Denník N

Čo na to slečna Lívia?

Obidve majú slovenské matky a otcov z cudziny. Obidve žijú na Slovensku, chodili do slovenských škôl a ich materinskou rečou je slovenčina. Obidve sú veľmi pekné a príťažlivé. Obidve majú radi Slovensko a považujú ho za svoju vlasť. Otec jednej pochádza z Konga, druhej zo Švédska.

A v tom bude zrejme problém. Natália Dongová, ktorá si meno podľa pravidiel slovenského pravopisu prechyľuje, je totiž o niečo tmavšia. Ariana Palme si meno neprechyľuje, ale zato má svetlú pleť. A preto o nej slečna Lívia nenatočila video a nespochybnila jej slovenskosť.

Treba priznať, že to čo som napísal v úvode, nie je celkom pravdivé. Otec Ariany Palme, hoci podľa mena by sa tak mohlo zdať, totiž nie je Švéd ani cudzinec. Ale v duchu často používanej frázy našich tzv. alternatívcov: „nie je to síce pravda, ale mohla by byť,“ sa môžeme na chvíľu tváriť, že to pravda je. Na Slovensku od dávnych čias žije žije množstvo žien a mužov, ktorí sú plodmi vzťahov s cudzincami či cudzinkami. Pokiaľ sa menom a najmä vzhľadom neodlišujú od majority, je zväčša všetko v úplnom poriadku. Horšie je, ak to tak nie je. Potomkovia Afričanov či Ázijčanov predsa len vyzerajú trochu inak. Hoci ak zvolia tú správnu rétoriku a sami útočia na cudzincov či imigrantov, nemusia mať problémy ani cudzinci či miešanci a stávajú sa napodiv miláčikmi xenofóbov. Ibrahim Maiga, Malijčan a moslim, ktorý žil od študentských čias dlhšiu dobu na Slovensku, či líder strany SPD, česko – japonský miešanec Tomio Okamura u susedov, by vedeli rozprávať…

Pokračujme teda tak, ako sme začali. Natália nedávno vystúpila v reklame na alkoholický nápoj, ktorý vyrába švédska firma od roku 1879 a vyvolala tým doslova búrku xenofóbnych prejavov.

Ariana, ktorá si píše meno na Facebooku ako Arya, si na instagrame , kde je ako Aryana 48, robí reklamu sama. Zožala za to nejaké tie „páčiky“ a zopár obdivných komentárov.

Natália sa fotografuje v slovenskom kroji.

Ariana takto.

Ariana má zrejme tých správnych kamarátov.

Kým Natália sa stretáva v praktickom živote s problémami, ktoré súvisia s jej farbou pleti.

Ariana Palme, okresná predsedníčka ĽSNS v Rožňave a krajská predsedníčka Kotlebovej Ľudovej mládeže pre Košický kraj, napriek značne cudzokrajne znejúcemu menu a priezvisku, žiadne podobné problémy nemá a ja jej určite ani žiadne neprajem.

Ale zaujímalo by ma, čo na to slečna Lívia? Chcem jej totiž pripomenúť jednu jej známu menovkyňu. Bola ňou Lívia Drusilla, tretia manželka cisára Augusta. Spája sa s ňou, hoci možno nezaslúžene, povesť travičky. Travičstvo sa nemusí nevyhnutne spájať iba s použitím prírodných či syntetických jedov. Ovzdušie v spoločnosti sa veľmi ľahko dá otráviť aj neuváženým slovom. Prosím slečnu Líviu, aby na to myslela pri ďalšom deklamovaní podivných textov.

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.