Denník N

Daň za psa je hlúposť. Zrušíme ju.

Majiteľ psa nie je horší človek ako ten, kto psa nemá. Preto nevidím dôvod, prečo by mali títo ľudia platiť za svojho psa dane. Argument, že nám psy špinia verejné priestory tu neobstojí. Naozajstný psíčkar po svojom miláčikovi vždy uprace.

V každej komunite sa nájdu ľudia, ktorí sú neslušní. Ale podľa nich by sme nemali prijímať zákony a miestne VZN. Lebo tak, ako sú ľudia zlí, sú aj dobrí a slušní. A tých je viac. Tak je to aj medzi psíčkarmi. O čistotu verejného priestoru sa musí starať samospráva, ale aj každý z nás. Ten, kto ide z baru a je mu zle, ten, kto hádže papieriky po zemi, ten, kto neseparuje a aj ten, kto má psa.

Mali by sme byť mesto, ktoré má rado svojich občanov a mali by sme pre nich robiť veci tak, aby v ňom radi žili. O čistotu sa máme starať, či je to chodník alebo trávnik. Ihrisko alebo smetisko. Lenže vyberať daň od toho, kto má psa a nepýtať si od toho, kto cestou z baru ošpinil fasádu, zastávku alebo chodník, nie je fér. Preto dane za psa zrušíme. Ľudí budeme motivovať pozitívne, nie daňami. V Košicich žijú tolerantní ľudia. Chcem, aby sme sa k sebe správali ináč. Pes pomáha ľuďom odohnať zlodeja. Je dobrý spoločník pre starších ale aj pre malé deti. Pes už nie je vec ani v zákone. Takže nebude ani nástrojom mesta na to, ako naplniť rozpočet.

To ale neznamená, že budeme tolerovať neslušných. Nie, to nie. Len budeme trpezlivo vplývať na tých, ktorí sa správajú ako hulváti. Veľakrát stačí takýchto ľudí upozorniť. A tých, ktorí sa nezmenia, nájdeme a časom sa zmenia.

Naše verejné priestory budeme čistiť viac, budeme ich viac vysávať a osadíme viac košov s vrecúškami. Naši koordinátori na sídliskách si všimnú, kde treba košov pridať a kde sú koše zbytočné.
Primátor má zháňať peniaze na projekty vo svojom meste a nie míňať peniaze, ktoré vyzbieral na daniach od svojich občanov. Táto téma bude mať pravdepodobne aj svojich odporcov. Verím, že na všetky otázky, ktoré k tejto téme vzniknú, odpoviem.
P.S. 1. Ak sa pýtate, kde nájdeme peniaze, ktoré boli doteraz v rozpočte z daní za psa, tak vedzte, že lepšou správou verejných financií vieme ušetriť ďaleko viac, ako je táto položka.
P.S. 2. O tejto téme, ale aj o ďalších iných sa rád zapojím do diskusie na mojom FB, twitteriinstagrame. 

Teraz najčítanejšie

Vlado Vagasi

Vášnivý motorkár, karavanista, komunálny politik a milovník kníh v jednej osobe.