Denník N

3 dobré dôvody prečo voliť Jána Hrčku

Pred štyrmi rokmi skončil Hrčka v boji o kreslo starostu Petržalky tesne druhý za Bajanom, teraz má za sebou najsilnejšiu koalíciu s množstvom nezávislých osobností. Keďže za posledných niekoľko týždňov na mňa vyskočila masa blogov s témou koho nevoliť, rozhodol som sa pre opačný prístup.

1. Oponenti síce tvrdia opak, ale Hrčka vie skutočne spájať.

To, čo sa podarilo Jánovi Hrčkovi nemá v komunálnej politike na Slovensku obdobu. Na jeho kandidátke do 35-členného miestneho zastupiteľstva v Petržalke sa nachádza až 16 nezávislých občianskych aktivistov a mienkotvorných osobností, ktorí spoločne vystupujú pod hlavičkou iniciatívy PRE Petržalku. Tých dopĺňa 19 slušných kandidátov z podporujúcich strán SaS, NOVA, KDH, OKS a Sme rodina. Áno, je to sympatické a možno sa pýtate čo je na tom také výnimočné. Nuž to, že stranám sa vo všeobecnosti dlhodobo nedarí prekročiť svoj tieň a pokladajú priam za povinnosť postaviť v silnej koalícii kandidátku bez ohľadu na kvalitu a šance nominantov. A keďže v komunálnych voľbách funguje väčšinový systém, jeho výsledkom je vzájomné „vybíjanie sa“ dobrých kandidátov a zväčša z toho ťažia komunálni matadori s masívnou kampaňou. Hrčka však dokázal nielen presvedčiť strany, aby uvoľnili miesto pre nezávislých, ale presvedčil aj tieto osobnosti, aby boli ochotné kandidovať s tým, že sa im na volebnom hárku za menom objaví zoznam už spomenutých strán. Úžasné a nevídané.

2. Na funkciu starostu je najviac pripravený.

Opozičným politikom sa zvykne vyčítať, že stále iba proti niečomu bojujú, blokujú a nevedia konštruktívne tvoriť. Odhliadnuc od toho, že je to vlastne ich úloha, Hrčka po voľbách prijal ponuku na pozíciu prednostu Karlovej Vsi, čo je po starostovi druhá najvyššia riadiaca funkcia v rámci samosprávy a príde do styku so všetkými odvetviami a kompetenciami mestskej časti. Ako prednosta riadil 250 zamestnancov a nabral cenné skúsenosti. Po 2 a pol roku, na základe dohody, prebral štafetu ďalší kandidát na starostu Rače Michal Drotován.

Keďže antikampaň je v plnom prúde, protikandidáti sa snažia šíriť to, že bol z pozície prednostu „vykopnutý“. Toto sa ani neoplatí dementovať, priložím radšej reakciu starostky Karlovej Vsi: „Ján Hrčka prišiel do Karlovej Vsi v najťažšom období. Boli sme vopred dohodnutí, že v istom momente bude musieť odísť, aby sa mohol venovať svojej vlastnej mestskej časti a príprave na starostovskú kampaň. Absolútne vylučujem nezhody medzi nami. Naopak naša spolupráca bola a dodnes je nekonfliktná a vysoko nadštandardná.“

3. Korupcii frčku, volím Jána Hrčku.

Za osem rokov poslancovania sa vyprofiloval ako nekompromisný bojovník proti korupcii a odhalil nejeden podvod, zmanipulované verejné obstarávania a plytvanie verejnými zdrojmi. Napr. tu, tu alebo tu. Rovnako zásadový je v potenciálnych predvolebných dohodách – žiadne neexistujú. By ste sa divili koľko kandidátov na starostu má už vopred dohodnutých vicestarostov, šéfov miestnych podnikov, či šéfov odborných oddelení.

Na záver ešte jeden postreh. Prieskumom neverím, či už sú pozitívne alebo negatívne. Nie pri dátach s akými pracujú agentúry. Pred štyrmi rokmi bola volebná účasť iba 28,35% a Bajan dokázal vyhrať v stotisícovej Petržalke iba so 6382 hlasmi, čo je len o 810 viac, než druhý Ján Hrčka. Oproti prieskumom Nesrovnal vyhral z tretieho miesta a vlani Droba zo štvrtého miesta. Ak ostanete doma, môže to byť ešte poriadne divoké.

 

Teraz najčítanejšie

Ján Karman

Každá zastavená zlodejina ma utvrdí v tom, že vstúpiť do politiky malo význam. Držím sa hesla "začať treba od seba" a pokým bude stáť pri mne rodina, budem svoj čas venovať krajine, v ktorej pracujem a žijem. Som poslancom mesta Bratislava i mestskej časti Bratislava-Petržalka Dobrá karma PRE Petržalku