Denník N

Žijem Vedu chce oceniť slovenských PhD študentov! Prečo? Na čo? Za čo?

ŽIJEMVEDU.SK vyhlasuje novú súťaž, ktorou chce podporiť PhD študentov v rozvíjaní ich vedeckej kariéry a zároveň umožniť svojim členom sa aktívne zapojiť do rozhodovania o víťazovi. Hlavná cena obnáša 1000 eur a má za úlohu oceniť kreatívnu a šikovnú slovenskú PhD študentku alebo PhD študenta a zároveň priblížiť verejnosti, že slovenská veda nie sú len problémy, ale aj zaujimaví ľudia a fascinujúce projekty.

Keď som bola malá, chcela som byť hviezda.

Mala som 6 a za domácu úlohu sme mali nakresliť, čím budeme, keď budeme veľkí. Nakreslila som seba, ako pozerám cez obrovský hvezdársky dalekohľad na oblohu plnú hviezd. Keď sa ma pani učiteľka opýtala, čím to teda chcem byť, v strese som miesto hvezdárka povedala hviezda. Všetci sa mi smiali.

Napriek tomu, sa mi to podarilo. Nestala som sa síce hviezdou, ale stala som sa niečím ako hvezdárkou. Len miesto dalekohľadu používam mikroskop a miesto hviezd, sledujem vesmír vnútri buniek. Stala som sa vedkyňou-neurobiologičkou. Pracujem vo svete plného nekompromisných faktov a pritom, paradoxne, je to aj môj imaginárny svet. Mikrosvet plný fantázie a plný možností, ako urobiť tento náš veľký svet lepším. Do tohto sveta utekám pre vysvetlenia a riešenia. Ja žijem vedou.

Popri mojich vedeckých štúdiách som vyštudovala aj medicínu a veľmi často sa stretávam s otázkou, prečo som sa teda nakoniec rozhodla robiť práve vedu. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Veda mi dáva väčší a vyšší zmysel. Myslím si, že veda je krok pred medicínou. Najprv musíme niečo objaviť, aby sme to následne mohli aplikovať v medicíne. Veda je základným stavebným kameňom medicíny. A nie len medicíny. Technologií, vývoja, pokroku- všetkého.

Tak prečo potom – podobne ako keď som bola malá a povedala som v triede, niečo také absurdné ako, že keď budem veľká, budem hviezda- keď na Slovensku poviem, že som vedkyňa, stále sa mi ľudia v zásade smejú? Pretože nechápu, čo to znamená. Pre verejnosť: slovenská veda= marazmus= plytvanie peňazí.

Prečo? Vysvetlenie je v kauzách spojených s financovaním vedy. Rozkrádanie. Osobné boje. Takto verejnosť vidí slovenskú vedu. Poslednou takou kauzou boli absurdné reštrikcie vrámci Slovenskej akadémie vied, ktoré doviedli slovenských vedcov k protestu.

Keď protestujú učitelia, nejdú do práce. Podobne lekári a sestričky. Keď nejdú do práce, má to bezprostredný dopad na životy tisíciek ľudí a preto majú v rukách veľmi silnú kartu na vyjednávanie. A tak som romýšľala: čo sa stane, keď vedci nepôjdú do práce? A odpoveď je: NIČ. Nič sa nestane, nič sa nezmení- ľudia budú naďalej umierať na rakovinu a na rôzne iné ochorenia, naďalej budeme vyčerpávať prírodné zdroje bez ich alternatív, až ich vyčerpáme totálne, alebo nas zabijú klimatické zmeny, alebo sa pozabíjame navzájom, pretože nebudú existovať riešenia na sociálno-ekonomické problémy, ktoré valcujú svet.

Nepodporovať vedu znamená takú istú samovraždu ako nemať lekárov. A je to iba naša krátkozrakosť, ak si to neuvedomujeme.

Platforma (a už aj občianske združenie) zijemvedu, ktorej som spolu z ďalšími stovkami slovenských vedcov členkou, sa všemožne snaží pomáhať slovenskej vede- vyjadrovať sa ku kauzám, pomáhať nájsť konštruktívne riešenia a sprostredkovať stretnutia slovenských vedcov na všetkých úrovniach za cieľom katalyzovať zmenu. Pozitívnu zmenu.

A tak sme sa tohto roku rozhodli vyhlasiť prvýkrát cenu : ZVEDAVEC ROKA. Hlavná cena obnáša 1000 eur a má za úlohu oceniť kreatívnu a šikovnú slovenskú PhD študentku alebo PhD študenta a zároveň priblížiť verejnosti, že slovenská veda nie sú len problémy, ale aj zaujimaví ľudia a fascinujúce projekty. 

Cena sa nijako nesnaží tváriť ako objektívne hodnotenie kvality daného výskumu a preto nie je hodnotená komisiou, stanovami a kritériami. Má za úlohu motivovať PhD študentky a PhD študentov na Slovensku sa ukázať a spopularizovať svoj projekt.

Práve preto je zadanie veľmi jednoduché- pošlite nám svoju fotku v práci, spolu s popisom seba a projektu, na ktorom pracujete a na čo plánujete výhru použiť. Musíte sa zmestiť do 10 viet. Samozrejme platí, zrozumiteľne pre širokú verejnosť = lepšie, kreatívne = ešte lepšie. Uzávierka súťaže je na Mikuláša 6.12. V piatok 7.12. budú súťažné profily uverejnené na facebookovej stránke žijemvedu a spustí sa hlasovanie. Najviac hlasov k 20.12. = víťaz.

Detailnejšie info o súťaži nájdete tu: https://zijemvedu.sk/zvedavec-roka/

Pôvodne na túto cenu pozbieralo niekoľko dobrovoľníkov a druhá časť ceny bola získaná od sponzora (Websupport.sk). Napokon sa Websupport podujal zafinancovať celú cenu (500 eur) a stať sa oficiálnym sponzorom tohto ocenenia. Horlivá diskusia na našej stránke nečakane priniesla  ďalšieho sponzora : MultiplexDX a teda sa možnosť ocenenia rozšírila o ďalších 500 eur. Obom sponzorom ďakujeme za prejavenú podporu.

Prvý ročník tohto ocenenia znamená pre Zijem vedu úplne novú skúsenosť a stavebný kameň pre podobné aktivity do budúcnosti. Snažíme sa stále zlepšovať a prinášať nové možnosti podpory vedy a vedcov na Slovensku. Pretože my si vedcov ceníme.

Takže ak si PhD študentka alebo PhD študent na Slovensku, čakáme na tvoj profil:

info@zijmevedu.sk

zijemvedu@gmail.com

 

Autor: Dominika Truban

Teraz najčítanejšie

Žijemvedu.sk

Sme nadstranícka platforma, ktorá chce spájať slovenských vedcov doma a v zahraničí a realizujeme iniciatívu "Nie je nám to ukradnuté!"