Denník N

Addiction and grace

Nedávno som vstúpila do trnavského kníhkupectva a na jednom pulte bola vyložená pred ostatnými táto kniha. Od Geralda G. Maya mám, tuším, dva roky nedočítanú inú knihu v angličtine. Ani som nezaváhala a už som predavačke povedala, že ju beriem. Sú slová, ktoré v sebe vždy majú ponuku – napríklad aj vzácne a darované texty. A potom sú také ako straka – ukrývajú v sebe to, čo iní strácajú, z čoho im ubúda.

Kniha Závislosť a milosť je prekladom úspešnej Addiction and Grace. U nás vyšla vo vydavateľstve jezuitov v roku 2014. Predalo sa jej cez 200 tisíc kusov po celom svete. Na titul psychiatra a brata slávnejšieho existenciálneho psychológa Rolla Maya je to veľmi slušné číslo a naozaj pôsobivé zamyslenie sa nad osobnými detailami. Prešlo 30 rokov od prvého vydania a potvrdzuje sa pridaná hodnota tohto úspechu – jeho psychologická, neurologická, duchovná hĺbka je stále aktuálna.

*

 

Dávame do úschovy

vôľu aj s limitmi.

 

Okná sú otvorené,

aby sme počuli

 

vo farbe stránok,

ktoré su oslavou.

 

Vo farbe cítim

bez ďalších myšlienok.

 

*

 

Čas plynie,

aj my naďalej k sebe.

 

Sme lepší bez,

čo celkom nestravuje

 

detail v oku

na kúsky zo srdca

 

Priberáš do mňa

prázdno, aby si napĺňal.

 

*

 

Ticho miliónov rúk.

Úsvit,

keď mesiac zaspáva pri slnku,

 

vráti nám späť

svoj jas.

Dostaneš znovu zabrať.

 

My sme včas 

stratili reč,

ktorá by to vyriešila hneď.

 

*

Teraz najčítanejšie

Eva Sládeková

Snažím sa mať rada aj poéziu v próze - ten padací most, ktorý si musí každý strážiť sám. Z menej známych, ale zaujímavých stránok odporúčam www.ostium.sk.