Grössling späť na mapu Bratislavy. Zaslúžia si dôstojný návrat, aby mohli dobre slúžiť ešte dlhé roky mnohým generáciám Bratislavčanov.

Ivo Nesrovnal
primátor hlavného mesta SR Bratislavy

Kúpele Grössling
Kúpele Grössling

Teraz najčítanejšie

Ivo Nesrovnal

Narodil som sa v Bratislave 19. mája 1964. Bývali sme na Jelačičovej. Po ukončení gymnázia som chcel študovať históriu, lebo dejiny ma vždy priťahovali. Nakoniec som však išiel na právo. Vo vzdelávaní som pokračoval ďalej na univerzitách v USA, Nemecku a Francúzsku. Profesionálnu dráhu som začal v Akadémii vied a ako právnik som mal tú česť pracovať so skvelými ľuďmi v kancelárii prezidenta Václava Havla. Ako advokát som žil a pracoval v rôznych európskych krajinách. Trinásť rokov som spoluviedol pobočku renomovanej medzinárodnej advokátskej kancelárie Gleiss Lutz Rechtsanwälte pre Česko a Slovensko. Dlhšie som žil v Hamburgu, Štuttgarte, dobre poznám Viedeň, Mníchov, Zurich či Kodaň. Po návrate zo zahraničia som ostal z mnohých vecí v Bratislave nemilo prekvapený. Odstup od západnej Európy sa zväčšil, Bratislava strácala konkurencieschopnosť a vypadla z rebríčkov kvality života. V roku 2009 som preto vstúpil do komunálnej politiky a stal som sa poslancom mestského zastupiteľstva. Pochopil som, že keď chce človek meniť veci, mal by začať niečo robiť. Pre mesto sme spolu s kolegami, mestskými poslancami vykonali kus roboty. Snaha vyvrcholila v roku 2014 zvolením za primátora hlavného mesta SR Bratislava.