Denník N

Dva statusy nielen ku komunálnym voľbám

V priebehu posledných dní som pred a po voľbách na svoju virtuálnu stenu zavesil tieto dva statusy. Píšem ich tu aj do tohto blogu, aby som sa s vami podelil o svoje myšlienky.

Piatok, 9. novembra, 22:13

Milá moja facebooková bublina,
každý vás tu teraz ide vyzývať, aby ste sa zajtra na to nevykašľali, ťahali domov k voľbám, aké je to dôležité, akú máme jedinečnú šancu a podobne. Ja vás ale okrem účasti na zajtrajšom sviatku demokracie chcem vyzvať ešte k niečomu dôležitejšiemu.
Nebojte sa.
Nebojte sa svojej voľby.
Nebojte sa ako to dopadne, pretože ten skutočný poklad máte po ruke. Možno naň v tejto rýchlej dobe zabúdate, ale je tu.
Sú to naši milovaní.
Ostatní sa môžu z vás smiať, ohovárať vás, ponižovať, opľúvať a vylievať vedrá špiny koľko len chcú.
Pokiaľ máte podporu zo strany svojej rodiny, nič vám nehrozí, tá bude vždy pri vás stáť. Ale neberte to automaticky, o vzťahy sa treba starať, pestovať si ich, blízkym ľuďom musíte dať najavo, akí sú pre vás dôležití. Preto aj touto formou prosím svoju manželku, deti a rodičov o odpustenie, musím sa im viac venovať.
Musíme si nadeliť viac času pre našich najbližších, ktorí nás tak potrebujú. Nič nie je dôležitejšie ako oni, žiadne stupne víťazov, peniaze a ani verejné ocenenia. Lebo život nám rýchlo ubehne a bez našich milovaných sme len cvendžiacim kovom.
Nebojte sa, skutočná nádej spočíva v robení správnych vecí napriek tomu ako to dopadne. Len to chce nevzdať sa a neprestať. So svojou rodinou po boku sa nikdy nemusíte báť.

Nedeľa, 11. novembra, 16:37

O neúspechu

Zažiť neúspech, byť porazený, sú cenné lekcie života. A ako písala vo svojom poslednom liste Milada Horáková, musíme vedieť aj prehrávať, nie je to žiadna hanba. Práve vtedy si najskôr uvedomíte vzácnosť života ako večného kolobehu pádov a vzostupov. Hodnoty života, ktorý je nielen o prijímaní, ale najmä o dávaní. A práve v ťažkých chvíľkach spoznáte, čoho ste hoden, koľko vydržíte a či sa po páde dokážete postaviť. Oceníte všetko a každého o koho sa môžete oprieť. Môžu sa vám smiať, urážať vás, je to na vás, čo z toho do seba vpustíte, či necháte v sebe pôsobiť jed pochybnosti o sebe samých. Poučte sa zo svojich chýb, každý ich robí, ale nie každý si ich vie priznať. Buďte pokorný a pozerajte sa vpred. Musíte mať jasné ciele a neustále sa zdokonaľovať v tom, čo robíte. No nezabúdajte aj na ťarchu zodpovednosti, ktorú prináša dôvera ľudí, ak ju do vás vložia. Tu za vás nikto iný neponesie, takže naložte si vždy len toľko, koľko unesiete.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Sopko

Manžel, otec a učiteľ. Autor a správca www.zavretaskola.sk a www.obciankari.sk - člen Demokratov