Denník N

Fico voľby naozaj vyhral

Prečo? Aj keď prišiel SMER o veľké mestá, stále sa môže tešiť veľkej obľube v menších mestách, či dedinách. Mnoho kandidátov navyše len zmenili značku SMER na nezávislý. O páde SMER-u sa teda zatiaľ dá hovoriť len veľmi opatrne.

Facku vytriezvenia som dostal ešte počas volebnej noci. Síce som sa radoval víťazstvu kandidátov v Bratislave, Košiciach, Prešove, či Žiline, no došlo mi, že víťazstvo nezávislých kandidátov, je vlastne víťazstvo SMER-u. Utvrdil ma v tom fakt, že som započul opitého kandidáta na poslanca, ktorý taktiež kandidoval ako nezávislý. Za svoju značku sa zrejme hanbil, alebo to robil len z vypočítavosti, keď sa ale dostala reč na Kaliňáka, skoro prevrátil stôl, keď o ňom započul niečo zlé. Pán je hasič, nedávno sa s bývalým ministrom vnútra stretol, doniesol hasičskému zboru, v ktorom je nové hasičské auto. Zároveň si súčasného poslanca váži za to, ako niekoľkokrát zvyšoval hasičom platy. Ako uplácanie to nevidí, no vďaka tomu nikoho iného v parlamentných voľbách voliť nebude.

Je to len príklad z jedného malého mestečka, jeden kandidát. Stavím sa však, že každý z vás si spomenie na kandidáta, ktorý ešte v minulých voľbách šiel so značkou SMER-u a teraz tvrdo zdôrazňuje, že je nezávislý kandidát. 1 232 zvolených nezávislých starostov, 7 301 zvolených nezávislých poslancov. Samozrejme nie každý z týchto kandidátov prezliekol kabát, stačí ak to urobil každý desiaty. Aj keď teda SMER stratil veľké mestá, musíme o ich páde hovoriť veľmi opatrne.

Fico a SMER voľby teda podľa mňa skutočne vyhrali. Po turbulentnom roku, kedy sme videli obrovské demonštrácie, veľkú „rekonštrukciu“ vlády, získal SMER obrovský počet poslaneckých, primátorských a starostovských stoličiek. Asi sa nie je, čo čudovať. Voliči tejto strany nakoniec vidia aj tak len vlaky zadarmo, či ako u pána hasiča nové hasičské auto. Ich kandidáti majú dostatok rozumu, že uspejú skôr ako nezávislý, no svoje myslenie nezmenia. Stále budú voliť SMER, napriek všetkému, čo o tejto strane počujú vo večerných novinách.

Ktovie teda, či sa po roku 2020 dočkáme novej vlády, alebo to bude len nejaký nový vládny zlepenec, ktorému budú vládnuť oligarchovia, mafiáni a daňoví podvodníci. Volebný výsledok v komunálnych voľbách mi vnáša do myslenia skôr smútok ako radosť, obávam sa, že sa Slovensko slušnej vlády ešte tak skoro nedočká.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, ktorý navštevuje Strednú odbornú školu Svite. Vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Mimo toho sa venujem aj organizovaniu kultúrnych podujatí a písaniu blogov o politike.