Denník N

Kaliňáka nevyšetrujú, že stopil kauzu vlastnej korupcie. Špirko dáva sťažnosť

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Trestné oznámenie prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka v súvislosti s tým, že mu zabránili vyšetrovať údajnú korupciu exministrov Ficovej vlády odmietli. Informáciu Nadácie Zastavme korupciu potvrdil V. Špirko, ktorý proti uzneseniu podáva sťažnosť.

Celá vec sa týkala preverovania údajných provízií pri IT zákazkach, na ktorých sa mali obohacovať bývalí ministri Ján Počiatek a Robert Kaliňák. Prokurátor informácie získal, keď riešil inú kauzu. Kľúčové svedectvo o tom, ako fungoval tok úplatkov, mu poskytol daňový podvodník Ľuboš Varga.

Následne Špirkovi odobrali spisy a začali ho stíhať. Postup vyzeral ako šikana s cieľom odstaviť prokurátora od prípadov, ktoré v tom čase dozoroval. Išlo napríklad aj o kauzu B.A. Haus Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov. Firmu B.A. Haus neskôr prevzali Kaliňák s Počiatkom.

Čo sa týka Vargu, ten pôvodne prokurátorovi porozprával, ako sa rozkrádali peniaze cez tendre. Obvinenia z toho, že mal Vargovu výpoveď manipulovať a dopustiť sa tak trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa, sa napokon nepotvrdili. Očistila ho aj disciplinárna komisia, ktorá sa zaoberá previneniami prokurátorov. K spisom sa však už nedostal.

Schéma cez Peňaženku

Prokurátor pred mesiacmi prehovoril pred novinármi o tom, čo zistil. Takáto publicita nebýva bežná, V. Špirko sa však obával o svoju bezpečnosť. Opísal legalizačnú schému, na ktorú prišiel. Úplatky v prospech Kaliňáka a Počiatka mal manažovať človek prezývaný „Peňaženka“. Jeho jedinou úlohou bolo nakladanie a legalizácia peňazí z provízií v prospech týchto ministrov.

Malo ísť o státisíce pre „Jana a Roba“. Komplikovanými schémami sa mali napokon dostať do spoločnosti FoRest, s.r.o, ktorá obom patrila. Oznamovateľ dokonca hovoril o „dvesto mega“, teda dvesto miliónoch eur, ktoré mali „vytiahnuť“ zo zdrojov ministerstva vnútra.

Špirko vtedy zároveň médiá informoval, že podáva trestné oznámenie. Išlo na exministra vnútra Roberta Kaliňáka a funkcionárov NAKA – šéfa agentúry Patra Hraška a bývalého riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera  za to, že počas toho, ako preveroval podozrenia na ministerstve vnútra, zosnovali jeho diskreditáciu, aby bol trestne stíhaný. A tak mu zabránili vyšetrovať podozrivých ministrov.

Kaliňák to odmietal. “Také absurdné obvinenia som už dávno nevidel,” reagoval.

Sabotáž

Špirkovo trestné oznámenie vyšetrovali ako sabotáž. Samotné podozrenia z korupcie riešila Generálna prokuratúra. Nadácia sa nedávno Generálnej prokuratúry spýtala, ako prípad pokračuje, na otázky zaslané cez tlačové oddelenia však nereagovala.  Médiám dnes hovorkyňa rozposlala reakciu, podľa ktorej GP ukončila preverovanie časti trestného oznámenia a rozhodla tak, že ho odmietla. Rozhodnutie podľa nej ešte nie je právoplatné. „Do skončenia trestného konania pred začatím stíhania sa nebudeme bližšie vyjadrovať,“ dodala.

Špirko na otázky reagoval s tým, že môže len potvrdiť rozhodnutie o odmietnutí vo veci sabotáže. “Po analýze skutkových a právnych záverov podávam sťažnosť,” dodal.

Zuzana Petková , Nadácia Zastavme korupciu

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.