Denník N

Je Adela apolitická? Komu, a čomu takto slúži?

Nedávno som si pozrel reláciu: „Trochu inak s Adelou“, a musím povedať, že po jej slovách:  „Nemusíme hovoriť o politike. Politika nemá na nás až taký vplyv, ako jej dávame moc, a veľa veci si ovplyvňujeme samy.“ Musím povedať: „Adela je to trochu inak…“

Pritom je mi Adela sympatická pre jej situačný IQ humor, pre ktorý je Adela úspešná a obľúbená. Pre ktorý sa Adele skvele darí, dostáva ocenenia a zarába veľké peniaze. To všetko jej naozaj prajem, lebo naozaj na rozdiel od pseudocelebrít patrí medzi tie IQ celebrity.

Aj napriek týmto jej kladom, s Adelou nesúhlasím, že nemusíme hovoriť o politike, že politika nemá na nás až taký vplyv. Mňa tieto jej slová sklamali. Prečo? Som 5x dedkom, a  preto mi nie je Adela jedno, v akom štáte, v akom politickom prostredí budú moje vnúčatá vyrastať. Preto netreba vplyv politiky na život nás všetkých Adela takto zľahčovať. Politika mala, má a bude mať na nás väčší vplyv, ako si mnohí z nás dokážu predstaviť.

Prečo? Adela, nie sú to politici pri moci, čo schvaľujú zákony, podľa ktorých potom my obyčajní občania musíme žiť? Adela, nie sú to politici pri moci, ktorí nastavujú fungovanie, či nefungovanie tohto štátu? Adela, nie sú to politici pri moci, ktorí nastavujú fungovanie, či nefungovanie polície? Adela, nie sú to politici pri moci, ktorí nastavujú fungovanie, či nefungovanie prokuratúry? Adela, nie sú to politici pri moci, ktorí nastavujú fungovanie, či nefungovanie súdnictva? Adela, nie sú to politici pri moci, ktorí nastavujú fungovanie, či nefungovanie korupcie v štáte?

Adela, keby politika nemala na náš život až taký vplyv, tak by o nej náš hrdina Kuciak nepísal. On tie články nepísal predsa pre seba, ale pre nás, aby sme sa prebudili, a niečo s tým už konečne urobili. On tie články písal preto, aby dobro nezvíťazilo nad zlom, len v rozprávkach. On tie články písal, lebo Slovensko naozaj miloval, a preto ho svojimi článkami chcel brániť a chrániť.

Adela, existuje jeden rôzne obmieňaný príbeh, ktorý jasne dokazuje, že politikou sa treba zaoberať, lebo politika má na nás všetkých veľký vplyv, a znie asi takto:  Najprv likvidovali demokratov, ale ja som sa ich nezastal, pretože som nebol demokrat. Potom likvidovali slušných politikov, ale ja som sa ich nezastal, pretože som na politiku kašľal, a nepripisoval som jej vplyv a moc. Potom zavraždili novinára, ale ja som sa ho nezastal, pretože som nebol novinár. Potom prišli zlikvidovať aj mňa, ale už sa ma nemal kto zastať, lebo už tu nebolo demokratov, slušných politikov a novinárov…

Preto nikdy nezabudnime na slová D. Alighieriho: „Najhoršie miesto v pekle je vyhradené pre tých, ktorí mlčali, keď iní páchali zlo.“ Náš Kuciak tam nepatrí, lebo on nemlčal, keď iní páchali zlo.

Adela, nikto z nás nie je apolitický, každý sme straníkom, lebo každý z nás stojí na nejakej strane života. Každý z nás robí svojim konaním, i nekonaním svoju politiku, a ukazuje, či sa nachádza na strane zla, alebo strane dobra. Preto si myslím, že ani apolitická Adela neexistuje.

Slušné Slovensko potrebuje mať každého jedného slušného človeka na svojej strane. Nespoliehajme sa, že ti iní, čo si uvedomujú vplyv politiky na naše životy, vybojujú za nás slušné Slovensko.

Preto nielen Adela, ale aj my všetci by sme si mali vziať k srdcu, so Slovenskom v srdci tieto slová Alberta Einsteina: „Život na tomto svete nie je nebezpečný kvôli ľuďom, ktorí sú zlí, ale kvôli ľuďom, ktorí s tým nič nerobia.

Náš hrdina Kuciak bol morálnym a múdrym človekom, ktorý si veľmi skoro uvedomil, aký má na nás všetkých politika vplyv, a preto chcel Slovensku, nám všetkým i Tebe Adela pomôcť, preto začal s tým niečo robiť. Bol novinár, a tak začal o zlej politike, a jej vplyve na nás písať, lebo si uvedomil, že musíme hovoriť o  politike, inak sa táto politika nedá zmeniť a ani sa nezmení.

Adela musíme hovoriť o politike, a mať veľký vplyv na masy, znamená mať aj veľkú zodpovednosť.

P.S. O pár hodín tu máme komunálne voľby, a aj táto politika bude mať na nás všetkých vplyv. Preto nezabudnime pri nich na Jána a Martinu, a poďme si v nich zvoliť slušnejšie Slovensko. Keď budú naše mestá a obce zastupovať slušnejší politici, tak aj celé Slovensko bude slušnejšie, ako je dnes…

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Bindas Tibor

www.Bindas.eu "3M" Moc Morálnym Múdrym a Slovensko bude silné a spravodlivé pre všetkých. Moje blogy sú moje podozrenia, hodnotové súdy, fikcie i satira na veci verejne. Sú písané vo verejnom záujme.