Denník N

Kto platí Pilinského kampaň v Rači

Peter Pilinský sa stal po tretíkrát starostom bratislavskej Rače. Takto by zneli titulky novín po blížiacich sa komunálnych voľbách, keby o víťazstve a prehre rozhodoval počet bilbordov jednotlivých kandidátov.

Kto posledné týždne prechádzal Račou, ľahko nadobudne dojem, že jediným kandidátom na post starostu je P. Pilinský. Pred pár týždňami som si dal tú námahu a porátal všetky jeho bilbordy. Bolo ich dokopy 47. Jeho najsilnejší protikandidát (Michal Drotován) má jeden, bilbordy kandidátky opozičných strán by sa dali zrátať na prstoch jednej ruky.

Kampaň za 26 tisíc

Našťastie, voľby vyhráva najvyšší počet odovzdaných hlasov voličov, nie najvyššia koncentrácia vizuálneho smogu. No keby bilbordy nemali vplyv na rozhodovanie voličov, politické strany a kandidáti by ich nepoužívali. Že hyzdia naše mestá, ktoré kvôli nim vyzerajú ako chudobné predmestia rozvojových krajín, je niečo, čím sa je teraz neskoro zaoberať. No o pôvod peňazí, z ktorých kandidáti túto formu kampane financujú, sa zaujímať musíme, ak chceme, aby voľby boli férové.

Zaplatiť jeden bilbord si môže dovoliť takmer každý. Na mesiac vo štvrti, akou je Rača, vás to vyjde do 200 eur, ak si ho objednáte včas. No mať ich takmer päťdesiat po dobu dvoch mesiacov, už môže byť pekná pálka. Pre predstavu sa stačí pozrieť na volebný účet P. Pilinského. Prijal naň dokopy 26 tisíc eur. Drvivú väčšinu z tejto sumy, 25 tisíc, previedol na účet samotný P. Pilinský. Keďže nejde o malý obnos, zaujímalo ma, vďaka čomu si račiansky starosta mohol dovoliť takto zainvestovať do svojej politickej budúcnosti. Predal garáž, obchoduje na burze, nechal sa vyplatiť z dedičstva?  

Zarobí dobre, no aj míňa

Poslal som starostovi otázku na pôvod týchto peňazí. Odpoveď dlhšie neprichádzala, tak som mal čas zamyslieť sa, či by reálne dokázal takúto sumu nasporiť. Z majetkových priznaní, ktoré podáva ako župný poslanec, vieme, že suma jeho mesačných príjmov sa pred zvolením do župy pohybovala na úrovni 2600 eur mesačne. Dalo by sa z takéhoto hrubého príjmu ušetriť za štyri roky 25 tisíc eur? Dalo, ale asi len v prípade, keby bol P. Pilinský slobodný mládenec, abstinent, ktorého jedinou neresťou by boli knihy, ktoré si kupuje lacnejšie v elektronickej forme na Amazone. Lenže račiansky starosta je otec dvoch malých detí a jeho manželka pracuje v štátnej správe, no nie na vedúcej pozícii, takže to zrejme nebude ona, ale manžel Peter, kto pokrýva väčšinu rodinného rozpočtu. Časť z neho ukroja splátky úveru na jeden z dvoch bytov, ktorý P. Pilinský spoluvlastní. A zo splácaním sa neponáhľa. Pred dvomi rokmi mu zostávalo splatiť 45 tisíc z úveru od Tatra banky, o rok neskôr iba o tri tisícky menej. Dá sa uveriť tomu, že za takejto situácie menovaný dokázal usporiť 25 tisíc eur a investovať do takého neistého “podniku”, akými sú voľby?

Dá či nedá, P. Pilinský chce, aby sme tomu verili. Po jeho prvotnom mlčaní som mu poslal otázky ešte raz a konečne odpovedal. “Čo sa týka pôvodu peňazí, z ktorých si financujem svoju volebnú kampaň, tak pochádzajú výhradne z mojich súkromných úspor,” odpísal mi. No nereagoval už na moju podotázku, či môže zverejniť výpis kreditných pohybov za ostatné štyri roky z účtu, z ktorého si poslali tých 25 tisíc eur na transparentný účet. Z neho by bolo vidieť, či sú pravdivé starostove slová, že sú to jeho úspory a nie finančná injekcia od súkromnej osoby alebo firmy, ktorá si túto pôžičku P. Pilinskému aj s úrokmi vyberie naspäť, ak sa znovu stane starostom. 

Zverejnite výpis

Nenapadá ma jediný dôvod, pre ktorý by kandidát P. Pilinský nemohol takýto výpis zverejniť. Všetky jeho príjmy musia byť legálne a v sumárnej podobe ich už zverejnil v majektových priznaniach. Teraz ide o to preukázať, že starostovi nechodia na účet iné peniaze mimo mzdy a odmien za poslancovanie v mestskom a župnom zastupiteľstve.

Chápem, niekto môže takúto požiadavku vnímať ako prílišný zásah do súkromia. Ja zase vnímam ako veľký zásah do súkromia, keď sa musím pozerať na desiatky bilbordov v mojej štvrti a neviem ich vypnúť, ako reklamy na internete. Tak chcem aspoň poznať pôvod peňazí, z ktorej je platená táto kampaň a zbaviť sa pochybností, že raz ich všetci budeme splácať nejakému developerovi.

A ešte jedna poznámka na záver. V odpovedi P. Pilinského na moju otázku o pôvode 25 tisíc eur sa ma starosta opýtal, či sa o jeho kampaň zaujímam ako fyzická osoba, ako zástupca neziskového sektora alebo ako člen hnutia Progresívne Slovensko (PS). Vraj som sa vstupom do politiky stal jeho súperom v politickom boji a keďže on kandiduje na rovnaký post, ako naše kandidátky, nemal by som raz vystupovať ako politik aktívny v PS a inokedy ako aktivista v boji proti korupcii.

Pánovi starostovi som oznámil, že v nezisku už nejaký čas nepracujem. A že PS nevyslalo do boja o stoličku račianskeho starostu žiadneho kandidáta, takže môj záujem o kampaň P. Pilinského nikoho nezvýhodňuje.

No žiada sa mi doplniť ešte niečo: verím, že členstvo v politickej strane bude raz na Slovensku bežná vec. A nikoho nebude vzrušovať, tak ako nikoho nevzrušuje členstvo v rybárskom zväze či v komore architektov. Jedno by tiež malo byť, či ste sa do svojej dediny či mesta prisťahovali pred pár rokmi alebo vaše korene v ňom siahajú tri generácie dozadu. Ak je otázka legitímna a slušne položená, žiadny politik či politička nemá kádrovať jej autora. Ale odpovedať.

Ak chcete čítať viac mojich blogov, prihláste sa tu alebo ma sledujte na Facebooku.

 

 

 

Pavel SIBYLA
Progresívne Slovensko

Teraz najčítanejšie

Pavel Sibyla

Som bývalý reportér týždenníka Trend, exriaditeľ Nadácie Zastavme korupciu, autor dvoch prozaických kníh, člen hnutia Progresívne Slovensko. V súčasnosti učím a tiež tvorím podcast s názvom Proti noci.