Denník N

Aeromobil včera dosiahol svoje limity

Prirodzenou sínusoidou – aj prostredníctvom pádu – definuje tento hybridný vynález svoj úspech. Nevyhol sa im ani samotný aeromobil, ktorý svojimi vizionárskymi princípmi mení tok našich budúcich riek.

Aeromobil pilotoval Štefan Klein a spadol mi kameň zo srdca, keď som sa v noci dozvedela, že pilot – jeho vynálezca – je po havárii v poriadku, živý, zdravý, iba s menšími zraneniami.

Po tejto správe som bola svedkom bezprostrednej reakcie našej spoločnosti, médií a okolia. Po páde auto-lietadla vznikli mnohé pochybnosti a špekulácie, že projekt aeromobilu je v ohrození. Stala sa nehoda, ktorá ho presunula do akýchsi „červených čísiel“.

Citlivo vnímam symboliku, že pri zrode tohto oceľového „vtáka“ so 4-kolesami a aj pri jeho páde k zemi bol prítomný človek, ktorý mu skonštruoval tvar a vdýchol život. Štefan Klein s ním bol od počiatku i pri samotnom páde. Verím, že ho neopustí ani pri ďalších vzdušných, či pozemských sínusoidách.

VŠESTRANNÝ „UMELEC“

Pred necelým mesiacom som mala úžasnú možnosť, osobne sa stretnúť s pánom Kleinom. V jednej osobe som spoznala charizmatického človeka, dizajnéra, vedca, pedagóga, inovátora, konštruktéra, pilota, pôdohospodára, vynálezcu, otca, priateľa a človeka, ktorý je ochotný, pokorný a silný. Vie presne, čo chce, prečo to chce, a ako to chce. Je v súlade s prírodou (inšpiruje sa ňou i vo vynálezoch), ľudskosťou a prirodzenou túžbou slobodne odovzdať kus seba svetu, ľuďom, študentom, rodine, svojim blízkym. Štefan Klein je zhmotnením úspechu tým, že zostal verný životu, otvorený výzvam, prekážkam, cieľom a ideálom.

Je to silný muž, ktorý prežije pád z 300 metrovej výšky, aby bol nažive a mohol nasledovať svoje ďalšie ciele a sny.

KĽUKATÁ CESTA K ÚSPECHU

Pán Klein sa celý život učil balancovať a pracovať s výškovými rozdielmi. Učil sa ako manévrovať, hľadať správne uhly a prístupy.

Už v roku 1992 mal v rukách inovátorské projekty a v hlave mnoho úchvatných myšlienok. Bol to ale taký čas, kedy ľudia, úradníci či štátnici vo funkciách,  neboli pripravení vidieť svet ako on – aj za zákrutu. Štefan Klein si počkal 23 rokov, kým bolo ľudstvo pripravené prijať jeho vízie, začať konať a aj meniť svoje stereotypné videnia.

Na našom stretnutí v kabinete Ateliéru Transport dizajnu VŠVU nám dovolil vnoriť sa do budúcnosti. Snažili sme sa nastaviť besedu na náš májový festival a zdieľal nám samé zaujímavé veci. Hovoril o redukcii ako zmene životného štýlu, science fiction vynálezoch, ktoré budú možno oku neviditeľné, ale prelomové. O nových technológiách, ktoré nám majú život uľahčiť. Stále však pre neho ostáva otázkou, či nás vedia tieto moderné  technológie nasmerovať ku samotnému šťastiu.

Vo svojich víziách hovoril o ďalších ponúkajúcich sa zmenách, zmene princípov myslenia, o ekologických riešeniach, mikro-mobilite, zmene infraštruktúry a transformácii mŕtvych, betónových plôch v zelené továrne.

ZEM, PO KTOREJ SA DÁ TRVALO UDRŽATEĽNE KRÁČAŤ

Ako a kam sa dá napredovať, aby bolo ľudstvo spokojné, v harmónii medzi sebou a svojím zdrojom – zemou, po ktorej sa dá trvalo a udržateľne kráčať. Vzduchom, v ktorom sa dá trvalo udržateľne lietať. Zároveň ale nevidí Štefan Klein svet v ružovom prevedení. Sám sa nazval optimistickým realistom, ktorý má stopy úsmevov i vrások na svojej tvári.

Rozhovor s týmto VEĽKÝM človekom, v slnečnými lúčmi presvietenom kabinete, bol pre nás obrovským zážitkom, posolstvom a pravdou vyslovenou v závere stretnutia. Štefan Klein sa zamyslel nad skutočnou hodnotou života…

ČO JE SKUTOČNÝM ZMYSLOM?

,,Ľudská morálka, pôda a viera.’’ To je podľa pána Kleina funkčný, dobre navigujúci kompas, skutočná nemenná hodnota, ktorá vždy bola a vždy bude kľúčom. Pretože ak sa človečina, staré i nové generácie budú s rešpektom a láskou starať o seba, o pôdu, mať k nej kooperujúci, harmonický vzťah a ak budeme pestovať v nás a našich deťoch morálku, pravdu a spravodlivosť, tak príde prosperita pre všetkých nás.

A viera? Tá nás posúva a harmonizuje. Neprestajne posilňuje a dávkuje zmyslom naše kroky. Štefan Klein je odvážny muž, ktorý vedome, či nevedome poukázal na problém aeromobilu. Či už na ten technický, či ľudský.

Aj ja mám svoju vieru, ktorá mi našepkáva, že prídu nové riešenia a bezpečnostné opatrenia, ktoré aeromobil vynesú bezpečnejšie, komfortnejšie do neba a rozplynú naše pochybnosti a nedôveru.

Štefan Klein, je mi cťou, stáť pri Vás. Prajem veľa síl a skoré uzdravenie, aby ste mohli čo najskôr opäť lietať a robiť veci, ktoré Vás bavia a zvnútra naplňujú.

Teraz najčítanejšie

Lenka Hamšíková

Žena, ktorá sa učí byť ženou. Človek, ktorý prijal zodpovednosť do svojich dlaní. Matka, ktorá je žiakom, učňom a učiteľom zároveň. Bytosť, čo verí, padá, dúfa, tvorí, vstáva, mení, hľadá a niekedy aj lieta...