Denník N

Akcie pod tlakom. Dolár a ropa posilňujú

Futures na americké akcie dnes poklesli v Európe a väčšina Ázie. Pokles bol spôsobený oceňovaním futures po niekoľkých posledných turbulentných týždňoch. Dolár sa posilnil, ropa sa spamätala z 10-dňového výpredaju a libra klesla po tom, ako sa premiérka Spojeného kráľovstva snažila udržať Plán Brexitu nažive.

Futures na S&P 500 a Dow Jones poklesli po otvorení burzy v Japonsku, zatiaľ čo futures na NASDAQ pokračovali v raste z piatku po tom, ako nárast ťahaný large-cap technologickými firmami v NASDAQu znížil rozdiel voči S&P 500 o 1,7%. Pokles indexu Stoxx Europe 600 bol spôsobený technológiami a nehnuteľnosťami. Akcie v Japonsku a Hongkongu uzavreli s malým rozdielom, zatiaľ čo v Číne vyskočili.

Dolár vzrástol oproti väčšine svetových mien a ropa vzrástla po tom, ako OPEC a jeho spojenci začali pokladať základy na zníženie produkcie v roku 2019. Libra klesá už tretí deň, nakoľko britskej premiérke sa stále nepodarilo uzatvoriť s parlamentom dohodu o Brexite. Euro kleslo na najslabšiu úroveň za viac ako posledných 16 mesiacov pred ďalším potenciálnym stresom v súvislosti s rozpočtom Talianska. Výnosy na talianskych dlhopisoch rástli spolu s rastom dlhu v celej eurozóne, zatiaľ čo štátne pokladničné poukážky USA sa dnes nebudú obchodovať kvôli sviatku.

Investori zvažujú, či by posledná sezóna reportov spoločností mohla byť ekonomickým vrcholom. Zameriavajú sa predovšetkým na globálne problémy ako je Brusel, kde je Európska komisia pripravená vystupňovať bitku s Talianskom ohľadom ich rozpočtového deficitu a na čínske hospodárstvo, z ktorého uvidíme kľúčové mesačné údaje už v túto stredu. Existuje aj obnovená diskusia o smerovaní výnosov z amerických dlhopisov, pričom investori vytláčajú inflačné očakávania. Americké spotrebiteľské ceny môžu už v stredu ponúknuť ďalšie vodítka týkajúce sa trajektórie nákladov na prijaté úvery a pôžičky.

Offshore juan si udržal minulo-týždňový prepad, s malým náznakom ukončenia obchodnej vojny medzi USA a Čínou v dôsledku volieb do amerického kongresu, ktoré nedopadli tak ako si Trumpova strana predstavovala. Akcie a meny rozvíjajúcich sa trhov v pondelok strácajú na cene.

Teraz najčítanejšie

Adam Hulin

Adam vyštudoval Ekonomickú Univerzitu v Bratislave v odbore Medzinárodné Financie. Odborne sa venuje monetárnej politike, svetovému ekonomickému dianiu a vývoju rôznych investičných nástrojov. v septembri 2018 nastúpil na doktorandské štúdium pod vedením aktuálneho guvernéra Národnej Banky Slovenska, kde sa venuje dopadom rozhodnutí rôznych centrálnych bánk na vývoj po svetovej hospodárskej a finančnej kríze.