Denník N

Jeho aplikáciu chcú v Austrálii. Martin má 22, je Slovák, ktorý sa vrátil zo zahraničia.

Tento článok obsahuje:

Aplikácia Melberry od Martina
Štúdium vo Fínsku
Program Butterfly Effect

Martin (22) vyštudoval aplikovanú informatiku na FPV UCM v Trnave. Vo Fínsku na Oulu University of Applied Science absolvoval semester a stal sa členom študentského akcelerátora DEMOLA.  So svojim tímom prišli s nápadom, ktorý odkúpila fínska firma. V bakalárskom ročníku získal od fakulty individuálny študijný plán a prihlásil sa do AppsLabu. Ako Project lead viedol tím, ktorý vytvoril prototyp aplikácie pre Smart Parking – Melberry. Vďaka Butterfly Effect programu pomáha jednému z mentorov – GoSpace. Dnes pokračuje v štúdiu na EUBA a s Melberry sa dostal do Y – Combinator Startup

Dostal sa do fínskeho študentského akcelerátora, úspešne predal svoj prototyp a dnes tvorí Smart City parking appky.

Prihlás sa do Butterfly Effectu aj ty (do 18.11. 2018 ) 

Povedz mi niečo o sebe.

Volám sa Martin a pochádzam z malebnej dedinky na strednom Slovensku, Janova Lehota. Doma sa rád túlam po horách, čiže mám rád turistiku a šport. Tak isto mám rád v rámci oddychu prácu v záhrade, poprípade rád pomáham ocinovi v dielni. A samozrejme rád čítam knihy, keď si na ne viem počas dňa vyhradiť čas. Rodičia a sestra chceli zo mňa spraviť lekára/zubára, na chvíľu som im to uveril aj ja, no pri maturitách som si povedal že chcem ísť svojou cestou a robiť niečo čo ma baví.

Robil si Work and Travel v USA – čo ti dala táto skúsenosť v zahraničí?

Primárne to bol pre mňa útek a challenge, chcel som zažiť niečo nové, zlepšiť si Angličtinu a zarobiť nejaké peniaze na Erazmus, v tom čase mi to prišlo ako najlepšia možnosť ísť sám aby som bol nútený rozprávať po Anglicky. Naučilo ma to byť samostatným, a postarať sa sám o seba, také základné veci ako si navariť, oprať si, keďže v tom čase ma mama vždy v nedeľu nabalila a mal som jedlo minimálne na 3 dni, vo štvrtok som už bežal na víkend domov takže ako správna mama mi cez víkend aj oprala. No na druhej strane som si uvedomil, čo v živote nechcem robiť, ktorým smerom sa chcem viac uberať, zažil som veľké študentské párty, no zistil že to nie je veľmi pre mňa. Tá kultúra a obrovské mestá ako Washington a New York mi otvorili oči, že nie všetko čo som videl na internete a v televízii je také úžasné ako sa zdá, nie všetko je pravda. Zároveň som si uvedomil, že naše malé Slovensko má svoje čaro a chcem tu žiť, veľa ľudí frfle, aké to tu je, no nemáme sa vôbec zle.

Martin v USA na jeho Work and Travel.

Aký je rozdiel medzi tebou (všeobecne aktívnymi ľuďmi) a ostatními? Ovplyvnilo ťa niečo?

Nemyslím si, že by bol medzi mnou a niekým iným nejaký rozdiel. Skôr si myslím, že inak pristupujem k veciam, uvažujem viac optimisticky, som open-minded, ale nie každú radu beriem, niekedy absolútne nepočúvam a potom sa chytám za hlavu. Tiež si myslím, že veľa mladých žije vo veľkej bubline a sú ovplyvnení sociálnymi sieťami, nemali by veriť všetkému, čo tam vidia. Tak isto sa veľa mladých ľudí vzdáva hneď na začiatku, všetko chcú hneď teraz. Alebo odpisujú samých seba ešte pred tým, než by to vôbec vyskúšali. Ja mám opačný prístup, skúšam a vždy sa aspoň informujem, aj keď sa nakoniec pre tú vec nerozhodnem. Snažím sa byť kritický, na všetko si vytvoriť vlastný názor. Myslím, že vo veľkom ma ovplyvnila rodina, a prostredie v ktorom som vyrastal, to podľa mňa formuje človeka najviac. Sestra, tá vždy pozerá na svet ako keby bol nalinajkovaný, vždy ma to rozčulovalo a hádali sme sa kvôli tomu, hlavne kvôli škole, na druhej strane ma vo veľkom inšprirovala ako tvrdo na sebe pracuje. A tak ma to celkom hnalo vpred dokázať jej, že sa dá vzdelávať aj inak. Potom určite ocino s ktorým som veľa pracoval, a vždy mi vravel že som dosť chytrý, aby som sa vzdelával, nech nemusím pracovať manuálne ako on. No mne to neprekáža a ako som už spomínal baví ma to aj dnes, niekedy mi to až chýba, hlavne kvôli škole.

Aká je tvoja vízia (dlhodobá)?

Moje životné motto je spraviť svet lepším miestom. Čiže víziu mám veľmi veľkú, ale takú, ktorú pokladám za najmenej bláznivú a môžem ju povedať je: Že by som chcel mať určite firmu na Slovensku. Vrátiť a zdieľať svoju knowledge, ktorú nazbieram. Tiež ma zaujíma téma sociálneho podnikania a mám nejaké projekty v hlave, no ešte sa veľa musím naučiť. Na druhej strane som v poslednej dobe trochu zmenil mindset, snažím sa viac žiť v prítomnosti a neplánovať úplne ďalekú budúcnosť. Aj vďaka Butterfly Effectu som sa naučil, že plány sú pekné, no tie sa počas exekúcie menia, v dnešnom hektickom svete musí človek vedieť reagovať na zmeny.   

Čo ti dalo Fínsko (akú biznis knowledge) ?

Taký úvod do podnikania a spôsob ako premýšľať nad vecami. Bola tam perfektná StartUpová komunita a ekosystém. Naučil som sa, čo je to Lean prístup. Slávny Canvas a agilný prístup ku veciam. Tiež že ak chceme zvýšiť pravdepodobnosť úspechu pri podnikaní mali by sme riešiť nejaký skutočný problém.

Čo je to Demola – čo je to, aká bola tvoja rola, kam ste to dotiahli?

Demola je organizácia, ktorá prepája odborníkov z firiem a šikovných študentov na univerzitách ktorí chcú robiť niečo navyše. Týmto študentom dajú potrebnú knowledge formou workshopov a potom ich nechajú pracovať na challenges a problémoch ktoré majú firmy. Tým, že sú v tej oblasti už niekoľko rokov nevedia sa pozrieť na veci z iného uhla pohľadu, nevidia tam to čo tam vidia mladí ľudia, ktorí sú v tom úplne noví. A tak chcú nápady out of the box, ktoré pomôžu riešiť daný problém. Ak to študenti spravia dobre a firme sa to páči môžu duševné vlastníctvo toho prototypu predať. No a nám sa to podarilo, žiaľ len na 1 úrovni. No bola to perfektná škola a motivácia vzdelávať sa ďalej.

Aplikácia Melberry od Martina s jeho tímom. Aplikácia pomáha nájsť parkovacie miesto. Aktuálne je v prevádzke v meste Melbourne, Austrália.

Čo je Melberry a Butterfly Effect? Čo ti obe dali?

Melberry je mobilná aplikácie na parkovanie ktorá je zatiaľ funkčná len v Melbourne, vznikla počas Butterfly Effectu. A Butterfly Effect je vzdelávací program zameraný na digitálny business ktorý založil Sygic, Pixel Federation, Leaf a HubHub. Dalo mi to neskutočne veľa hlavne know-how, softskills, spoznal som skvelých ľudí, a uvedomil som si že to tu nie je vôbec také stratené. Pretože tých motivovaných študentov naozaj podporujú a vo veľkom, len treba chcieť. Zrazu som mal pocit že už nie som najhorší / priemerný v triede pretože som sa venoval tomu čo ma baví a mám na to predpoklady. Takže mi to dalo aj veľkú dávku sebapoznania a sebadôvery.

Ako ti Butterfly Effect pomohol ?

Vo veľa veciach, v skratke, dostal som skvelú príležitosť na prácu, tak isto chcem ťahať Melberry ďalej, aj keď to vôbec nie je také ľahké. Po skončení BE som si zo srandy podal prihlášku do StartupSchool od Ycombinator, čo je 10 týždňový online program, a nejakou chybou sme sa tam dostali. Čo ma dosť potešilo, bol to ďalší skvelý spôsob ako sa naučiť niečo nové, tiež sa dostať k informáciám z prvej ruky od odborníkov ktorí pracujú na budovaní svetových firiemy ako AirBnB, Instagram, Facebook, Google a iné úspešné firmy. Nakoniec tieto prednášky sú voľne prístupne online, takže benefit je komunita a fórum, kde sa dá dočítať veľmi veľa rád, hackov a dá sa tam robiť aj nejaký ten Business Development.

Ako by si podporil/vyzval ostaných aby sa prihlásili – keď už mám startup je to aj pre mňa?

Ktokoľvek, kto má motiváciu sa posúvať v oblasti Developmentu, UX/UI, Projektového manažmentu. Butterfly Effect ušetrí čas, to čo by ste sa učili pokus omyl 2 roky sami, sa naučíte za 6 mesiacov v Butterfly Effecte. Tak isto veľkú časť knowledge zo Sygicu a iných firiem ktoré sa oni učili niekoľko rokov nam dali ako na podnose. Samému by mi neskutočne dlho trvalo získať takú kvalitu. Vzdelanie je investícia ktorá sa vráti 10 násobne, no nie zajtra. A tí čo majú Startup, tak to závisí v akej fáze sú. Ak generujú tržby sú pravdepodobne ďalej, ak nie aj Butterfly Effect je skvelý priestor, kde sa môžu naučiť či vôbec to čo chcú robiť má potenciál, a rieši to nejaký problém, za ktorého odstránenie sú ľudia ochotní zaplatiť.

Aká bola tvoja rola v Esete?

Dá sa to nazvať stážou, naučil som sa základ toho ako funguje a čo je to UX, plus proces ako sa to asi približne robí, keď niekto chce navrhnúť program/mobilnú aplikáciu, tak aby bola zrozumiteľná a intuitívna, čo je v digitálnom businesse nevyhnutné. Bolo to viac v teoretickej rovine.

Keď sa pozrieš na svoje skúsenosti zo zahraničia a doma, myslíš si, že je to porovnateľné?

Myslím si, že na Slovensku (niektorých slovenských školách) nie je tak veľa príležitostí ako v zahraničí. Na druhej strane, tí čo chcú si ich nájdu. Firmy robia rôzne stáže, vzdelávacie programy, workshopy a eventy. Je to dosť otvorená otázka, pretože nemôžem porovnať Butterfly Effect a Demolu. Butterfly Effect bol full-time program takže bol určite lepší, pretože som sa oveľa viac naučil, no demola nemá ambície byť full-time programom. Keď porovnám možnosti v Oulu a Trnave, tak vo fínsku ich bolo rozhodne 10 násobne viac.

Prečo si sa rozhodol ostat‘ na Slovensku a neostať v zahraničí?

Mám to tu rád, zároveň stále uvažujem, že by som si šiel spraviť mastra do zahraničia, na niektorých školách sa to dá zvládnuť za rok. Ale je to dosť finančne náročné, a zároveň po skúsenosti v BE som pochopil že to nie je len o tom sedieť v škole a dostávať informácie, ako povedal Derek Sivers, keby to bolo o informáciách tak by sme boli všetci milionári so sixpackmi na bruchu. Najviac sa človek naučí keď to robí a aj preto chcem ťahať projekt ďalej, máme obrovskú podporu od Butterfly Effectu a komunity, čokoľvek potrebujem stačí napísať a vždy sa nájde niekto, kto vysvetlí a poradí. Potom to aplikujeme a takto sa to najlepšie naučíme.

Myslíš si, že slovenské školstvo sa musí zmeniť, aby sme mali viac úspešných startupov?

Určite áno, a o veľa, pretože práve podnikatelia sú hnacím motorom pre našu ekonomiku. Rozhodne si myslím že veľký problém je že väčšina škôl nemá predstavu o aktuálnych potrebách trhu. Nie len že nás často učia staré veci, učia nás čo si máme myslieť a nie ako máme myslieť. Ďalší veľký problém je že 80% učiva je čisto v teoretickej rovine a často si to nevieme spojiť s praxou, už vôbec nie to do nej aplikovať (samozrejme neplatí to všade). Zároveň nástup exponencialnych technolégii je tak rýchly že za 10-15 rokov budú potrebné také pracovné miesta ktoré dnes ešte vôbec neexistujú a netušíme, že ich vôbec bude treba, na to sa nedá pripraviť, tam je potrebné aby jednotlivci boli nastavení kontinuálnemu vzdelávaniu. No ideálne, aby si ľudia dokázali sami vytvoriť prácu/pracovné miesto, preto by sme mali ľudí viesť k podnikaniu. Fíni to už robia, a asi aj preto sa im počet novootvorených podnikov zvýšil oproti predchádzajúcemu roku o 14 percent.

Čo ti dala vysoká škola?

Som vďačný za vysokú školu, keby nebolo vysokej školy neviem čo by som teraz robil, pravdepodobne niečo, čo by ma nebavilo. Zároveň nemôžem povedať, že to bola moja priorita č.1. Keby som nešiel na VŠ nemal by som skúsensoti z AIESEC, DEMOLA,  Butterfly Effect a ďalšie. Pre mňa bola a stále aj je bránou do sveta, miesto kde ma človek tú najvzácnejšiu premennú, ktorou je pre mňa čas (aspoň na slovenských školách to tak poväčšine je) hľadať to, čo ho baví no zároveň zbierať všetky skúsenosti a vzdelávať sa.

Prečo sa majú ľudia vrátiť zo zahraničia?

Toto je dosť ťažká otázka a aj problém, pretože neviem veľmi, čo všetko za tým je. No snažil by som sa ich prilákať na to, že svitá na lepšie časy a pokiaľ nazbierali veľa skúseností v zahraničí, je najvyšší čas, aby sa vrátili a posunuli našu krajinu vpred. Tak isto by som sa im snažil predať krásne slovenské hory, čistý vzduch a pitnú vodu, často si to neuvedomujeme no sú to skvelé podmienky pre zdravý život, ktoré v niektorých častiach sveta vôbec nie sú samozrejmosťou. Tiež si myslím že nástupom techonológii sa dnes dokážeme ako krajina vyvíjať oveľa rýchlejšie no treba priložiť ruku k dielu.

Prečo sa majú ľudia zapojiť do Butterfly Effectu?

Je to obrovské vystúpenie zo zóny komfortu. A ako sa vraví ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Takže ak sa chcete naučiť kreovať produkty a nie len digitálne, Butterfly Effect je pevný základ na ktorom sa dá stavať.

Prihlás sa do butterfly effectu aj ty (do 18.11. 2018 ) 

Vyše 70% z absolventov Butterfly Effectu si už počas programu alebo krátko po ňom našli uplatnenie v najlepších herných štúdiách, globálnych spoločnostiach a úspešných startupoch.

Menší Tip:

Pokiaľ človek vie angličtinu, dá sa vzdelávať online z rôznych portálov kde sú kurzy z prestížnych univerzít. Napr. www.edx.org takže pokiaľ si študent ktorý chce na sebe pracovať dá sa to aj online.

Teraz najčítanejšie

Silvia Filová

Aktuálne študentka na Babson College (USA). Predtým študentka LEAF Academy a GJH. So záujmom o aktuálne témy, ekonómiu, politiku, vedu. Založila vlastnú neziskovú organizáciu W Statement, ktorá bojuje proti korupcii na Slovensku pomocou tričiek a manuálov (všetok profit putujúci nadácii Zastavme Korupciu). Profesionálna skúsenosť: Exponea - dátová analýza, externé projekty: Google, Accenture, Softec, Tatra Banka. Letné vzdelávacie školy: Yale Young Global Scholars, MIT launch. Mentor pre stredoškolákov v MIT launch (región stredná Európa) a Pre stredoškolákov. Tento blog slúži na ukázanie pozitívnej stránky Slovákov v zahraničí a priblíženie témy brain drain, ktorá je na Slovensku veľmi aktuálna. Milujem Slovensko a chcem, aby sa veci pohli k lepšiemu. Môže to tak byť len, keď sa začneme podieľať na aktívnej zmene v spoločnosti.