Denník N

Lady Gaga, žena, ktorá sa nebojí hovoriť o svojom znásilnení a duševných problémoch

Zrodila sa odvážna žena. Foto: vanityfair.com
Zrodila sa odvážna žena. Foto: vanityfair.com

Keď som opätovne začala v kníhkupectve čítať Obranu Sokrata, otec sa naľakal a povedal, že si musím z času na čas dopriať aj mejnstrím.

A tak sme sa ocitli na novom filme Bradleyho Coopera Zrodila sa hviezda. Takmer dvaapolhodinová dráma s holyvúckym plejbojom a popovou hviezdou Lady Gaga. Kiežby som vedela počas filmu zaspať, hovorím mu v kinosále.

Nakoniec som neľutovala. Nie kvôli samotnému filmu. Zrodila sa hviezda je priemerná dráma s ťažkopádnym úvodom, no o to lepším vyvrcholením.

Poznáte to, holčina robí za podpriemernú mzdu, šéf po nej hučí, doma to nemá najľahšie. A potom príde Bradley, jazdec na bielom koni. Zachráni talentovanú dievčinu zo spárov priemernosti a zrazu sa všetko mení. Okoreňte štyrmi-piatimi klišé a voilà, snímka je na svete.

Zrodila sa hviezda však prekvapí čímsi iným. Krvavou úprimnosťou.

Precízne zobrazuje prehnitý Holyvúd, slávou zlomené charaktery, choré fungovanie popového biznisu. Herecký výkon Lady Gaga je bernou mincou celého filmu. Príbeh postavy filmu zároveň nápadne pripomína jej skutočný život. A tak sa pred nami postupne odkrýva silné posolstvo novinky.

Kostýmy zakrývali jej bolesť

Najprv niekoľko dôležitých faktov. Lady Gaga bola v devätnástich rokoch sexuálne zneužitá. Od tohto okamihu trpí chronickou bolesťou a posttraumatickou stresovou poruchou. (Prežívanie bolestí a každodenných ťažkostí sa rozhodla následne natočiť a zobraziť v dokumente Five Foot Two).

Moment zneužitia bol v jej živote kľúčovým zlomom. Jej tvorba je totiž tematicky zameraná primárne na túto tému. Priznám sa, keď pred desiatimi rokmi vydala svoj debut, myslela som si o tejto peroxidovej kráske svoje (na svoju obranu musím dodať, že som mala dvanásť rokov). Navyše, jej hudba bola príšerná. Spomínate si ešte na hit popopoPoker Face?

Desaťročné premeny. Foto: imdb.com, justdancewikia.com, indiewire.com

Moje domnienky potvrdili bláznivé kostýmy a vystúpenia na hrane. Nuž, a potom prišiel škandál s kostýmom z mäsa. Aký človek by si na seba bol čosi také ochotný obliecť?

Mýlila som sa. Lady Gaga bola pod tlakom biznisu, ktorý z nej spravil blázna.

Rozhodnutie otvoriť sa a povedať pravdu

A tak sa po dvoch vydaných albumoch rozhodla byť autentická. Vydala vcelku kvalitný album Joanne, na ktorom sa vyrovnávala s nečakanou smrťou svojej tety. Bláznivé kostýmy nahradila kancelárskymi, prehovorila o svojej minulosti, vytvorila spomínaný dokument. A potom prišla spolupráca s Cooperom.

Autentická speváčka sa vo filme mení na polonahú popovú hviezdu. Toto si chcela? Zastavuje ju až trauma. Podobne ako v skutočnom živote.

Zrodila sa hviezda mala v USA obrovský úspech. Gaga sa predstavila na viacerých filmových festivaloch, získala ocenenie magazínu ELLE. No až jej ďakovná reč ma presvedčila. S mikrofónom pred sebou sa totiž odvážila urobiť čosi nečakané, až prevratné.

Lady Gaga alebo aj chorý človek z mäsa a kostí

Gaga nutnosť zmeniť fungovanie hudobného biznisu a zdravotníctva adresovala s naliehavosťou chorej osoby.

Nie sme objekty, ktoré musia zabaviť. Nie sme obrázky, ktoré ľuďom vyčarujú úsmev na tvári. Sme hlasy nesúce dôležité idey a hodnoty. A ak sme umlčané, máme moc na to ozvať sa a byť vypočuté.

Ako obeť sexuálneho zneužitia človekom, ktorý sa pohybuje v médiách a ako žena, ktorá stále nemá dostatočnú odvahu povedať jeho meno, vám hovorím: dnes som sa rozhodla navliecť si nohavice ja. Dnes som sa rozhodla bojovať.          

Chcem, aby sa duševné zdravie stalo svetovou prioritou číslo jeden. Vy, ľudia nachádzajúci sa v tejto miestnosti, máte moc na to, aby ste zmenili poradie hodnôt vo svete. Aj ja som bola kedysi autsajderom, no vy ste verili, že to dokážem.

Teraz tu stojím ja (celá reč je dostupná tu). 

Prečo mlčíme? Na čo čakáme?

Ja nemám mikrofón, peniaze ani veľké obecenstvo poslucháčov.

Mám však skúsenosti, dar písať a odvahu hovoriť pravdu. Vediem Fejsbúkovú komunitu, kde sa snažím meniť zaužívané názory ľudí na duševné problémy. A tak vám odkazujem – nech sa duševné zdravie stane svetovou prioritou číslo jeden.

Týka sa to nás všetkých. Stačí začať od seba.

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.