Denník N

Stomatologické frustrácie…

Úprimne, som frustrovaná.. Z nášho zdravotníctva, … z toho, ako ľudia na Slovensku vedia pekne bohatnúť na neznalosti Slovákov…….. a ako to vedia krásne odkomunikovať. A tak sa môže ľahko stať, že Vás s úsmevom tzv. slušne povedané ošklbú…..

Bratislava, súkromná zubná klinika….

Za prehliadku platím 90 eur, .. dotyčný sa mi venuje asi 4 minúty… dá mi prednášku o tom, aké je kalcium neúčinné a zbytočné. Po pár sekundách sa cítim ako dievčatko, ktoré má 5 rokov.. Nadradenosť.. Hlavne, že lekár má 2 sestričky. Po tomto vyšetrení má prísť e mail s liečebným plánom a kalkuláciou. Ani po týždni žiadna reakcia kliniky…. Tu o pacientov skrátka nestoja. Najmä nie o takých komplikovaných ako som ja… Frustrace……

Bratislava, ďalšia súkromná klinika… pokus č.2

Už som fakt myslela, že som natrafila na serióznych ľudí.. začala som na stomatologickú kliniku chodiť už naozaj rada…. a celkom som sa zbavila strachu zo zubárskych zákrokov.. Po dokončení práce som mala záujem o doplnenie chýbajúcich zubov implantátmi… Tu sa však stáva zádrhel…..

Niektoré zuby sa po čase posunuli… Lekári mi teda ponúkajú zubný strojček invisilign. Vraj tento priesvitný zázrak dokáže všeličo. Zaujíma ma pochopiteľne hlavne cena….. Ale už za konzultáciu invisilignu zaplatím 30 eur, pritom sa nedozvedám viac ako z internetu… Priesvitný strojček nevidno… skladá sa z viacerých dláh, ktoré sa menia a pri jedení sa dáva dole…… Tento zázrak pochadza z USA. V tomto nadšení zostávam až do chvíľky, kým sa nedozviem cenu…… Je to naozaj nereálna položka….. Voilà! Nový druh biznisu je na svete! Všetko čo je však na Slovensku nové – poznajú už dávno inde a pre nich je to už pomaly staré….. (-:

Bratislava, súkromná klinika, pokus č. 3: 

Ponuka termínu na 25. február 2019 ma rozosmeje…. neverte tomu, že na odborníkov sa dlho čaká.. Toto sú maniére celebritných kliník, kde sa točia trošku iné prachy….

Bratislava, pokus č. 4:

Tu konečne dostávam kalkuláciu. Dotyčný mi všetko vysvetlí. Je vtipný a vôbec sa netvári ako autorita. Toto je malá ordinácia, žiaden luxus, ale dotyčný nie je ešte pokazený biznisom… Hodnotí prácu predchádzajúceho zubára ako odfláknutú. Tvrdí, že to, čo mám v ústach je nedokončená práca.. Dokonca má pochybnosti, či korunka zo zirkónu je naozaj zo zirkónu… „Príliš matné na zirkón..“ Odchádzam s pocitom smútku. Neviem preskúmať použitý materiál.. Nie som stomatológ. Žeby niektorí zubári takto klamali? Toto ostáva záhadou… Na ďalšej klinike si to preverím…

Toto bola však pozitívna skúsenosť. Trošku hrôzostrašný priestor. Na malú chvíľu sa mi síce vrátia moje staré traumy zo zubárov z detstva. Je rok 1988, vidím biele omietky, papiere na nástenke s obrázkami zubov zívajú prázdnotou v starobylej čakárni. Pustá čakáreň akoby rozprávala hororové príbehy, kde počuť divné zhluky vŕtačky… Tento zubár je však viac ako ochotný. Venuje sa mi hodinu a pol. Pritom konzultácia je zdarma. „Neprináleží mi to hodnotiť,.. ale viete čo? Jedno je isté – ja by som Vám urobil blombu krajšie ako to – čo máte. Takto to nemôže vyzerať! Nevyhladené a nepekné…“…. Ďalšia frustrácia…. Odrbať, odrbať, odrbať.. Pre mnohých zubárov zrejme mantra….

V tomto prípade ostáva na zváženie cena. Čas ukáže… Jediná pozitívna skúsenosť na Slovensku….. Paradoxne – nie na súkromnej zubnej klinike (-: Toto je čistý výsmech …

Pauza, hľadanie na nete……

Kvôli vysokej cene hľadám rôzne iné info. Ak si dáte čas – nájdete všetko, čo hľadáte…

Rôzne súkromné zubné kliniky v zahraničí……

Overujem názor na strojček u skúsených ortodentistov. „Toto Vám niekto na Slovensku odporučil? Pre Vás je to úplne nereálne..Takýto posun s týmto strojčekom nikdy nedosiahnete a ani do toho neinvestujte.. stratíte kopu peňazí a nedocielite požadovaný výsledok,.. . „…. Túto informáciu však dostávam až po scanovaní zubov – čo sa v BA nestalo a dotyčná to určila nejako tak z brucha a bez vyšetrenia vypočítala cenu…  mohla ju vedieť bez scanov? Ťažko..

O chvíľu som pozvaná do inej miestnosti, kde vidím môj chrup v detailnom 3D formáte na veľkej obrazovke zo všetkých strán…. Za toto vyšetrenie by som v Bratislave zaplatila rovných 350 eur. Tu to dostávam zdarma. A zdarma dostávam aj fyzioterapiu čeľuste, kde sa mi dotyčný venuje hodinu a pol… Je to profesionál, ktorý vidí telo ako celok…

Názor č.2 – operácia čeľuste… novodobý výdobytok stomatológov. Ak máte predkus – takmer všetci dentisti Vám toto odporučia….. Do tohto rozhodne nepôjdem…. rezať čeľusť? No už len toto mi chýba, dať si rozrezať tvar a Amen somnou….. A ja predsa taaak svoj predkus milujem! No fakt! Načo meniť niečo čím by ste išli proti sebe, proti Prírode..?

„Máte aj pacientov, ktorí toto vyskúšali – takýto ťažký zákrok čeľuste..?“ Pri tejto otázke sa lekár tak trochu začína potiť. Som už vycvičená dávať lekárom presne takéto nepríjemné otázky… A samozrejme, oni začnú hapkať… oni Vám operáciu odporučia,.. ale zodpovednosť za to, čo bude po operácii – nevezmú,.. za to sa už nezaručia… Pochopiteľne.. Majú to všetko právne vykryté….. odporučia, ale nezaručia….

Ďalšia ortodentistka mi toto rozhodne neodporúča.  „Sú to veľmi náročné veci… a nemusia dopadnúť dobre…… nepodpísala by som sa za Vašu zmenu profilu…“

Názor č.3 – riešenie posunu bez strojčeka fazetami a korunkami…. Priznám sa, toto mi na Slovensku nikto neponúkol… Fazety, to je nejaká keramika, ktorou sa akoby namodeluje, dorobí zub… tak by sa mohli zahladiť nerovnosti….. Prichádzam teda na otlačky.. už ma asi nič neprekvapí… Veď uvidíme – čo nového sa dozviem….. tento ukrajinec nemá recepčnú. To je prvé dobré znamenie. Z mojich skúseností Vám môžem povedať, že najhoršie sú kliniky, kde je veľa recepčných. Robia si kávičky a klebetia.. Koľko zbytočných síl! Obyčajne sú to kliniky, pre ktoré ste niečo ako bankomat…… Tento lekár vyzerá, že vie o čom hovorí. Hlavne sa somnou nerozpráva tak, že sedím na zubárskom kresle. Po vyšetrení mi ponúkne miesto na normálnej stoličke, urobí čaj.. otvorí mi na počítačovej obrazovke moju snímku… a hovorí riešenia a približné ceny…. snímku mi okamžite posiela na e mail, pritom predošlý lekár mi tvrdil, že to technicky nie je možné….

So snímkami na Slovensku som mala trošku problém. Tu mám snímku hneď k dispozícii. Nosím si ju tým pádom v mobile a som schopná ňou okamžite disponovať, keď potrebujem… Môžu mi ju nahrať na usb kľúč alebo napáliť na cd….

Rada pre Vás: kdekoľvek absolvujete rőntgen alebo ct alebo čokoľvek – VŽDY si vypýtajte svoju snímku. Zaplatili ste za ňu a máte na to nárok!!!

Názor č.4 – vraj nie som vhodným kandidátom na implantát… vraj mám aj kaz, pritom ostatní zubári mi takúto info neposkytli. Nejdeme vyrábať kazy náhodou? Už neviem čomu mám veriť… Navyše.. klinika, ktorá má v profile, že je majstrom v implantátoch – mi nevie dať o cenách implantátov žiadne info.. Záruky sa nebudú vzťahovať na ľudí s nedostatočnou ústnou hygienou. A to je dosť dobrý argument použiteľný tak asi na 99% ľudí, tak ako sa to bude samozrejme hodiť, aby bolo právne všetko ok… Opäť dobre poistený produkt, kde sa záruky nedočkáte! Záruku teda na implantáty fakt nečakajte!

Ďaľšia zubná klinika a úplne iný názor… CZ…..

Neochotná recepčná mi už na úvod dáva najavo, že tu nie som vítaný element. Pred rodinným domom je zaparkovaný krásny džíp – toto je snáď status súkromných zubárov..

Zvoním. Ale nikto neotvára. Prve zlé znamenie! Plot až do neba. Žalúzie zatiahnuté. Neskôr sa brana otvára.. Vchádzam a všímam si na úvod veľkolepý krásny kryštáľový luster na recepcii.. Akoby ním na všetkých súkromných klinikách kričali až do neba: „My na to máme a toto si môžme dovoliť!!!“…

 Hneď na úvod dostávam milión dotazníkov.. Nikto sa ma napr. na Slovensku nikdy nespýtal, či mám alergiu na anestézu.. lebo formy anestézy sú rôzne….

 „A zadná strana dotazníka co? Vždyť jsem Vám to říkala..“….. Fíjha….. takto zhurta na mňa idete? Prepáčte, únava materiálu…. posadím sa a sledujem recepčnú. Zvonia telefóny, ale ona tu nie je… Vykecáva sa. Čo keď niekto súrne volá? Tu to moc dotyčná nerieši. Na kliniku prichádzam vždy skôr. Umožňuje mi to pozorovať, ako sa tu ľudia správajú… Moja vnímavosť to hneď preskenuje…

„Víte co? Pújdete semnou a tam si počkáte…“ ,… povie nervózne recepčná a posadí ma pred ordináciu na poschodie. Tejto recepčnej som fakt liezla na nervy mojim pozorovaním. Vyňuchala to a odviedla ma pekne pred ordináciu dotyčnej lekárky. Nakoniec.. Ani to nebolo na škodu. Vypočuť si ako moja zložka v počítači nejde otvoriť – také smutno-smiešne. Fraška! Táto lekárka sa borila s počítačovým programom viac než pol hodiny, .. len trošku pozabudla, že už má za dverami pacientku, ktorá tam čaká 35 minút po objednanom časovom limite….  a tá to vsetko počuje (-:

„Haló, ja som tu! Nie som len zložka v počítači, ktorá sa akurát nedá v tom zakliatom počítačovom programe otvoriť..!“

Na záver konzultácie dostávam po vyšetrení úplne inú odpoveď ako v BA… implantáty sú možné a už v novembri. Lekárka mi odporúča značku Straumann. Táto zubná lekárka však nemá žiaden cit. Je to katastrofa, ako narába už len so zrkadielkom. Snáď by to aj mne išlo lepšie (-: … Krásny priestor,.. ale chýba ľudský faktor. Hovorím Vám.. tie súkromné krásne kliniky sú fajn, len zlyháva často bohužiaľ ľudský faktor spojený s odbornosťou. Vysoké ceny nezodpovedajú kvalite. U nás určite nie! Táto lekárka je celkom srdečná – čo sa komunikácie týka… Bude to však stačiť? Ako človek fajn,..  ako odborník – urobí to, čo chcem.. Ale akoby nemala na to svoj názor… A točí na všetky strany! Akoby som vedela viac ako ona… Absurdnosť!

Akonáhle pristúpime k vyšetreniu, je to hrôza s akou necitlivosťou pracuje. Akoby nemala jemnosť. Pritom je to žena. Pomóóóc! Kde sú jemné ženy odborníčky? Stretávam samé mužatky.. Po polhodine mám pocit, že viem viac ako dotyčná lekárka.. Zaujímavé, že táto necitlivá ženská by situáciu riešila úplne inak. Zuby by následne skôr zbrusovala a nie podvyšovala – ako prípad s fazetami….. koniec návštevy.. Čo je pozitívne – lekárka mi vytlačí detailnú lekársku správu. To zo súkromných kliník zo Slovenska nemám ani jeden dokument. Nevedomosť. Aj v tomto teda vidím rozdiely…..

Rada pre Vás: Pýtajte si po každom zákroku dokument. Aj z konzultácie.. Keď sa niečo poserie, ľahšie sa Vám to bude riešiť… 

 Je tu záver… Fuuj! Na toalete si musím dať môj obľúbený éterický olej Neroli, akási divná vibrácia ide z tohto priestoru….

Koniec konzultácie. Fakt sa teším! Vraj viac info o cenách implantátov na recepcii…. Na recepcii nevie dotyčná fakt nič. Už len dvíham obočie a zase len čakám. Lekárka nevie pracovať s počítačom a platba neprichádza. Recepčná teda fakt netuší – koľko mám zaplatiť….. Odchádzam… konečne.. ufff…. „Rovnooo, ne dole!“,.. kričí na mňa podráždená recepčná….. No jo! Uff.. čerstvý vzduch….. Tak tu sa už nevrátim…… Nikdy! Krásny rodinný dom zatvára bránu. Už nikdy viac rodinné domy a stomatológia!

Frustrace…. v každom meste nájdete odborníkov, aj lúzrov… pokus a omyl…

Stretla som aj jednu pacientku, ktorej lekár nechal v zube akýsi predmet, zistila to na opg snímku, ktorý si dala robiť na inej súkromnej klinike…. a rieši to trestným oznámením.. Drsné! Vraj na predchádzajúcej klinike nechala dosť veľa peňazí…. Skrátka, drasťák! Táto zubárčina, to je úplne absurdný odbor.

Augmentácia kosti. V zahraničí ju už prestávajú na niektorých klinikách robiť, .. tu sa tento trend drží ako kliešť. Opäť rôzne názory. Jedni hovoria, že ju potrebujem, druhí že nie…. Mám sa stať zubárkou, aby som to vedela posúdiť..? Opäť rôzne ceny. Moja hlava sa zväčšuje….. od posledného týždňa je naozaj 10násobne väčšia, aj ťažšia… a pomaly exploduje……

Čomu uveriť? Biznis alebo nutnosť? Vidia vo Vás peniaze? Alebo naozaj je to potrebné? Odpovedzte si sami… Skôr než sa rozhodnete do čohokoľvek ísť – obíďte si viacero lekárov… miest… či krajín….

Ukazuje sa, že väčšie zákroky je lepšie prevádzať mimo SK….. Iná technika, iné materiály,… iné služby…

Za ten krátky čas som sedela fakt v niekoľkých zubných kreslách,.. zažila množstvo navzájom protichodných teórií… to, čo je pre jedneho lekára nemožné = pre druhého reálne a naopak…

Vidím tým lekárom až do duše. Rozpoznávam manipulácie a rôzne stratégie. Tento rok sa niesol v znamení ilúzií, ktoré sa trpko a bolestne rozpustili v mojich absurdných skúsenostiach.. A ešte neskončil! (-:

Už nie som hlúpy pacient, ktorý má strach z autorít. Naivita nie je choroba, ale diagnóza… Nuž čo.. Niekto chodí do divadla, niekto k zubárom (-: Mnoho lekárov používa vysielanie strachu ako zbraň.. aj to je určitý druh manipulácie…..

Únava……….

Pátranie po tom najlepšom riešení pokračuje…..

A je na čase vyskúšať zase čosi iné…. nechávam si do nového roku čas…. čas pre správne rozhodnutie. Za prijateľnú cenu… Aj keď – samozrejme to bude vždy risk do určitej miery….

A možno budem počuť ešte niečo, čo som ešte nepočula……..

To množstvo iných náhľadov a skúseností ma len presvedčili o tom, že žijeme v krajine darmožráčov a nenažraných lúzrov, ktorí už nevedia, z čoho zbohatnúť….

To množstvo zubárskych kresiel a odborníkov a rôznych iných prístupov zanechalo iba smutný dojem, kedy Vám príde smutný aha moment….. Lekári sa stali nepostihnuteľnými autoritami.. nikto ich za sprznené životy a zdravie netrestá, nekontroluje. Stali sa nedotknuteľnými.. a  ľudia, ktorí sú schopní v tomto duchu strachu urobiť čokoľvek často aj to deštruktívne, pre ktorých je lekár niečo ako Boh – majú zjavne premytý mozog…

Ak máte s čím porovnávať – začnete sa prebúdzať…..

A vy sa iba pýtate – ako sa toto mohlo Slovensku stať…?

Kam až zachádza táto nenažranosť…?

A úprimne…..

Fakt sa čudujem Slovákom, že sú schopní zaplatiť také pálky za zuby……. Západné ceny a nekvalitné služby…

Mysliac si, že nemajú na výber,.. pod vplyvom vysielania strachu lekárov …. nepreskúmajú iné možnosti…. sklopia uši…. a zaplatia…..

Rady pre Vás:

1. Ak máte absolvovať väčší zubný zákrok – obíďte si viacero lekárov. Budete prekvapení, aké riešenia pre Vás existujú. Budete presne vedieť porovnať rozdiely – v cenách, prístupe, riešeniach. A budete možno prekvapení, že to – čo Vám jeden lekár potvrdzuje ako neriešiteľný problém – je pre niekoho iného o pár kilometrov ďalej – absolútne riešiteľné….

2. Čo sa týka opg snímkov a akýchkoľvek iných snímkov – žiadajte si ich napáliť hneď po zosnímaní zubov na Cd alebo poslať na mail, či uložiť na usb kľúč. V zahraničí celkom bežná rutina. Vy si za ten snímok zaplatíte, tak si ho pekne vyžiadajte… Je to Váš materiál!!!

3. Fakturácie a lekárske správy – z Ba nemám ani jednu faktúru, .. a ani jednu lekársku správu. Pýtajte si vždy po každom zákroku – dokument – čo Vam bolo robené, aký material a za koľko…. Moja chyba a moja veľká nevedomosť. Z Ba mi z kliník ostali len pokladničné bloky. Zubári na Slovensku nedávajú klientom faktúry? Som fakt z toho zmätená… Podarilo sa mi akurát zobrať si svoje všetky snímky……

4. A na záver Vám môžem napísať jediné a to najhlavnejšie: nikdy neverte všetkému, čo počujete…. Overujte, preverujte. Je to Vaše telo a stačí jeden chybný zákrok a opravovať pokazené je už tažšie…. Lekári často zneužívajú strach a touto mocou disponujú mnohí….

Moje pátranie pokračuje……

Už len teraz som bohatšia o nové poznania…..

Ale žiaľ aj o nové frustrácie……

A rieka života tečie ďalej…………..

V tomto prípade už nie na Slovensku…… Máme zdravotníctvo v katastrofálnom stave. Na jednej strane je tu luxus, ktorý Vás ošklbe aj o to posledné, prídete za pár týždňov aj o gate,.. na druhej strane sú to podradné priestory v poliklinikách. Zostali sme v roku 1989? Dlhé chodby, smrad. Zamknuté wecká… Skrátka hnus a nedôstojný priestor….. toto sú dva extrémy, chýba nám stred.. Priaznivé podmienky za prijateľnú cenu…

PS: ak máte pre mňa tip – z Vás, čo máte skúsenosti s implantátmi – ozvite sa prosím na mail. Ocením každú dobrú radu (-: Vďačne♧♤♡

Nasledujúce články budú o implantátoch, mojich absurdných príhodách na rôznych zubných klinikách…..

Ako hovorieval môj dedko:  Majce še a trimce še!!! (-: Dávajte na seba pozor! Take care! See you later….

☆ Trochu frustrovaná, unavená a precestovaná – Večná mimozemšťanka Kity ☆

(Článok bol napísaný vo vlaku na trase Budapešť – Prague)

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabie-pierko.mozello.cz O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: