Denník N

Tak sugestívnu kampaň ani SMER dávno nemal: na netoch herci SND, umelci aj raperi “VOLIA VALLA”, čo už hraničí s gýčovou kultúrnou propagandou, na ulici kandidát proti bilbordom bojuje bilbordovaním. Pekná to integrita a sľubovanie.

Titulka zo včera. Volebný manuál pre tých nesvojprávnych, ktorí paradoxne môžu chodiť zo zákona voliť.
Titulka zo včera. Volebný manuál pre tých nesvojprávnych, ktorí paradoxne môžu chodiť zo zákona voliť.

“Volím Valla, Vallo, Vallo, Matúš, Matúš, Vallo, Vallo, Valla…”

Takto obmedzene, sťaby naprogramovane zo severokórejského filmu, sa prihovárajú v reklamnom spote herci SND, od ktorých by ste čakali aspoň trochu vycizelovanejšie vyjadrovanie, či aj Róbert Bezák, ktorý už tým definitívne povrchne inštrumentalizuje svoju duchovné hodnoty a osobnosť.

Dokonca je tam medzi nimi aj niekoľko ľudí, ktorí zrejme ani nemajú trvalý pobyt v Bratislave.

Tá zmes sugestívnych kultúrnych vplyvov je už za hranicou vkusu súdneho človeka, teraz bez ohľadu na konkrétneho kandidáta.

Mimovoľne mi to pripomenulo župné noviny s leninovským kultom Luntera, osvieteného a nedotknuteľného chránenca triviálnych médií, ktoré boli plné autokratických zbabelo nepodpísaných článkov, ktoré mu generovala zrejme ešte jeho stará reklamná agentúra, na čo poctivo upozornila Transparency International. Ich bilancia: toto nerobil ani Kotleba, SMER, či HZDS v najhorších rokoch.

Nedá mi, a musím sa ešte pozastaviť v jednom dúfam-že-posledných článkov k marketingu tohto kandidáta:

Bojujem proti vizuálnemu smogu citylightmi, bilbordami na každom kúte, aj na tých najmenej patričných historických miestach v Starom meste.

Ak náhodou nemáte nainštalovaný adblock, dokážem zamoriť internety videami o mojich ľavicových víziách Bratislavskej sociálnej republiky, ktoré všetky „celebrity“ ma podporujú, a aké to bude všetko dokonalé za Vaše zdvojnásobené dane, hoci prakticky asi len zopár ľudí z môjho tímu má poriadnu skúsenosť z komunálu, mňa vynímajúc.

Budem bojovať proti oligarchom a záujmom investičných a finančných skupín, ktoré by mohli byť na úkor mesta, prijatím zákaziek od eticky prestížnej to firmy Penty, ktorá tu dlhodobo hizdí podnikateľské prostredie bez ohľadu na momentálne zafarbenie vlády. Lebo však inak by som poriadnu architektonickú kariéru nikdy nespravil. Tak, ako je moja kariéra “údajne” závislá v malom trhu na týchto zákazkách, tak budem postupovať aj v primátorskom kresle.

Teším sa priazni ľavicových médií, ktoré z hlavného skúseného protikandidáta pravice stihli spraviť konšpiračného homofóba. To je taká dedukcia na úrovni Blahovských trollov a provokatérov, ktorí tak nahlúplo označili aj politika jedinej strany, ktorá presadzuje registrované partnerstvá a práva homosexuálov v parlamente. Viac, žiaľ, ako pár v komunále irelevantných facebook komentov naňho nenašli.

Budem riešiť Vaše problémy a nedostatok financií z politicky zle hospodáriaceho mesta ďalším zvyšovaním daní pracujúcich občanov – paušálnym zdvojnásobením dane za nehnuteľnosť, pričom teraz zohľadním aj úžitkovú plochu namiesto zastavenej (poschodie domu, záhrada, či aj nepoužívaný pozemok zrejme…).

Zvýšim poplatky za parkovanie, aj za vlastnenie auta.

Ale zas zamestnám desiatky svojich nových ľudí, z ktorých väčšina nebola ešte ani v komunále, ale hovorím, že sú to top profíci, na novo zriadené pozície do svojej kancelárie, do štátnej správy, koordinátorov, ombudsmanov, pracovné skupiny, dokonca vytvorím celý nový úrad, na ktorý sa budete skladať, budem chudobným sľubovať príspevok na komerčný nájom v stovkách eur mesačne, a všetka tá ušľachtilosť opäť za Vaše dane, ktoré na tvrdo zdvojnásobím, lebo lepšie mi to ekonomicky už nemyslí.”

Dajú sa vyhrať voľby aj so zanedbateľným počtom bilbordov? Musí vyhrať práve ten, kto ich má najviac?

V posledných župných voľbách prekvapivo vyhral v Košiciach Rastislav Trnka tesne pred Rašim, ktorý striehol snáď každých desať metrov na bilbordoch aj v širokom okolí. A to mu ani optimisti nedávali vysoké šance, jemu kvôli neporovnateľne nižším finančným prostriedkom ostávalo robiť “kontaktnú kampaň”, a prebiť ho aj so všetkými jeho skúpenými Luníkmi.

Výsledky župných volieb v roku 2017. Zdroj: SME

Snažila som sa predtým udržať neutrálnosť, ale keď sa oproti vyššie spomenutému núka kandidát pravice, zástanca štíhleho štátu, avšak aj hlavný organizátor petície proti ekonomicky deštruktívnemu hazardu (čo nie je zrovna ctihodné podnikanie), efektívny bojovník proti vizuálnemu smogu, netransparentnosti v komunále, ktorý už so zlomkom bilbordov a sociálnym sponsoringom oproti Vallovi získal už v župných voľbách 16% (tj. 28.000 hlasov – to je dvojnásobok Vallových napumpovaných lajkov na facebooku), pričom vyšší dvaja protikandidáti nemali vtedy prakticky funkčný transparentný účet na marketing, a ten štvrtý to vyhral – a s tým aj vie spolupracovať napriek konzervatívno-liberálnym rozdielom, tak asi nie až tak o čom.

Aspoň u svojprávnych ľudí s vlastnou súdnosťou.

Teraz najčítanejšie

Zora Šikrová

Keď ma niečo už veľmi rozčúli, tak o tom napíšem text :) Aj keď občas by som mohla napísať niečo aj o kultúre... Asi som alergická na pokrytectvo - či už u masmédií, politikov - hlavne ľavičiarov, ale aj napr. u finančne založenej charity.