Denník N

Košice môžu mať svoju promenádu

Ak môžu mať Bratislavčania promenádu pri Dunaji, môžeme mať promenádu pri Hornáde aj my Košičania.
Len sa treba pustiť do práce a nevyhovárať sa na to, že sa to nedá, že pozemky sú nevysporiadané a že je to záplavová zóna. Ako sa to dá zmeniť?

Musí to byť naša priorita, náš sen. V Košiciach máme dosť odborníkov, aby dali hlavy do kopy a vymysleli strategický plán ako mať raz promenádu pri Hornáde. Odborná skupina zložená z architektov, ekonómov, stratégov, špecialistov na eurofondy, právnikov a samozrejme zástupcov developerov by mala začať pracovať čo najskôr.

 

Ako prvé je treba navrhnúť, ako by táto zóna mohla raz vyzerať. Potom treba analyzovať majetkové pomery a pozemky vysporiadať. No a potom začať zháňať financie. Spojiť mestské, župné, štátne a súkromné zdroje a pôjde to. Stále sa môžeme uchádzať o eurofondy, ktoré by mohli tomuto územiu pomôcť.

 

Promenáda pri Hornáde prinesie Košičanom veľa nových pracovných miest, nové miesto na relax, nové bývanie a tak ďalej. Sme predsa druhé najväčšie mesto na Slovensku a pri Hornáde to nemôže vyzerať tak ako to vyzerá teraz. Tá zóna je jedná veľká hanba.

 

Potrvá to niekoľko rokov a na tento projekt nebude stačiť jedno volebné obdobie. Ale začať treba čím skôr, aby sme sa posunuli ku Košiciam, v ktorých budeme radi žiť.

Teraz najčítanejšie

Vlado Vagasi

Vášnivý motorkár, karavanista, komunálny politik a milovník kníh v jednej osobe.