Denník N

Krátky slovník komunálnych kampaní a antikampaní

Je po komunálnych voľbách, hurá! Vydýchnime si a poďme si zanalyzovať, čo sa vlastne dialo.

KAMPAŇ

Prevažne nudná aktivita kandidátov, ktorá napĺňa verejný priestor (v audiovizuálnych médiách hovoriacimi) hlavami s prvoplánovými sloganmi (napríklad “ Treba nejakú zmenu už tu asi a to som ja!”)

Ako ilustračný obrázok si dolňte hociakú hlavu s random vetou.

KREATÍVNA KAMPAŇ

Obsahovo a formálne profesionálne spracovaná kampaň, za ktorou stojí (a nehanbí sa za ňu) team profesionálov z PR, dizajnového, reklamného a produkčného prostredia. Asi nie náhodou bola taká aj kampaň víťazného kandidáta, všakže.

NEKREATÍVNA KAMPAŇ

Komunikácia, ktorú si zväčša kandidát pripravuje sám mysliac si, že je kreatívny. Prevažne obsahuje dvojzmysly (“Mladý Zajac skáče za Ružinov”, “Obujme sa do toho” – text vytlačený na obuváku) a podobne.

zdroj: Facebook – Mário Barna

KAMPAŇ, KTORÁ VYZERÁ AKO ANTIKAMPAŇ

Aktivita, ktorá formou popiera obsah, prípadne naopak. Napríklad keď k prídavnému menu „moderné“ pridáte kazety. Áno, kazety.

zdroj: Facebook – Ivana Šáteková

KAMPAŇ, KTORÁ AVIZUJE ANTIKAMPAŇ

Komunikácia predchádzajúca potenciálnej negatívnej komunikácii. Často bez ďalšej negatívnej komunikácie. Napríklad keď avizujete útoky na deti a pôvod a nič také nepríde.

ANTIKAMPAŇ

Anonymná aktivita smerujúca k diskreditácii kandidáta konkurenčnými kandidátmi. Prevažne bez uvedenia autorov, (ktorí sú ale ľahko vypátrateľní, viď autora antikampane Kto je Vallo).

ANTIKAMPAŇ, KTORÁ VYZERÁ AKO KAMPAŇ

Kampaň, ktorá sa realizuje v mene kandidáta a napriek sympatiám, ktoré vyvoláva u niektorých potenciálnych voličov sa od nej kandidát dištancuje.

zdroj: Facebook – Radoslav Števčík – starosta Starého Mesta

ANTIKAMPAŇ, KTORÁ HOVORÍ O TOM, ŽE INÝ KANDIDÁT SI ROBÍ KAMPAŇ NA TOM,, ŽE POUKAZUJE NA SVOJU ANTIKAMPAŇ

Najvyššia forma metaantikampane, kedy obhajca konkurečného kandidáta obviňuje iného kandidáta z toho, že si sám pripravuje negatívnu antikampaň, aby si na nej robil pozitívnu kampaň.

ZHRNUTIE

No peklíčko. V komerčnej komunikačnej brandži by si nikto nedovoli to, čo si dovoľujú politici v kampaniach. Neviem si predstaviť, že by jogurt robil antikampaň inému jogurtu a napr. o ňom klamal, že má viac E-čiek ako uvádza na obale, alebo sú v ňom menšie čučoriedky ako tie nakreslené na viečku. Žiaľ v mindsete „tradičných“ politických polobláznov (a aj niektorých príčetnejších politikov) je antikampaň normálna vec. „Antikampaň tu bola, je a bude. A kým tu bude, dovtedy tu bude demokracia, „ tvrdí Hlina. Hoďte naňho síť!, žiada sa zvolať. Anyway. Kým budeme tolerovať také podpásovky akými boli fejkové letáky, či videá zneužívajúce fotky, slogany, grafiku kandidátov nebudeme tu mať férový politický boj.

PONAUČENIE

Ešte aj ten jogurt je zodpovednejší ako boli niektorí kandidáti a ich podporovatelia. Dúfam, že sa tí neprajníci poučili z toho, že to už veľmi nefunguje. Tak čo majú robiť?  Normálne poriadne svoju robotu a nepľuť na iných. Easy.

PS: ak si chcete pozrieť moju diskusiu o komunálnych kampaniach s Martinou Mečiarovou, kliknite sem aha.

 

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency