Denník N

Čo to smrdí na ministerstve vnútra?

Komu slúži vyšetrovanie vraždy Janka Kuciaka na prekrytie neúspechov v kauze únosu… .

Samochvála smrdí. Vždy a všade. A v podaní súčasnej, náhradnej ministerky vnútra obzvlášť. Pani ministerku vôbec nechváli prezident SR. A príliš ju nechváli ani náš usmievavý premiér na diaľkové ovládanie. Na diaľkové ovládanie chmúravým Ficom zo Súmračnej.

Pán prezident sa vyjadril jednoznačne. Deniska Saková nemá jeho dôveru. Napriek tomu pani ministerka nešetrí chválou. Chválou, či skôr nehanebnou samochválou na seba. Najnovšie po 6 mesiacoch vo funkcii náhradníčky za „sekundového“ ministra vnútra Druckera, si prisvojuje výsledky práce vyšetrovateľov vraždy Janka Kuciaka a jeho priateľky. Vystatuje sa uväznením zmenkového kráľa Kočnera. Drzo sa chváli i zákonom o voľbe policajného prezidenta. Tým zákonom, ktorý zabetónoval funkciu policajného prezidenta pre SMER-SD. Policajného prezidenta bude totiž výhradne navrhovať 7- členná komisia zvolená týmito „objektívnymi“ funkcionármi :

Ministerka vnútra – Deniska Saková (člen SMER-SD, 10 rokov pravá ruka Kaliho) – volí 2 členov

Generálny prokurátor – ČIžnár (Ficov spolužiak, zvolený hlasmi SMER-SD) – volí 1 člena komisie

Prezident PZ  (t.č. dočasný, oficiálne vyberaný Pellegrinim a Sakovou, SMER-SD) – 1 člena

Riaditeľ úradu inšpekčnej služby MV (podriadený a nominant ministra za SMER-SD) – 1 člena

Rektorka  Akadémie PZ (Kaliho favoritka, nominant SMER-SD) – 1 člena

Odborový orgán PZ, ktorý má najviac členov z PZ (posluhujúci vedeniu MV za SMER-SD) – 1 člen

Skutočne 100%-ná záruka nestrannosti. Naozaj má byť Deniska na čo pyšná. Lepšie by to neurobil ani jej mentor a večný „rukovoditeľ“ Kali. V kuloároch MV sa šíri neoverená fáma, že to v skutočnosti aj  vymyslel sám vždy „pravdovravný“ Kali. Deniska vraj len úspešne splnila uloženú úlohu a dala svoj podpis pod oficiálnu verziu zákona a predložila ho na schválenie do koaličného parlamentu.

Naša pani ministerka má však 2 veľké kauzy. Okrem vraždy Janka Kuciaka aj kauza únosu vietnamského občana slovenským, či lepšie povedané (napísané) Kaliho vládnym špeciálom do Vietnamu.

A tak pri vyšetrovaní vraždy novinára J.Kuciaka a jeho Martinky by mala ministerka vnútra výskať od radosti až keď bude/budú obvinení a právoplatne odsúdení aj jej skutoční objednávatelia. Dovtedy by mala niekde a nemusí to byť zrovna v kúte, čušať. Lebo aj prípad bývalého generálneho prokurátora Trnku dokazuje, ako je na Slovensku stále jednoduché v „náhodnej“ koordinácii generálnej prokuratúry a časti súdnictva, premlčať potrestanie porušenia zákona.

Súčasné konanie ministerky môže byť vyhodnotené aj tak, že robí veľa preto, aby odpútala pozornosť od druhej obrovskej, medzinárodnej kauzy, od Kaliho „srdcovky“, od kauzy únosu.

Pri vyšetrovaní únosu sa mala už dávno aspoň formálne ospravedlniť za jej nemiestny výrok o sci-fi v súvislosti s prvými zverejnenými svedectvami dvoch odvážnych a statočných policajtov. Dnes je k dispozícii nespochybniteľných svedectiev o únose Vietnamca Thanha zo Slovenska už neúrekom.

Rovnako by mala vysvetliť spolu s Ficovým spolužiakom, veľkým/malým Napoleonom GP Čižnárom, prečo sa vyše 1 roka nezačalo ani základné vyšetrovanie tejto kauzy. Až pod tlakom verejnosti a médií, pod tlakom objektívnych zistení nestranných nemeckých vyšetrovateľov, sa začalo dodatočne aj na Slovensku chtiac/nechtiac i vyšetrovanie tohto únosu.

Kedy bude aj toto vyšetrovanie úspešne zavŕšené aspoň obvinením hlavného organizátora,  skutočného spolupáchateľa zo Slovenska, resp. za Slovensko?

Podobných otázok ( napr.: oficiálna výpoveď Kosíka vo väzení v africkom Mali, bezpečnosť Kočnera a jeho „chronického“ privátneho svedka, nositeľa elektronického náramku Ruska) na skutočne objektívne vyhodnotenie výkonu funkcie ministerky vnútra je neúrekom.

V kontexte poznania a zverejnenia reálnych výsledkov vyšetrovania pracovníkov MV a PZ aj na vyššie položené otázky, sa na Slovensku isto pretrhne vrece s autormi, ktorí budú radi chváliť a hrdo písať oslavne ódy na skutočne našu, úspešnú i fešnú ministerku. Ministerku vnútra SR. Len aby sa ona nemusela chváliť sama. Len aby na ministerstve vnútra už viac žiadna samochvála nesmrdela.

Existuje však oprávnená obava, že táto predstava je to najväčšie sci-fi na Slovensku práve v spojení so súčasnou ministerkou vnútra. S Kaliho pravou (či ľavou) rukou.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Janis

Optimisticky a vytrvalo sa pokúšať o to, aby politici a verejne činní ľudia rešpektovali práva občanov, aby niesli "doživotnú" zodpovednosť za svoje činy pri výkone verejných funkcií...