Denník N

Bol som členom ĽS-naše Slovensko. Konkurenčné a totalitné prostredie (Časť4)

Po dlhšej dobe Vám prinášam ďalšiu časť môjho osobného angažmá v rámci Ľudovej strany naše Slovensko v ktorom sa venujem nezdravo konkurenčnému prostrediu v strane ale predovšetkým totalitnému systému ktorý panuje v strane a väčšina umiernených a mysliacich ľudí si to všimla a rýchlo dala ruky preč od ĽSNS. Je pochopiteľné že si text neprečíta tvrdé jadro ĽSNS alebo podporovatelia s ružovými okuliarmi ktorí neuveria rôznym veciam o ĽSNS aj keď ich zažijú na vlastné oči. Prirodzene som pre nich platený agent. Pre silných antikolebovcov to zase nie je tiež. Pre nich som zase „kotlebovec“ ktorý chce podporovať Kotlebu skryto tým, že sa od neho chce dištancovať. Takže je to pre nerozhodnutý stred a pevne verím, že si to prečítajú, začnú premýšľať a prehodnotia svoju prípadnú podporu ĽSNS.

V prvom rade si treba uvedomiť jednu zásadnú vec. Tou vecou je tajenie vecí okresnými predsedami pred krajskými aby si tým urobili dobré meno. To meno im pomáha v budovaní kariéry a získavaní finančných prostriedkov.Vedenie utvrdzujú v ich názore že konanie vedenia má bezvýhradnú podporu v strane. Preto sa kritické hlasy umlčujú. Ak sa dostanú na stôl krajských predsedov, tak ich poriešia a dostanú padáka zo strany.

Financovanie Okresných organizácii (OO) je tiež zaujimavé. Často sa nejedná o financovanie podľa potreby či podľa toho kde je ako strana úspešná ale ide o doslovný boj o peniaze medzi OO navzájom. Ako hladné psy keď sa bijú o kus mäsa. OO sú financované na základe „odpracovania“ si akcií ktoré chce vedenie. Hlavnou akciou je zbieranie podpisov za referendum o vystúpení z EÚ a NATO. Každý mesiac je kvóta ktorú ak nesplnia nedostanú peniaze. Jedná sa o 100 euro za 100 podpisov. No a tu sú ďalšie problémy.

Prvým je že sa podpisy nedostanú do centrály niekedy aj mesiace za predpokladu že petičná akcia bola nadmieru úspešná. Dôvod je jednoduchý.  Ak sa vyzbiera napr. 300 podpisov za mesiac tak dostanú 100 euro. Teda aj keď vyzbierali trojnásobnú výšku stanovenej kvóty. A čo sa teda spraví? Jednoducho si to predsedovia OO rozdelia na tri mesiace.

Za druhé niektorí okresní predsedovia ktorí nie sú tak úspešní a vedenie ich upozorňuje že sú slabí v zbieraní podpisov a zatrasie sa tak pod nimi stolička predsedu OO, ostatní predsedovia sa im smejú alebo sa vyvyšujú tak si jednoducho „prirobia“ ľudí podpísaných pod petíciu. Takže skutočný počet ľudí ktorí to podpísali je už nemožné zistiť. Menia sa perá v riadkoch ako ľudia ktorí to podpisujú aby to tak nevyzeralo. Pokiaľ viem to ale nie je veľa. Pri sto podpisov je to do päť max desať ľudí. Ak to ale robí väčšie množstvo okresných predsedov, už to poskytuje veľké číslo.

Za tretie vedenie krajov obchádza vyplácanie daných finančných prostriedkov (podľa niektorých je to nariadenie celoslovenské, podľa niektorých len niektorých krajských predsedov). Jedná sa o to že okresný predseda odovzdá pred koncom mesiaca krajskému petíciu so 100 podpismi. Ten to má bezodkladne podať celoštátnemu vedeniu strany.  Vedeniu strany to ale dodá deň či dva po konci mesiaca. Prečo? Pretože „výplata“ 100 euro sa vyplatí len ak sa dodajú podpisy na celoštátne vedenie strany najneskôr posledný  deň v mesiaci. Ak je to deň po tomto termíne 100 euro vyplatených nebude. Vedenie tak ušetrí a nemusí poslať sľúbené finančné prostriedky a zároveň získajú podpisy. Majú čo chcú zadarmo. To či vedia že časť podpisov je „dorobená“ už neviem. Huľo napríklad dostal príspevok dva krát zo siedmych ktoré mal dostať no práve že to Vladimír Z. poskytol vedeniu tesne po konci mesiaca nedostal nič.

Takto to v strane funguje. Členovia sú využívaní, okresní predsedovia sa snažia zničiť navzájom len aby sa udržali na svojich miestach, mohli postúpiť vyššie alebo sa mohli dostať na dobré miesto na kandidátnej listine. Ešte je tu možnosť získania zamestnania ako asistent alebo v minulosti na župe ako dobrý straník. Nič proti zamestnávaniu dôveryhodných ľudí ale strana ktorá si hovorí že im nejde o fleky a niesu to karieristi, tak je ľuďmi splňujúce kritéria karieristu bez chrbtovej kosti doslova plná.

Vedenie sa chce zase „zabetónovať“ a preto ničí všetkých ktorí by ich mohli ohroziť. Financie ktoré im štát poskytol nikto poriadne nevie kde sú.  Aj kvôli tomu neuspela K-ĽSNS vo voľbách do VÚC. Všetci ktorí mali ako také zázemie a povedomie v okresoch boli vylúčení. Boli konkurencia. Prostredie v strane najlepšie vystihuje citát z knihy totalitarizmus ako politické náboženstvo od A. Jamesa Gregora. Totalitarizmus „sú systémy, v ktorých na čele stoja ľudia inšpirovaní – ti, o ktorých sa má za to, že sú vlastníkmi nespochybniteľných právd, že sú vo svojich úvahách vždy múdri a že sa vo svojich súdoch nikdy nemýlia. O vodcoch takýchto systémoch sa hovorí ako o charizmatických – a svoju vodcovskú pozíciu zastávajú spravidla na doživotie. Sú uctievaní a oslovovaní titulom Vodca a ich chovanie sa pokladá za dokonalé stelesnenie vôle spoločenstva. Všetky hnutia, v ktorých na čele stoja, prestupuje viera, ktorá nepripúšťa žiadne výhrady alebo opozíciu a každý náznak alternatívnej politiky je odmietnutý. Takéto hnutia sa v zásade snažia o vládu jednej strany. (Gregor, A.J. 17)“.

Hlavnou otázkou ale je: Vytvoril to predseda alebo to okolo neho vytvorili a on tomu uveril? To je otázka. Podľa jeho životopisu a výpovedí známych (poznám človeka ktorý s ním vyrastal-pre členov tvrdého jadra ĽSNS nie je to človek vymyslený len málo kto má odvahu niečo verejne povedať aby nedostal niekde „lekciu“ a zároveň chce mať svätý pokoj, ale aj keby všetko dosvedčil, tak sa povie že si vymýšľa etc. takže v podstate je to jedno) nebol veľmi extrovertný typ a preto je možné že sa nechal omámiť slávou a úspechom. Alebo to spravil sám? Hmm, ťažko povedať je to dobrý politik v rovine politickej. Vie ako má robiť politiku ale prečo v strane funguje totalitný princíp ťažko povedať. Nečakám že toto pochopí dnes už väčšina členov, pretože ich intelektuálne schopnosti sú veľmi malé alebo sympatizanti s ružovými okuliarmi. Ani pre silných antikotlebovcov. Je to pre tých ktorí majú svoj rozum, vedia premýšľať. Dúfam že je ich väčšina v Slovenskej populácii. Naša vlasť potrebuje urýchlene reštart ale so stranou tohto typu to fakt nepôjde. Sám veľkú nádej a stranu ktorá by to dokázala nevidím.

 

Teraz najčítanejšie