Denník N

Vyšetriť Za slušné Slovensko !?

Každé oznámenie je nutné vyšetriť. Je tiež potrebné vyšetriť ho správne, riadne, dostatočne rýchlo a transparentne. Obzvlášť ak je relevantné. Poprosím však o nepredbiehanie. V prvom rade uznajme princíp kto prv príde ten prv melie. Vyšetrime najskôr všetky ostatné, staršie, a hlavne relevantnejšie podozrenia, napríklad tie okolo bývalého premiéra Fica či jeho ministra vnútra Kaliňáka. Pozrime sa im na ich osobné účty.

V druhom rade, relevantnejšie je tiež slovo do bitky. Je v prípade Za slušné Slovensko podanie naozaj relevantné ? Mnohí majú skúsenosti, kde sami a vo svojom mene chceli podať oznámenie o páchaní trestného činu, policajti ich však odbili. Dokonca aj pri existujúcej zápisnici a priamych dôkazoch, tak ako v prípade samotného Kuciaka, v prípade oznámenia na Kočnera z dôvodnej obavy o svoj život kvôli Kočnerovmu vyhrážaniu sa, štátne orgány nekonali tak ako by mali. Potrebuje niekto ešte viac dôkazov ?

Oficiálne vyjadrenia a odôvodnenia štátnych inštitúcií sú dnes v tomto prípade len účelové a nedokážu Janovi a Martine prinavrátiť život, tak ako nedokážu v tomto štáte nastoliť spravodlivosť. Skutok sa stal a ďalšie skutky sa stali a dejú. Takých prípadov kde štátne orgány nekonali a dodnes nekonajú, i keď existujú dôvodné podozrenia a relevantné podania, je mnoho. Napríklad tie, ktoré sa týkajú Fica či Kaliňáka.

Prečo sa polícia a prokuratúra zaujímajú anonymom založeným na nepodložených tvrdeniach jedného politika ohľadom Za slušné Slovensko, no nikto nemá čas na prešetrenie možného prepojenia medzi Kaliňákom a Bašternákom, kde existujú množstvá článkov, s relevantnými podozreniami a dokonca aj s menami svedkov, ktorí sa nebáli a dali svoj krk aby odhalili možné trestné činy.

Spomeňme Filipa Rybaniča. Odhalil prevody na účet Kaliňáka, ktoré sú doslova podozrivé a priamo súvisia s Bašternákom. Kaliňák nikdy dostatočne nevysvetlil tieto prevody. Vzhľadom na fakty, jeho tvrdenia môžu byť považované za účelové a zavádzajúce. Štátne inštitúcie však nekonajú, respektíve účelovo zmarili možné vyšetrovanie tvrdeniami, že skutok sa nestal, že uvedené prevody nie sú podozrivé, že Kaliňákove tvrdenia sú dostatočné.

Čerešničkou na torte je samotná NAKA, tá informovala vtedajšieho ministra vnútra o Rybaničovej aktivite, polícia Rybaniča promptne zatkla a okresný súd v Petržalke ho odsúdil za porušenie bankového tajomstva. Nikto sa nezaujímal a ani sa dodnes nezaujíma o to, prečo Rybanič neinformoval nadriadených či štátne inštitúcie a šiel rovno za médiami. Kde je prokurátúra ? Sudkyňa sa dokonca ani nenamáhala spýtať sa Európskych sudcov či nejde o takzvaný proces s whistle-blowerom. Jej rozhodnutie je účelové, kde ide jednoznačne o zastrašenie nás všetkých, aby sme sa náhodou nepohrávali s myšlienkou odhaliť možné nekalé praktiky mocných v tomto štáte. Za toto zomrel aj Kuciak a Kušnírová.

Na Slovensku sú tak dve skupiny ľudí, tí čo majú moc a môžu aj vraždiť a my ostatní, ktorí sa môžu akurát tak báť. Za slušné Slovensko je tak promptne vyšetrované a žiadajú sa prístupy k ich osobným účtom, pričom neexistuje žiadne relevantné a faktami podložené podozrenie. Ide teda o zastrašovanie a manipulovanie s verejnou mienkou. Môžeme tak usúdiť, že ide o politicky motivované anonymné udanie založené na vode.

Aj mňa pritom zaujíma financovanie Za slušné Slovensko. Aj ja po Ficových tvrdeniach mám sem-tam pocit podozrenia k organizátorom. Aj keď majú transparentné účtovníctvo pre organizáciu protestov, tiež ma zaujímajú ich osobné účty, či im niekto náhodou nepomáha prilepšiť si vďaka organizovaniu týchto protestov. Nemám však na to relevantný dôvod. Iba Ficove nepodložené tvrdenia.

Aj preto by malo nasledovať vyšetrovanie Fica. Prokuratúra by sa ho mala ujať bez čakania. Ficove tvrdenia, zakladajúce sa na vode, sú nielen ohováraním ale aj zneužívaním moci verejného činiteľa a šírením poplašnej správy. Lebo tak vplyvná osoba s permanentným prístupom k médiám a k verejnosti dokáže ľahko šíriť ničím nepodložené nezmysly. Fico tak vie vytvárať v ľuďoch strach a manipulovať nás. Máme potom pocit, že môžeme vstupovať do súkromia osôb bez dôvodného podozrenia, dokonca aj žiadať o sprístupnenie bankových účtov.

Prečo to Fico robí ? Pre udržanie si moci a vplyvu. Pretože ten istý Fico si vlastným tvrdením vytvoril pôdu pre zakrývanie vzťahov s ľuďmi ako je Bašternák a pre nekonečnú imunitu svojich prívržencov, akými sú napríklad Kaliňák a Počiatek.

Som za, poďme sa pozrieť na osobné účty v odôvodnených podozreniach, napríklad zo sprisahania. Preverme preto tie Kaliňákove a Ficove. Som zvedavý čo na to povedia. Ak totiž niekto vytvára sprisahanie a naozaj sa podieľa na prevrate v tejto krajine, tak sú to títo dvaja. Pod ich vládou zomrel mladý novinár a jeho družka. Pod ich vládou Bašternák a iní oligarchovia získali moc v tomto štáte, rôzne úľavy, kšefty či miliónové  vratky na daniach od štátu. Nie je tak ani veľmi nutné do ich účtov nahliadnuť či spájať ich priamo na tieto osoby a skupiny, aby sme chápali, že Fico a Kaliňák sú zodpovední za humpľovanie kedysi nášho štátu, za jeho únos, okrádanie a teda za vytváranie sprisahania proti nemu.

Štát pod ich vplyvom pokračuje mariť vyšetrovanie tam, kde má pritom množstvo relevantných dôkazov a podložených tvrdení. Je tu množstvo dôkazov, množstvo hmatateľných faktov a nielen napísaných článkov podpísaných menami novinárov a menami svedkov akými sú napríklad Rybanič či Špirko. Štátne orgány však vyšetrujú tam, kde je anonymné podanie založené na nepodloženom tvrdení jedného politika a šikanujú občiansku spoločnosť.

Ak raz budeme žiť v štáte kde spravodlivosť nebude mať dve miery, kde ľudia ako Fico a Kaliňák budú riadne prešetrení orgánmi činnými v trestnom konaní, tak potom nech prešetrujú bárs aj anonymné podania na organizátorov protestov Za slušné Slovensko.

A aj keby sme Ficovmu nepodloženému tvrdeniu uverili a títo organizátori by boli niekým platení, ja som šiel na námestia, tak ako mnohí iní, kvôli neprávosti a hrôze spáchanej na Kuciakovi a Kušnírovej a teda na celej našej spoločnosti, kvôli spravodlivosti, ktorú treba nastoliť, kvôli slušnosti, ktorú treba ochrániť, kvôli Ficovi a Kaliňákovi, ktorých treba podrobiť vyšetrovaniu z každej možnej strany.

Až potom poďme až pod kožu a preverujme etiku každého občianskeho aktivistu, až potom, keď ukážu mocní v tomto štáte svoje účty, a nielen tie bankové, a jednoznačne obhája každé euro, ktoré na nich pristálo, a nielen euro ale všetko čo majú alebo používajú.

Ficove tvrdenia zneužívajú našu slušnosť, ktorú máme zakorenenú, prekrúcajú ju a znásilňujú nás útokmi na tých, ktorí nás chránia zatiaľ čo on nás obral o to čo nám patrí, o spravodlivý a slušný štát.

Teraz najčítanejšie

Marek Korec

Vyštudoval som ekonómiu a Európske štúdiá na Univerzite Sorbonne v Paríži. Vždy ma zaujímala politika a dianie v Európe a vo svete.