Denník N

Kotlebovci Cavar a Ľaudár píšu list generálnemu biskupovi evanjelickej cirkvi

Nedávno došlo v Tisovci k tragickému úmrtiu. Smrti invalidného dôchodcu predchádzalo prepadnutie v jeho vlastnom dvore. Na druhý deň ho našli mŕtveho. Dvaja páchatelia prepadnutia boli neplnoletí, tretieho vzala polícia do väzby. Určite niet človeka, ktorý by takýto skutok neodsúdil. Ale je iba jedna strana, ktorá dlhodobo podobné tragické udalosti zneužíva k šíreniu nenávisti a získavaniu politických bodov.

O akú stranu ide, netreba dvakrát hádať. Kotlebova ĽSNS, v dobe keď ešte nebolo súdnou pitvou potvrdené, čo bolo skutočnou príčinou smrti, začala v Tisovci a okolí burcovať vášne. Článok v straníckom plátku, burcujúce statusy, dodávka krúžiaca v meste a okolí s megafónom z ktorého dookola znelo: „Zastavme teror asociálov! Vážení občania, len pred pár dňami asociáli tu v Tisovci brutálne zavraždli a okradli bezbranného dôchodcu na vozíčku! Nebuďme ľahostajní! Postavme sa spoločne proti teroru asociálov!“ Spôsob akým to robili sa nepozdával študentom a pedagógom miestneho Evanjelického gymnázia. Škola pohotovo vyvesila nad vchod transparent s preškrtnutým hákovým krížom. O udalosti informovali aj Topky.

Pri jednom z prejazdov kotlebovskej dodávky okolo Evanjelického gymnázia, im študenti na chvíľu prehradili cestu. Posádke dodávky vysvetlili, že sú proti šíreniu nenávisti a po chvíli cestu uvoľnili.

Študenti neskôr vysvetlili, čo im konkrétne vadilo. A aké vážne otázky to v nich vyvolalo: „Ich slogan „Za Boha a za národ“ nás ako študentov Evanjelického gymnázia, no i ako občanov Slovenskej republiky prinútil rozmýšľať, akým spôsobom konajú oni v mene Boha? A akým spôsobom konajú za národ, keď s nimi nesúhlasíme. Táto propaganda v nás vyvolala hlboký nesúhlas. My máme iné hodnoty. My máme názor a skutočnú vieru, ktorá nie je len v ústach, ale aj v srdci. Ako iste viete, postavili sme sa im do cesty. A to doslova. Zmätené pohľady vodiča a spolujazdca naznačovali, že to, čo sme vykonali, poslalo odkaz. Odkaz odvahy, odhodlania a sily mladých ľudí prejaviť svoje záujmy a pravdu. Transparent preškrtnutého hákového kríža bol pasívnym vyjadrením školy, no my sme jej hlasom.“ Slová mladých a odvážnych ľudí, ktorí neváhajú napriek osobnému riziku, postaviť sa za svoje ideály do cesty zlu.O udalosti infomovali 26. októbra aj na stránke školy. Pod statusom sa objavilo množstvo pochvalných, ďakovných a súhlasných komentárov, ale nechýbali ani konfrontačné komentáre kotlebovcov. Števo Prochyra spomínal aj „po papuli.“

Peťo Cavar pridal odkaz na blog, ktorý má na dezinformačnom webe Hlavné správy a napísal aj početné komentáre. Mladý kuchtík kotlebovských špecialít v ňom navaril nestráviteľný guláš z arogancie, hlúposti a osočovania.

V blogu o akcii okrem iného píše, že sa to: „nepáčilo slniečkárom, neoliberálom a im podobným vyvrheľom, ktorých už roky produkuje tisovský neoliberálny živel, Evanjelické gymnázium v Tisovci.“ a pridá aj ďalšie neakceptovateľné a urážlivé tvrdenie: „Neviem či evanjelická cirkev zaspala dobu alebo sa snaží byť aj ona liberálna ale táto škola nemá s pánom Bohom nič spoločné.

Cavar pokračoval v podobnom tóne a počastoval Martina Dubéciho, bývalého študenta gymnázia, ktorý s akciou nemal nič spoločné, okrem toho, že následne zverejnil video z akcie, ktoré mu poslal jeden študent. Je akceptovateľné aby nezrelý mladík vyslovoval na adresu iných takéto slová? Napríklad: „neoliberálny fašista, zástanca obojpohlavných tvorov a desiatich typov WC zariadení , bloger neoliberálneho fašistického denníka…“ Študentskú Slovenskú debatnú asociáciu označil za „nebezpečnú organizáciu“ a študentov gymnázia za „žiakov trpiacich neoliberálnou agendou, ktorú im vnucuje škola…

Martin Dubéci o udalosti tiež napísal status a zverejnil video. V statuse korektne informoval o tom, k čomu v Tisovci došlo. Okrem iného v ňom napísal: “ V Tisovci to vrie. Pred pár dňami napadli Rómovia dôchodcu, ktorý neskôr zomrel. Dvaja z troch útočníkov boli maloletí. Hrozná tragédia, ktorú hneď využili kotlebovci. Nabehli do mesta a už zopár dní ho hecujú, včera usporiadali aj veľkú demonštráciu. Na mojej bývalej strednej škole tento týždeň visí preškrtnutý hákový kríž. Študenti broja proti tomu, čo sa v meste deje. Tento týždeň dokonca spontánne blokovali kotlebovskú dodávku vyblakujúcu propagandu po meste. V Tisovci som študoval a žil 5 rokov. Od roku 2001 sa tam veľa nezmenilo, vrátane, žiaľ obrovského problému s koncentrovanou chudobou, ktorá mimochodom nepozná etnických hraníc. Je rovnako biela, ako Rómska. V prípade útoku tak obeť, ako aj útočníci, žili na okraji spoločnosti. Priamou príčinou smrti bolo podchladenie…

Tým sa to však neskončilo. Cavar spolu s okresným predsedom kotlebovcov Zdenkom Ľaudárom napísali list generálnemu biskupovi ECAV a 6. novembra sa tým pochválili straníckej stránke. Okrem iného v statuse píšu: „Sme zhrození zo stavu v akom sa momentálne nachádza Evanjelické gymnázium Tisovec! Táto stále kresťanská škola sa dostáva čoraz viac do rúk nekresťanským, záškodníckym živlom, ktoré ohrozujú nie len školu samotnú ale aj jej študentov a širšie okolie mesta Tisovec.“ Len na okraj, všetky slušne napísané kritické komentáre boli z tejto stránky okamžite vymazané.V liste samotnom signatári nešetria ďalšími urážkami na dresu školy, učiteľov a študentov. Upozorňujú biskupa na: „…žalostný stav jednej evanjelickej školy,“ ktorú podľa ich názoru: „dlhodobo ovplyvňujú neoliberálne živly, ktoré s kresťanstvom a láskou k nášmu jedinému Bohu nemajú nič spoločné.“ Študenti sa podľa pisateľa/ov listu: „nechávajú manipulovať živlami ktoré roky na tejto škole pôsobia so svojou záškodníckou činnosťou. Medzi tieto živly, ktoré tu spomínam patrí Slovenská debatná asociácia, politická strana Progresívne Slovensko, či ďalšie iné hnutia a organizácie podnecujúce nenávisť.“ Pisateľ sa predstavuje ako: „člen jedinej kresťanskej strany…“ Nie je to aj na čitateľa, ktorý nie je príliš zorientovaný čo sa týka agendy jedného z najkvalitneších gymnázií na Slovensku či evanjelickej cirkvi, trochu priveľa? Keď sa člen extrémistického zoskupenia ktorého zrušenie navrhol generálny prokurátor a jeho podnet je na Najvyššom súde SR, vyhlasuje za člena jedinej kresťanskej strany? Najmä ak biskupa drzo vyzýva: „Ja vás ako generálneho biskupa ECAV na Slovensku vyzývam aby ste v urýchlenom konaní absolvovali inšpekciu tejto školy, ďalej aby ste znemožnili prístup nekesťanským živlom na ešte stále kresťanskej škole akýmkoľvek možným spôsobom a v neposlednom rade vás žiadam, aby ste vykonali personálne opatrenia u zamestancov tejto školy, hlavne tých,  ktorí majú za úlohu riešiť styk s médiami.“ Po lopate povedané nezrelý mladík a okresný predseda extrémistickej strany vyzývajú biskupa evanjelickej cirkvi,  aby urobil čistky na škole, ktorá sa im nepáči. Viete si predstaviť, čo by takíto robili, keby mali v rukách skutočnú moc? Nepripomína to aj vám niečo čo tu už kedysi bolo v hnedej aj červenej farbe ?

Končiaci generálny biskup Klátik sa obmedzil na to, že pisateľov alibisticky informoval, aby sa obrátili na Biskupský úrad vo Zvolene, kedže zriaďovateľom školy je Západný dištrikt ECAV.

Verím, že novozvolený biskup Západného dištriktu ECAV odpovie signatárom listu tak, ako si zaslúžia a odkáže ich do patričných medzí. A vzdá hold mladým ľuďom, ktorí sú pýchou a budúcnosťou cirkvi a národa.

Doplnené 8.1.2019

Odpoveď biskupa Západného  dištriktu ECAV na Slovensku, Jána Hroboňa, uverejnená v časopise Evanjelický východ:

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.