Denník N

V zubárskom kresle….

Sedím pokojne .. moje srdce už neburáca tak ako v minulosti…

Dokonca pred zubárskym úkonom čítam články….

Ešte pred pár mesiacmi by som sa na čítanie časopisu v čakárni fakt nevedela sústrediť…

Moje doterajšie skúsenosti so zubármi fakt neboli priaznivé….  vlastne boli katastrofické!!! A vždy som priam závidela ľuďom, ktorí tak povediac prišli k zubárovi v pohode s úsmevom a s úsmevom aj potom odišli……. .

Najhorší bol júl… Spoliehate sa na to, že po odporúčaní na luxusnú kliniku a absolvovaní zubnej prehliadky dostanete termín, mail, atď. … Lenže nič z toho sa nestalo. Bol to strašný lúzer, ktorý ma zdrvil prednáškou o tom, aké je kalcium neúčinné…. následne na to ma vystrašil rôznymi negatívnymi scenármi – čo sa môže stať, keď .. atď…. nezabudol ma zdrbať, že dentálna hygiena je základ.. (čo tak mentálna pán doktor???). .. pošliapal moje sebavedomie.. vyinkasoval takmer 100 eur za tie 4 minúty pekla a odvtedy som nič o ňom nepočula. Ani obraz, ani zvuk…. diera…. ostal len divný pocit.. za pár minút som sa cítila ako dieťa, ktoré má 4 roky… takto si na luxusnej klinike nikdy nenechajte so sebou zametať! Priznám sa, že ma to zaskočilo… a mňa keď niečo zaskočí – ostanem v akomsi bloku. Až keď sme sadli do auta, vedela som zhodnotiť tento divný proces a zareagovať naň.. no jo.. učíme sa celý život!

Jedno ale čo z duše neznášam sú egomuži, ktorí sú obskakovaní ženami. Sú tak iluzórne pre ne autoritou.. tak naoko.. Niekde v hĺbke sú takíto muži veľmi zranení ľudia, ktorí si svoje komplexy potrebujú vybíjať aroganciou a nadradenosťou na iných.. Čosi postrádaju v osobnom živote.. Ale vnútri sú rozbitní a krehkí ako porcelán. Iba ich maska je z ocele.. Tu zlyhali predovšetkym matky, ktoré tu buď vytvorili nezdravú zavislosť, alebo im nedali to najpotrebnejšie – oporu a podporu…  Ale to je už téma pre psychológiu.. Väčšina takýchto autorít má to svoje krásne teplé miestečko a už sa ďalej často nerozvíja.. A ty pacient čuš a plať!  Zvelebuj ich! A nedovoľ si povedať – čo si videl, čítal, čo Ti pomáha a škodí… a už vôbec nie čo cítiš! Lebo podľa štatistiky – z vŕtačky predsa nemôžeš mať migrénu,.. atď..

Dnes som rada, že som sa na túto cestu nedala.. hľadala som ďalej.. a našla som si pre seba to, čo som chcela…… odborníka aj človeka zároveň… jednoducho človečinu.

Čo z drahého vybavenia, keď chýba ľudskosť…? Fakt je to nanič… Nájsť dobrého zubára/zubárku je ťažké. Už po troch prehliadkach som bola múdrejšia. Tak ako v gynekológii – aj tu sa dejú sem tam divné veci. Slovensko je postihnuté rodinkárstvom.. to je ako mor, ktorého sa snáď nedá zbaviť!

Fakt ma pobavili posledné články, ako sa kupujú operácie a ako tento fenomén v slovenských nemocniciach funguje.

Ja som tento fenomén zažila už pekných pár rokov dozadu v sektore gynekológia. Ak chcete, priplaťte si, .. lebo inak ste iba v poradí a na rad sa dostanete za pol roka. No zdá sa, že ani toto nepomohlo. Bola som si ochotná priplatiť,.. ale zdá sa, že to chcelo ešte viac peňazí – čo mi naznačila aj lekárka. Chvalabohu,… dnes ešte mám maternicu, .. a tak isto aj slepé črevo, ktoré by mi vtedy vybrali – pritom to úplne zle diagnostikovali….

Takže ľudia, haló! Toto sa deje v zdravotníctve už roky! Radím Vám len jediné: skúšajte a hľadajte.. Nikdy sa nenechajte obalamutiť, že k dobrému lekárovi sa dlho čaká na termíny. Je to hovadina! Nedajte sa ponižovať a ani so sebou zametať… Vy máte na výber! Sledujte prístup, komunikáciu, skrátka všetko.. a vyskúšajte viacerých lekárov, viacero pohľadov.. nechajte si pre porovnanie a budete múdrejší….

♧♧♧

Každopádne.. Dnes sa už k zubárovi teším (-: ……. Je to zásluhou ľudí, ktorých som stretla a ktorých si cením hlavne ako ľudí, na tej ľudskej úrovni…

Chvíľku sa snažím vnímať telku, ktorá je nad zubárskym kreslom…

Vnímam farebné okuliare, ktoré mi dáva vždy ochotná milá sestrička….

Potom však prechádzam do akéhosi hypnotického spánku (-:

Snažím sa sústrediť na dych a využiť všetko to, čo som sa naučila pri spievaní,  relaxovaní, .. či meditácii…

Zakrátko síce počujem zvuk vŕtačky, ktorú z duše nenávidím,.. ale skúšam fakt relaxovať. Dýcham striedavo do rôznych oblastí na tele. Raz do hrude.. potom medzi rebrá.. neskôr do podbruška. Čokoľvek sa deje, je prítomný hlboký dych……..

Takto som dokázala prežiť extrakcie štyroch zubov naraz, pričom jeden z nich sa zlomil a bolo to na dlhšie…. Pri takýchto zákrokoch Vám ostáva zamerať sa na dych…. Nemôžete sa veľmi hýbať,.. ale zato môžete dýchať. A dychom viete všeličo prekonať. Zrecyklovať..  Navyše si môžte vytvárať pri tom rôzne predstavy….

Ak to nefunguje a deje sa čosi bolestivejšie, hrám meno – mesto – zviera – vec… áno, tú detskú hru…. fakt je v týchto okamihoch úžasná! Pamätáte sa..?

Alena..

Aš…

Antilopa..

   Aktovka…..

Inou hrou je hra spontánnych kombinácií čísel… Tvoríte rôzne čísla….. Šialené? Pri krízových stavoch fakt skvelé, ako zamestnať Vašu myseľ……… Viete čo je zaujímavé? Vaša myseľ po štyroch či piatich kombináciách začne kombinácie čísel niekedy opakovať… Nie, nie moja milá! Tvor nové…… (-: No jo.. Svet čísel fakt nikdy nebol pre mňa…..

Sem tam zase dávam v duchu mená podľa abecedy…… aj tu myseľ však lenivie…. pri Céčku mi napadá stále len Cecília….. či Cyril….. (-: Tak vymýšľam bludy ako Cincrlína…. a v duchu sa niekedy smejem sama nad sebou … Ách, sme smiešni! (-:

Niekedy vymýšľam počas zákroku podľa abecedy tak spontánne slová, ktoré vygeneruje myseľ ako prvé….

Antigóna..

Bajadéra…

Caviky…

Dumbas….

(-:  Je to celkom sranda, aké podivnosti Vám ako prvé napadnú….

Inokedy skúšam využiť čas na zubárskom kresle tak, že sa pokúšam vojsť do sveta terapie cez proces Cesty a Brandon Bays, ktorá ma naučila ako sa zakrátko dostať k sebe, do svojho vnútra,… Takže si robím také malé bilancie toho, kde som a čo od života potrebujem… Obyčajne mi to na zubárskom kresle akosi rýchlejšie všetko dochádza….. a bývajú to dosť silné AHA momenty…

Asi najhorším nepriateľom je pre mňa vŕtačka. Je super, že sa používa zakaždým anestéza, ale tie vibrácie sú aj tak des. Zakaždým mám z nich na 2.deň nábeh na migrénu… fuuj… Pripadá mi to, ako keď tí robotníci zbíjajú cesty… V 21. storočí  si vŕtame do zubov? Tak môžme doma aj do kolena, .. však s anestézou… nie? Skrátka sme si ako ľudstvo čosi nevšimli.. Niekde sa stala chyba… Máme svet mobilov, tabletov.. posielame si fotky z druhého konca zemegule, ale stále zbíjame zuby..

Vŕtačka je pre mňa skrátka ako hudobníčku to najhoršie… naozaj horšie ako čistenie koreňových kanálikov, pri ktorých sa vyberie nerv.. vtedy som fakt zrelaxovala! A naozaj skoro v kresle zaspala … A nič z katastrofických scenárov a skúseností mojich známich sa nenaplnilo. Asi som fakt z inej galaxie.. Hold, my podivní ufónci to máme akosi všetko občas naopak… Bola to vlastne fantastická skúsenosť! (-: Nech žijú koreňové kanáliky!  Vivat!

Zato tie hnusné zbíjačky na zuby fakt nemusím… Rozoznávam ich na míle podľa zvuku….. vrták po vrtáku.. Ja ich rozkódujem na míle..  A tak isto ten prístroj na dentálnu hygienu.. Ten rozpoznám vždy…….

Darmo, môj absolútny sluch je diagnóza sama o sebe… Zvuky sú vibrácia..  ak máte citlivosť pre zvuky, bude to s vŕtačkami trochu ťažšie.. Svet zvukov môže byť príjemný, ale rovnako aj odpudivý. A môže aj bolieť…..  Zachytávam takto rôzne vibrácie… Občas by som túto citlivosť na zvuky vypla….. Nuž ale, .. to by nevznikla už ani jedna pieseň…….

Hotovo….. dokončené!

A po presne 11.tej návšteve u zubára, kde som sa čo to naučila – ako prekonávať fóbie a strachy,…. ako zamestnávať moju myseľ a ako pracovať s dychom,… – prichádza na rad strojček na zuby……….

Začína sa očividne zas úplne nová etapa…. s novými trampotami, zápletkami, skúsenosťami…..

A po propolisovom lete, .. zdá sa, .. že prichádza príležitosť pre totálnu zmenu……. na opravenie čohosi, čo už bolo dávno potrebné a k čomu som sa až teraz odhodlala….

Veľa ľudí nechápe, prečo strojček v dospelosti? A prečo nezmeniť niečo, čo je možné..? Každá zmena stojí obeť……..

Pobežím do toho s odvahou…….

Za ten krátko-dlhý čas, čo sa zaoberám komunikáciou, čeľusťou,  spevom, prejavom ako takým – sa fakt toho veľa zmenilo……..

A dá sa povedať, že tento čas si budem naozaj dôsledne pamätať, ako príležitosť pre zmenu………. príležitosť pre skúmanie mnohých vecí…..

Veľa vecí ide v našom živote cez bolesť… To sú tie životné zlomy.. veľmi bolestivé, ale potrebné……

Zmena tela a procesov s tým spojených…

Zmena myslenia…. priorít… hodnôt,…… kedy je všetko akési trpké….  hlboké……. skok do čiernej diery nebýva príjemný.. Ale až keď tam skočíte, máte príležitosť sa čosi naučiť…. čosi, čo už nie je hypotézou, ale Vašou pravdou.. skúsenosťou…  a na konci čiernej diery sa ukáže svetlo….

A len čas ukáže „pravdu“…

A tak sa vždy s odstupom času na tom zasmejeme…….

A nakoniec sa aj tak ukáže,.. že sme sa báli zbytočne(-:

Och, akí sme hlúúúúpiiiiiiii(-: No váažne…

☆Večná mimozemšťanka Kity☆

 

Foto k článku:

https://opusteno.rs/zdrav-zivot-f28/zubar-bez-busilice-za-plasljive-i-bogate-t7327.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: