Denník N

Boj o Bratislavu, kampane – antikampane , …

Plán pre Bratislavu som si prečítal. Je to koktail namiešaný z recyklovaných táranín, veľa zahustenej omáčky a zopár správnych vecí. Je tam však i to, že plánuje zvýšiť dane z nehnuteľnosti, znížiť zaťaženie developerov pri developerskom poplatku. Tomu tlieskať mi príde trochu sadomasochistické. Ale rešpektujem, ak sa to niekomu páči.

Zdá sa, že sociálne siete a billboardy majú svoje limity. Časť sfanatizovanej mestskej kaviarne tiež nemusí stačiť na výhru. Niekto tak veľmi potrebuje boj o primátora v Bratislave? Čo by sa ešte dalo vyskúšať?

Matúš Vallo avizuje, že sa proti nemu vedie antikampaň.

Pravda nie je antikampaň.

Antikampaň je v demokracii prípustná. Sám Matúš Vallo vstúpil do politického priestoru antikampaňou. Antikampaň tu bola, je a bude. A kým tu bude, dovtedy tu bude demokracia. Chcem veriť, že boľševikom alebo nejakým karpatským populistickým diktátorom to ešte chvíľu potrvá, kým demokraciu zakážu.

No aj antikampaň musí byť pravdivá. Ak pravdivá nie je, musíte sa brániť. Ale nie tým, že niekto o Vás niečo napísal, ale tým, že niekto o Vás napísal niečo, čo nie je pravdou. To je dôležité.

Okrem parametru pravdivosti sa antikampaň v predvolebnom období musí riadiť aj Zákonom o predvolebnej kampani. Ak niekto rozširuje nejaký leták, musí byť na ňom uvedené, kto si ho objednal a kto ho vyrobil, ináč sa jeho šírením porušuje zákon. Ak je antikampaň v rozpore so zákonom, je potrebné sťažovať sa na štátnej volebnej komisii.

Matúš Vallo tvrdí, že niekto o ňom šíri letáky. Ten, ktorý ich distribuoval počas predvolebnej kampane bez náležitostí, porušoval tým volebný zákon. Registrujem viacero prípadov zo Slovenska, kde sa takéto antikampaňové letáky v rozpore so zákonom rozširujú a darí sa veľmi dobre identifikovať, kto ich rozširuje. V dnešnej dobe má už pomaly každá dedina kamery. Aj kandidát na starostu Petržalky pán Hrčka chytá tých, ktorí o ňom rozširujú letáky ako na bežiacom páse. Zaujímavé, že len tých, ktorí rozširujú antikampaňové letáky o Matúšovi Vallovi sa nedarí identifikovať .

Ja som vypísal odmenu 1000 Eur pre toho, kto sa prihlási, že roznášal tieto letáky a dôveryhodne preukáže, kto si to u neho objednal. Rovnakú odmenu 1000 Eur pre toho, kto dôveryhodne preukáže, v ktorej tlačiarni a koľko sa týchto letákov vytlačilo.

Zatiaľ sa mi nik neprihlásil.

Na tom letáku malo byť, že Matúš Vallo bol architektom Penty. Ak niekto kreslil pre Pentu, tak kreslil pre Pentu. Veď to poznáte s tou kačkou …

Keď sa ľudia z Iniciatívy za slušné Slovensko v júli postavili k improvizovanému pamätníku na zavraždeného novinára so snúbenicou na Námestí SNP, aby povedali, že v Bratislave podporujú v komunálnych voľbách Matúša Valla, bol som zhrozený. V tom čase som to komentoval tým, že ľudia neprotestovali na Námestí SNP kvôli tomu, aby sa nakoniec dozvedeli, že podporujú architekta Penty.

Ja som to v tom čase povedal otvorene, ja som sa za nič neskrývam. Bol som, som a budem úprimný. V živote som najviac zaplatil za moju slobodu. Aj za slobodu povedať, čo si myslím.  Postaviť sa pred pamätník zavraždených dvoch mladých ľudí a zneužiť to na predvolebnú kampaň mi príde naozaj až perfídne.

Kresliť pre Pentu nie je trestné. Nie, vôbec nie. Dokonca pre tých, pre ktorých sú hlavnou motiváciou peniaze, je to prezieravá voľba. Penta platí a predpokladám, že platí dobre. Ale ak architekt kandiduje za primátora hlavného mesta, tak by sa s tým mal však vysporiadať o niečo viac ako len konštatovaním: „…som spolumajiteľom stredne veľkého architektonického štúdia …“ a že v zásade nie je pre koho kresliť, tak kreslí aj pre Pentu.

Je rozdiel kresliť pre Pentu a je rozdiel robiť im sadrokartónové priečky.

Kresliť pre Pentu po kauze Gorila je politicky minimálne rizikové.

Ale stále platí, že pre pragmatikov to problém asi vôbec nie je a „Bieberovým“ fanúšičkám a fanúšikom to tiež nevadí.

Mám otázku pre Matúša Valla: Koľko projektov ste kreslili pre Pentu a koľko Vám za ne zaplatili? Koľko projektov ste kreslili na miestach, kde boli vinohrady?

Prežil som veľa času v Číne, tam pripisujú veľký význam feng-šuej. V Nemecku sa to študuje pod názvom stavebná biológia. Len u nás sa stále ignoruje. Vraziť štvorprúdovku ku dverám katedrály, urobiť predajňu ruskej knihy v priestoroch kostola Sv.Jána z Mathy /trojičky/ nebol dobrý nápad za komunistov, tak  ako nie je dobrý nápad stavať bytovky vo vinohradoch a zároveň písať o ochrane bratislavskej zelene. Je v záujme Matúša Valla dokázať, že sa tie letáky skutočne rozširovali po Bratislave alebo si to niekto vymyslel.

Mňa zaujíma ten hardwér. Ten leták. Softwér (antiVallo stránku) neriešim. Považujem ju za nekorektnú. Každý sme vnukom, synom niekoho. Čo s tým?

Ja som vnukom obyčajného sedliaka z Oravy, ktorý sedel vo väzení, lebo nechcel podpísať družstvo. Som synom stolára. Ak by som ja veril geneticko-eugenickým maniakom, tak ani  nevytiahnem päty z môjho rodného mesta.  Z genetiky som maturoval. Nie som Plominovec. Na rozdiel od zfanatizovaných extrémistických hlupákov, ale aj časti mondénne sa tváriacej mestskej kaviarne verím, že fenofond je silnejší ako genofond.

Som smutný z toho, ako sa podarilo zblbnúť časť mestskej kaviarne. Dokonca priam sfanatizovať. Stádovitosť – social proof v časti mestskej kaviarne, zdá sa, že funguje lepšie ako na ďalekom severovýchode Slovenska. Pamätám sa, pred štyrmi rokmi to boli viacmenej tí istí ľudia, ktorí našli podobné zaľúbenie v Ivovi Nesrovnalovi. Dnes dávajú od neho ruky preč a ukazujú na nový ideál. Ktorý sa zjavil a všetkých nás tu zachráni. Aj vtedy bolo neslušné byť vôbec čo i len kritický k osobe pána Nesrovnala. Dnes to tu máme opäť.

Nech sa páči. Ja sa však do umelo vytvoreného davu nepridám. Ja nečakám v Bratislave spasiteľa. Ja čakám v Bratislave človeka, ktorý konečne napraví ten neporiadok.

Plán pre Bratislavu som si prečítal. Je to koktail namiešaný z recyklovaných táranín, veľa zahustenej omáčky a zopár správnych vecí. Je tam však i to, že plánuje zvýšiť dane z nehnuteľnosti, znížiť zaťaženie developerov pri developerskom poplatku. Tomu tlieskať mi príde trochu sadomasochistické. Ale rešpektujem, ak sa to niekomu páči.

Na Michalskej veži je archanjel Michal. Nemá krídlo a nemá meč. Nik z radných to neriešil, nemali čas. Nemáte čas riešiť nejakého archanjela Michala na veži, keď Vám mesto leží pri nohách, že? Bratislava ožije vtedy, keď ju bude riadiť človek, ktorý nebude slúžiť zopár vyvoleným, ale občanom mesta a keď archanjel Michal bude mať krídlo a meč. Čo je to za anjela, ktorý nemá krídlo a ako môže chrániť mesto, pokiaľ nemá meč?

Prajem Bratislave primátora, ktorý bude vedieť rozhodovať. Bude vedieť buchnúť po stole a povedať: A dosť! Stačilo. Budem chrániť naše mesto.

Teraz najčítanejšie