Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Kto zastaví Borguľu v Starom Meste

Voľby v bratislavskom Starom Meste budú aj o tom, či sa dlhoročný smerák Martin Borguľa stane starostom mestskej časti a kto z jeho dvoch reálnych protikandidátov má väčšiu šancu mu v tom zabrániť.

Smeru v Starom Meste dosiaľ ruže nekvitli. Staromešťania dlhé roky uprednostňujú skôr strany demokratickej pravice a takto orientovaných politikov nielen v celoštátnych, ale aj v komunálnych voľbách. Až v roku 2018 reálne hrozí, žeby sa starostom tejto mestskej časti mohol stať smerák čerstvo prefarbený na nezávislého.

To najhoršie, čo doma máme

Borguľa vedie dlhodobo masívnu a nákladnú sebaprezentačnú kampaň, vďaka ktorej patrí k favoritom volieb. Borguľa je zároveň v bratislavskom komunále bez preháňania „to najhoršie, čo doma máme“. Vo všetkých dôležitých hlasovaniach, ktoré v tomto volebnom období polarizovali bratislavské mestské zastupiteľstvo, stál na nesprávnej strane. Či už išlo o frašku s akože transparentnými výberovými konaniami na šéfov mestských podnikov, predaj PKO za 1 euro, zákaz hazardu, alebo udelenie štatútu významnej investície pre J&T Real Estate a HB Reavis.

Vždy stál na strane, ktorá neobhajovala verejný záujem. Na strane –  vypomôžem si obľúbenou formuláciou z novinárskych čias – pri ktorej síce nemáme dôkazy, že bola kúpená, ale keby bola kúpená, nesprávala by sa inak. Ba čo viac, nielen stál. Borguľa bol lídrom jednej z dvoch poslaneckých skupín, ktoré boli nositeľmi týchto postojov. Tú druhú skupinu tvoril klub okolo Martina Chrena, jedného z favoritov v súťaži o starostovský post v susednom Ružinove, ktorý bol najverejnejším spojencom Borguľovho smeráckeho Klubu pre Bratislavu.

Súťaž troch

Ale späť do Starého Mesta. Vo finále sa starostovské voľby zúžili na súťaž troch kandidátov. Šancu zastaviť rozbehnutého Borguľu majú iba súčasný starosta Radoslav Števčík a kandidátka koalície siedmich strán demokratickej opozície Zuzana Aufrichtová (SaS – OľaNO – KDH – Sme rodina – OKS – NOVA – Zmena zdola).

Okrem už rozhodnutých voličov zrejme existuje aj skupina ľudí, ktorí ešte váhajú, vedia len, že nechcú za starostu Borguľu, ale ešte nevedia, koho z jeho protikandidátov majú podporiť. Rozhodnú sa podľa toho, v kom uvidia lepšiu alternatívu k Borguľovi a u koho budú vidieť väčšiu šancu nad Borguľom zvíťaziť.

Alternatíva k Smeru

Martin Borguľa je smerák. To, že zo Smeru nedávno vystúpil a teraz kandiduje ako nezávislý, na tom nič podstatné nemení. On je totiž smerák svojou podstatou. To, čo pre celoštátnu politiku predstavuje Fico s oligarchami Smeru a sociálnymi balíčkami, stelesňuje v bratislavskom komunále Borguľa. Snáď len s tým drobným rozdielom, že on dokáže zohrať úlohu Fica i tých oligarchov zároveň.

Radoslav Števčík sa stal pred štyrmi rokmi starostom Starého Mesta s tichou podporu Smeru. Je pravda, že podpora to bola naozaj zvláštna. Verejne sa k nej Smer priznal Ficovými ústami až deň po voľbách. Pikantnosť tomu dodávala aj skutočnosť, že Števčík viedol svoju kampaň s heslom Prvý nezávislý starosta Starého Mesta.

Ak by Smer svoju podporu Števčíkovi verejne deklaroval už pred voľbami, dozvedelo by sa to viac voličov Smeru, ako keď sa informácia o podpore šírila len vnútrosmeráckymi kanálmi. Na druhej strane by to určite znamenalo aj odliv časti voličov od Števčíka, hoci podpora zo strany Smeru v tom čase nebola vnímaná až tak toxicky ako dnes. O tajnej podpore sa síce niektorí voliči Smeru nedozvedeli, ale nedozvedel sa to ani nikto iný, takže neboli ani žiadne straty.

Števčík vyhral v roku 2014 nad Gáborom Grendelom o 25 hlasov. A ťažko si predstaviť, že voličský výtlak členov Smeru v Starom Meste, ich najbližších príbuzných a ľudí, na ktorých mohli mať dosah aj bez medializácie straníckej podpory, by mohol byť menší ako 25 hlasov. Inak povedané, bez tichej podpory Smeru Števčíkovi by sa dnes zrejme svoj prvý starostovský mandát chystal obhájiť Gábor Grendel. A veľmi pravdepodobne by to tak bolo aj v prípade, žeby Smer svoju podporu Števčíkovi priznal už pred voľbami.

Keď sa Zuzana Aufrichtová rozhodla, že sa posunie z pozície občianskej aktivistky do politickej polohy, oslovila ma a stala sa členkou OKS. Do OKS pritom ľudia nevstupujú pre očakávanie nejakých výhod alebo veľkej politickej kariéry, ale z dôvodu, že zodpovedá ich hodnotám a presvedčeniu. A tak to bolo aj u Zuzany, ktorá sa k svojmu členstvu otvorene hlási aj v predvolebnom období, hoci si uvedomuje, že nie u všetkých voličov to musí byť prijímané ako plus. Vnímam to ako prejav ľudskej poctivosti.

Aby nedošlo k omylu. Radoslav Števčík určite nie je žiadny smerák. Ani názormi a predpokladám, že ani žiadnymi väzbami. Ale ak si mám vybrať, či je lepšou alternatívou k dlhoročnému smeráckemu politikovi kandidátka, ktorá so Smerom nikdy nič nemala a svoju politickú príslušnosť vždy otvorene priznávala, alebo kandidát, ktorý sa aj vďaka tajnej podpore Smeru stal starostom, je to pre mňa pomerne jasná voľba.

Zlodejiny hodné osobitného zreteľa

Hlavný problém Martina Borguľu však nie je v jeho dlhoročnom členstve v strane SMER-SD, ale v tom, ako sa správa v komunálnej politike.

Prvýkrát som ho zaregistroval ako staromestského poslanca vo volebnom období 2006 až 2010. Majetok Starého Mesta vtedy v zmanipulovaných súťažiach rozpredávala poslanecká väčšina zastupiteľstva tvorená spojenectvom poslancov SDKÚ-DS, neskôr z tejto strany vylúčených, ktorú viedol Marian Procházka a Borguľových smerákov.

Obvyklá finta spočívala v nasledovnom: Nesúťažilo sa iba o najlepšiu cenu predávanej nehnuteľnosti, ale aj o účel, na aký ju chcel kupujúci nadobudnúť. Kritériá boli nastavené tak, že 70 % ich váhy predstavovala cena a 30 % účel. Pričom účel nebol vôbec nijako bližšie zadefinovaný, neexistovali kritériá jeho vyhodnocovania a jeho posúdenie bolo čisto vecou subjektívneho názoru členov finančnej a majetkovej komisie. Respektíve toho, ako sa vopred dohodli. A vďaka „dobrým výsledkom“ v kritériu „účel“ potom cenovo horšie ponuky predbiehali tie cenovo lepšie.

Praktiky, akými sa to dialo, som opísal v roku 2010 v článku Zlodejiny hodné osobitného zreteľa. Spomenul som tam aj príklad budovy na Beskydskej 10, o ktorej predaji rozhodlo staromestské zastupiteľstvo v decembri 2008:  „Firma, ktorá budovu získala, pritom vo verejnej obchodnej súťaži nepredložila cenovo najlepšiu, ale až 5. najvyššiu ponuku. Vďaka kritériu „účel“ sa však vo vyhodnotení súťaže dostala na 3. miesto a keď záujemcovia z prvých dvoch miest svoj záujem nepotvrdili, zastupiteľstvo odkleplo predaj budovy práve tejto firme. Hoci ešte stále existovali ďalšie dve cenovo výhodnejšie ponuky a ešte jedna úplne rovnaká ponuka.“

Samospráva týmto postupom prišla o 10 miliónov korún. A úspešným záujemcom deklarovaný účel (seniorcentrum) sa, samozrejme, nenaplnil. Už v roku 2010 som upozornil na to, že „kupca o necelého polroka (máj 2009) strelil budovu inej firme a dokonca aj tá sa ju už niekoľko mesiacov snaží predať ďalej“.

Čerešničkou na torte je, že v územnom a stavebnom konaní týkajúcom sa budovy na Beskydskej 10 neskôr ako stavebník vystupovala firma Prozet, s. r. o., ktorej konateľkou bola Ing. Jana Borguľová, bývajúca na rovnakej adrese ako Martin Borguľa.

Ďalšou slávnou kauzou z onoho obdobia bol predaj staromestského „rodinného striebra“ spoločnosti R.B.I. vlastniacej päť lukratívnych budov v centre Bratislavy v roku 2010. Išlo o predaj za pomerne nízku cenu a firme prepojenej na starého komunálneho harcovníka SDKÚ-DS Romana Vavríka. Opäť to spískali spolu procházkovci a borguľovci. Martin Borguľa mal vo svojich komunálnych začiatkoch tých „správnych“ učiteľov. Bol to veľmi pozorný žiak a veľmi rýchlo svojich učiteľov aj prerástol.

Čo je ale zaujímavejšie, v rokoch 2006 až 2010 bol staromestským poslancom aj dnešný starosta Radoslav Števčík. A často zvykol hlasovať spolu s procházkovcami a borguľovcami. Aj za pochybný predaj Beskydskej 10, aj za predaj R.B.I. Bol som vtedy v staromestskom zastupiteľstve hlasným kritikom takýchto praktík, takže nikto z hlasujúcich nehlasoval za pochybné predaje z nevedomosti, alebo preto, žeby ho nikto neupozornil, že tam je nejaký problém.

Oproti tomu stojí príbeh Zuzany Aufrichtovej, ktorá ako pracovníčka bratislavského magistrátu upozornila na chyby v pripravovanej parkovacej politike a na utajovanie auditu vypracovaného za verejné prostriedky. Najskôr svojich nadriadených, neskôr poslancov mestského zastupiteľstva a napokon aj verejnosť. V dôsledku tejto kauzy z magistrátu odišla a aj po odchode pokračovala v snahe o to, aby parkovacia politika bola v Bratislave zavedená transparentným spôsobom.

Ani týmto opisom som nechcel dať na jednu úroveň Števčíka a Borguľu. Ak by sa oni dvaja stretli v nejakom druhom kole, bez váhania dám prednosť Števčíkovi. Ale pokiaľ mám na výber aj Zuzanu Aufrichtovú s jej príbehom, nemám dôvod neuprednostniť ako prvú voľbu práve ju.

Šance

Ale samozrejme, že jedna vec je, koho považujeme za lepšiu a autentickejšiu alternatívu k Borguľovi, a niečo úplne iné môže byť to, o kom si myslíme, že má väčšie šance zvíťaziť nad ním.

Začiatkom októbra poskytol Radoslav Števčík rozhovor Denníku N. Tvrdil v ňom, že je jediný, kto má šancu poraziť Borguľu. Odvolával sa na augustový prieskum agentúry AKO, v ktorom mal Borguľa 33,8 %, Števčík 31,8 %, Dana Kleinert 19,1 % a Aufrichtová 15,3 %.

Odvtedy sa však situácia dramaticky zmenila a existuje viacero dôvodov myslieť si, že Aufrichtová má väčšiu šancu poraziť Borguľu ako Števčík. Tu je päť z nich.

  1. Posuny v podpore.

V poslednom zverejnenom prieskume, ktorý realizovala tá istá agentúra AKO sú preferencie nasledovné: Števčík 29,8%, Borguľa 29,2 % a Aufrichtová 27,6 %. Ide o rozdiely na úrovni štatistickej chyby. Dôležitejšie sú trendy. Kým Števčík oproti augustu mierne a Borguľa trochu výraznejšie poklesol, Aufrichtová výrazne narástla.

  1. Podpora sedemkoalície

Zuzana Aufrichtová kandiduje s podporou koalície siedmich demokratických opozičných strán. Pre viacerých voličov najmä vo veľkých mestách zohráva pri rozhodovaní úlohu aj stranícka podpora. Sama o sebe nestačí, ale nejaké hlasy nepochybne pritiahnuť môže. Z trojice reálnych kandidátov jedine Zuzane Aufrichtovej.

  1. Odporúčanie Dany Kleinert

Dana Kleinert, ktorá kandidovala za starostku za Team Vallo, SPOLU – Občianska demokracia a Progresívne Slovensko po svojom odstúpení zo starostovskej kandidatúry odporučila voliť za starostku Zuzanu Aufrichtovú. Voliči tohto zoskupenia sú mimoriadne kriticky naladení nielen voči Borugľovi, ale aj voči súčasnému starostovi Števčíkovi. Čo opäť hovorí v prospech Zuzany Aufrichtovej.

  1. Kandidáti na poslancov

Sedemkoalícia podporujúca Aufrichtovú je jediným volebným subjektom, ktorý postavil kandidátov na všetkých 25 miest poslancov v miestnom zastupiteľstve. Výraznejšie skupiny kandidátov na poslancov, hoci nie plnú kandidátku, majú ešte Team Vallo, SPOLU – Občianska demokracia a Progresívne Slovensko a SMER-SD. Smer nemá vlastného kandidáta na starostu, prinajmenšom sa k žiadnemu nehlási. Borguľa aj Števčík kandidujú bez tímov kandidátov na poslancov.

Mať oporu v zastupiteľstve v podobe hodnotovo a názorovo spriaznených poslancov s podobným pohľadom na vec je dôležité nielen pre zvolených starostov, ale podobne sa aj kandidát na starostu a kandidáti na poslancov môžu navzájom ťahať a podporovať pred voľbami. Lebo kandidát na starostu sa snaží svoju podporu preniesť aj na kandidátov na poslancov. A naopak, kandidáti na poslancov sa snažia ľudí, ktorých oslovujú oni, presvedčiť, aby podporili aj ich kandidáta na starostu.

Opäť ide o faktor, ktorý z reálnych kandidátov môže zafungovať iba u Zuzany Aufrichtovej, ktorá kandiduje s tímom 25 kandidátov na poslancov zastupiteľstva.

  1. Celá demokratická opozícia.

Za Zuzanou Aufrichtovou dnes stojí prakticky celá demokratická opozícia. Priamo sedem strán, ktoré vytvorili koalíciu a navrhli ju za kandidátku. Nepriamo aj SPOLU a Progresívne Slovensko, ktorých pôvodná kandidátka Dana Kleinert odporučila Zuzanu Aufrichtovú voliť za starostku. A v posledný deň volebnej kampane k nim pribudlo aj tvoriace sa Maďarské fórum Zsolta Simona, ktoré Zuzane Aufrichtovej tiež vyjadrilo podporu.

Taká široká podpora je niečím výnimočným aj z celoslovenského hľadiska a dáva predpoklad dobrého výsledku. V centre Bratislavy zvlášť.

***

Prinajmenšom týchto päť faktorov hovorí v prospech tézy, že v tejto chvíli nie je kandidátom, ktorý dokáže zastaviť a poraziť Borguľu, Radoslav Števčík, ale skôr Zuzana Aufrichtová.

Nič, samozrejme, ešte nie je rozhodnuté. Borguľova propagandistická mašinéria je mohutná a pôsobí dlhodobo. Kolesá špinavej anonymnej antikampane sa stále krútia a možno očakávať, že sa nezastavia ani počas moratória.

Situácia je vážna, rozhodne však nie beznádejná. Šanca, že Staré Mesto nepadne do rúk Borguľu, je reálna. Treba však v sobotu prísť k volebnej urne a voliť Zuzanu Aufrichtovú.

Teraz najčítanejšie