Denník N

Pôjdem voliť aj keby predvolebné prieskumy z neba padali a D1-ka bola v sobotu uzavretá!

Je tu opäť ten čas kedy my Slováci riešime politiku, teda týždeň pred voľbami a potom možno ešte pár dní po nich. Ideme si vybrať svojich zástupcov v obciach a mestách.

Bežne počas roka, kedy vykonávajú svoju funkciu primátori a mestskí poslanci, často riešime možno to, aký bude v meste jarmok, aké nové obchodné centrum sa postaví a v akom stave sú cesty (respektíve čo po nich ostalo po zime). Nepozeráme na to, či primátor dodržuje svoje sľuby, ako hlasujú poslanci, či napríklad vôbec zasadajú a akú majú dochádzku.

Mám trvalé bydlisko v Nitre a považujem sa za „Nitrančana“ (nie Nitrana), aj keď momentálne študujem a bývam v Bratislave (dočasne mám hodnosť CP). Tak ako vždy využijem svoje právo voliť a dobre som si preto zvážil, komu odovzdám svoj hlas. V Nitre sa všetci dobre poznáme, a to platí do väčšej mieri aj o kandidátoch, čo situáciu uľahčuje. Aj bez štúdie a podrobných analýz si viete zhodnotiť, koľko energie vložil daný kandidát do politickej kampane a koľko naopak energie vložil do práce pre svoje okolie už dávno pred ňou.

Nepoviem, že súčasný primátor Dvonč, je len zlý a nič pre Nitru za tie dlhé roky vo funkcii nespravil, keďže svet nie je čiernobiely. Takisto ak to preženiem jedna vec je, že je to človek verný strane SMER-SD, ale ak by transparentne a perfektne viedol naše mesto, nebol by to pre mňa konečný dôvod nevoliť ho (samozrejme nie úplne).

Vecou je, že za tie roky si môžem sám zhodnotiť ako sa mi žije v Nitre pod vedením súčasného primátora, či je to pre mňa mesto, kde hneď po ukončení môjho štúdia budem utekať späť a založím si tu rodinu, alebo budem skôr ostávať v Bratislave, či hľadať iné miesto. Ak si to rozoberiem na drobné pre dobrý život potrebujem v Nitre: možnosti na dobré štúdium, pracovné príležitosti, fungujúcu dopravu (to pre mňa znamená to, že sa na bicykli nebojím o život a keď čakám na MHD, tak sa jej dočkám), vlakové a autobusové spojenie s ostatnými mestami, kultúrny život a priestor kde môžem tráviť voľný čas.

Dnes vidím, že nájsť škôlku s voľným miestom je celkom umenie, že cesty stále opravujeme len v čase pred voľbami a v roku 2018 sa dočkáme „novej autobusovej stanice“, ktorá vyzerá rovnako ako predchádzajúca. Úprimne aj pri trpezlivom čakaní sa vôbec neteším na výsledok. Dnes vidím, že naša vlaková stanica je síce v určitom smere krásna – dokážete vďaka nej cestovať v čase a ocitnúť sa v histórii (mimochodom túto super vlastnosť spĺňa veľa slovenských staníc), ale v 21. storočí by už mala spĺňať určité kritéria. To, že sa vlakom nedostanem v podstate nikam priamo, je už druhá vec. Na záver spomeniem krásny skelet na brehu našej čistej rieky, ktorý dlhodobo ponúka možnosť extrémnych športov a je to turistický bod pre mnohých. O fabrike Jaguár radšej nebudem hovoriť a je to do veľkej miery aj vizitka našej sociálnej vlády (vlády, ktorá nám dáva prácu a občania nech sú spokojní a neriešia, čo za prácu to je, lebo provízie sú už rozdané).

Prečo, ale pôjdem voliť aj keby predvolebné prieskumy v Nitre z neba padali a D1-ka by zmizla z mapy? Stále počúvam, že ten a ten kandidát nemá šancu na základe nejakého prieskumu. Môj najobľúbenejší  dôvod je: veď predsa je strašne veľa kandidátov voči súčasnému primátorovi, ktorí si navzájom zoberú hlasy a buď nech radšej volím toho najsilnejšieho, alebo radšej vlastne nech ani nevolím a vlastne všetci sú rovnakí, rovnako zlí a nakoniec vlastne všetko riadia jaštery (najpočetnejší dôvod nepočuť, pretože to je celkový nezáujem)…

Koho budem voliť si nevyberám na základe prieskumov, či politického potenciálu, ale dôležitý je pre mňa volebný program, čo doposiaľ daný človek spravil pre svoje okolie a aký má charakter a schopnosti. Predvolebné prieskumy by mali v prvom rade zaujímať kandidátov a nie nás. Áno ponúkajú určitú pomôcku, no nemajú nás ovplyvňovať natoľko ako sme si zvykli.

Ja budem voliť kandidáta, ktorého som si vybral na základe jeho programu, schopností a charakteru. Mareka Hattasa som prvý krát osobne spoznal pri organizovaní protestov Za slušné Slovensko a považujem ho za dobrého a schopného kandidáta. Verím mu a rád ho podporím. Neprišiel z ničoho nič, ale doteraz robil veci pre Nitru. Na druhej strane to nie je „známa tvár“, o ktorej už dlhodobo vieme, že niečo hovorí, ale úplne iné koná.

Marek Hattas ponúka pre mňa dobrý volebný program, vidím čo doteraz v Nitre spravil, aké hodnoty zastáva a vnímam jeho úprimnú snahu pracovať pre nás. Preto ho budem voliť a podporovať, ale aj svedomito sledovať ako svoje sľuby v prípade zvolenia napĺňa a budem sa mu snažiť byť nápomocný.

Samozrejme je to môj pohľad a rozhodnutie, ale ak tu máme žiť je potrebné, aby sme išli voliť a rozhodli sa svedomito a na základe dôkladného výberu kandidáta. Nie na základe prieskumov, či volebných kampaní. Áno primátor Dvonč má možno určitú výhodu, ale len do tej mieri, do ktorej tomu my sami prikladáme dôležitosť. Nakoniec vyhrá ten kandidát, pre ktorého sa rozhodne najviac občanov Nitry a nie ten kto má najviac bilbordov v meste (aj keď pri negatívnom konci, to môže skončiť práve tak).

Slovensko tvoria mestá a obce, a to ako bude vyzerať naša krajina závisí v prvom rade od nich. Ako sa nám žije v našom meste/obci závisí na tom, kto a ako ho spravuje. A ten niekto nebude hľadieť na občanov, keď nevedia prísť raz začas voliť a nevšímajú si čo sa deje na radnici. Je to na nás, myslím, že jednu sobotu zvládneme prejsť na základnú školu v našej blízkosti odvoliť a hlavne viac sa zaujímať o naše okolie a komunálnu politiku.

Teraz najčítanejšie