Denník N

Nášlapné míny primátora Nesrovnala

Matúšovi Vallovi sa zo skrine doslova vysype množstvo kostlivcov.

Poctivá robota namiesto rozprávok. Takto zneli predvolebné slogany dosluhujúceho primátora Iva Nesrovnala. Realita je taká, že za sebou necháva množstvo zbabraných, neriešených alebo odkladaných problémov. O čo euforickejšia bola volebná noc Matúša Valla, o to nepríjemnejšie bude precitnutie.

Personálna mizéria magistrátu
Päťstodeväťdesiatdeväť ľudí. Taký je aktuálny počet zamestnancov na magistráte hlavného mesta. Za úradovania primátora Nesrovnala tento počet narástol takmer o sto. Žiaľ, nejako zásadne sa to na výkoneneprejavilo. Je verejným tajomstvom, že riaditeľ magistrátu Martin Maruška mal skutočne svojskú personálnu politiku, ktorej atribútmi bol aj také metódy ako mobing, psychoteror, či ponižovanie. Nový primátor tak zdedí nielen vysokú mieru politicky dosadených ľudí, ale aj zlé vzťahy a hlbokú ľudskú demotiváciu. Bude potrebné v krátkom čase vypísať množstvo výberových konaní a zaplatiť nemalé peniaze na odstupnom pre odchádzajúcich zamestnancov. Z peňazí nás, Bratislavčanov. Na druhej strane tam však stále ostane množstvo úradníkov, ktorí budú nové vedenie mesta presviedčať ako to nejde, aké sú nové úlohy zložité a ako sú primátorove vízie nerealizovateľné.

Zimná údržba
Približne v polovici októbra Ivo Nesrovnal oznámil, že nepredĺžil kontrakt na údržbu ciest. S odôvodnením, že chce zriadiť vlastný mestský podnik. Myšlienka je to dobrá, ale zriadenie takého podniku nevznikne z večera do rána. V prechodnom období mal byť preto vysúťažený nový dodávateľ, čo sa však zatiaľ nestalo. Nový primátor teda bude mať veľmi obmedzený manévrovací priestor: buď využívať finančné limity na časovo obmedzené služby alebo porušiť zákon. Nám ostáva len jediné: modliť sa, aby nesnežilo.

Verejné osvetlenie
Koncom roka 2016 skončila 20-ročná zmluva na verejné osvetlenie. Keďže magistrát nestihol vysúťažiť nového dodávateľa, uzavrel dočasne (na dva roky) novú zmluvu s firmou Siemens. Bez súťaže. Tento postup sa nepozdával Úradu pre verejné obstarávanie a podľa všetkého hrozí hlavnému mestu pokuta. To je však iba ten menší problém. Horší je, že čo ďalej. Bude hlavné mesto v roku 2019 bez osvetlenia alebo poruší nový primátor Matúš Vallo zákon a obstará osvetlenie opäť priamym rokovacím konaním?

Električka do Petržalky
Štyri roky nebolo schopné súčasné vedenie mesta zásadným spôsobom pohnúť s výstavbou električky do Petržalky. Na stavbu stále nie je vydané ani len územné rozhodnutie. Ak magistrát neposilní odborné kapacity a nezrýchli projektovú prípravu, reálne hrozí, že celý projekt sa do roku 2023 dokončiť jednoducho nestihne. Je preto len otázkou času, kedy Ministerstvu dopravy dôjde trpezlivosť a alokovaných 70 miliónov presunie na iné pripravené dopravné projekty ako napríklad diaľnice či rýchlostné cesty.

Modernizácia karloveskej radiály
Električka do Petržalky nie je jediný meškajúci dopravný projekt. Odchádzajúce vedenie mesta za štyri roky ledva vypísalo súťaž na zhotoviteľa modernizácie električkovej trate v Karlovej Vsi. Medzitým kvôli havarijnému stavu trate reálne hrozí jej zatvorenie.

Rozpočet na rok 2019
Finančný plán hlavného mesta na budúci rok je síce pripravený, ale schvaľovať ho bude až nové mestské zastupiteľstvo. A to bude potrebovať nielen čas na preštudovanie, ale bude chcieť doňho zapracovať aj svoje priority. Ak nebude treba pripravený rozpočet rovno celý prekopať. Rok 2019 sa preto takmer na isto bude začínať rozpočtovým provizóriom. Nie je to síce nič neobvyklé, ale na určitý čas to zamrazí rozvojové plány.

Plán C
Matúš Vallo vyhral primátorské voľby s tímom odborníkov a programovým dokumentom s názvom Plán B. Medzi voličmi vytvoril vcelku veľké očakávania. Realita však bude omnoho zložitejšia. Na to, aby oživil fungovanie zdeprimovaného magistrátu, bude potrebovať nielen čas, ale najmä schopných úradníkov. Tí za priemerné a podpriemerné platy budú v rekordne krátkom čase čeliť množstvu nástrah a budú musieť mať pripravený nielen plán B, ale aj C a možno aj D. Napriek veľkolepým plánom sa zrejme dostane do podobnej situácie, v akej sa v roku 2010 ocitol Milan Ftáčnik po primátorovi Ďurkovskom. Kým vyrieši zdedené problémy, ubehne polovica volebného obdobia.

„Nikomu nenechávame v skrini žiadnych kostlivcov, ani nášľapné míny ako sa to stávalo v minulosti,” vyhlásil koncom októbra odchádzajúci primátor Ivo Nesrovnal.

Teraz najčítanejšie

Michal Feik

Venujem sa najmä ekologickej doprave, životnému prostrediu a mestskému rozvoju.