Denník N

S obálkami za mnou ani nechoďte!

10. novembra 2018 boli komunálne voľby, 29. novembra 2018 už musím písať tento blog a mal som tak urobiť už omnoho skôr. 10. decembra 2018 nastupujem ako 29-ročný do úradu ako starosta. Nebudem teraz zbytočne mudrovať a rovno prejdem k veci. Ten Mišo Truban má pravdu a použijem jeho slová.

Ľudia, prosím, ukľudnite sa…

Chápem, že niektorí ste boli možno zvyknutí na iný prístup a vybavovačky. Teraz nemyslím Hviezdoslavov ale Slovensko ako celok. Iní chcete zasa v dobrej viere podporiť projekty prospešné pre všetkých alebo si myslíte, že sa to proste takto robí a bez kontaktov nič nevybavíte.

Ale naozaj nastala nová doba.

Tu naozaj nikto nebude nikomu nič vybavovať a pretláčať. Každý musí mať rovnakú šancu vo všetkom,  bez ohľadu na to, či v obci alebo meste patrí medzi sociálne prípady alebo medzi obrovského mecenáša, či developera. Zabudnite, že budeme robiť nejaké rozdiely medzi tým, kto má viac, alebo tamtým, ktorý má menej. Žiaden rovný a rovnejší.

Fakt tu nebude nikto nikomu nikdy nič vybavovať. Proste nie. Je to rakovina dnešnej doby…

Tým posledným štádiom sú obálky. Na Slovensku o nich každý vie, ale pomaly nikto ich nikdy nevidel.

Neskutočné.

Obálky do 21. storočia nepatria a ja Vás chcem dopredu dôrazne upozorniť, nech ste ktokoľvek a zastupujete kohokoľvek, aby ste tie svoje aj s celým tým špinavým a tučným nákladom vo vnútri roztrhali rovno pred mojím úradom, ideálne ešte na parkovisku, lebo ak s nimi vojdete dnu – do úradu, ktorý zastupujem – bezúhonní už von neprejdete…

Preto nebláznite.

Verím, že nastanú transparentné, otvorené a slušné procesy a súťaže. Iba to, čo bude naozaj kvalitné a naozaj dobré pre občanov, sa bude realizovať. Zabudnite na to, že sa bude rozhodovať na základe toho, kto koho pozná a kto koho podporoval.

Netreba preto vypisovať a vyvolávať. Lebo všetci tu chceme menej korupcie, transparentné, slušné a moderné Slovensko, ale pri prvej príležitosti začneme využívať kontakty a vplyv pre svoje osobné záujmy a nie pre mesto a krajinu. Takto sa nikdy nikde neposunieme, lebo tento proces je zhubný. Ako fakt…

A to je aj apel na všetkých poslancov, starostov a primátorov po celom Slovensku. Dlho sa o tom rečnilo a mudrovalo, ale teraz to môžeme všetci ukázať a urobiť. Teraz je ten čas, kedy sa ukazujú (c)haraktery, kedy sa naša krajina – Slovensko – posúva dopredu a necháva dedičstvo odporných kamarátkšeftov za sebou.

Žiadne ja Tebe, a ty mne. Krajina sa lieči…

Je to úplne, až primitívne jednoduché. Jediné, čo treba, je poctivo a slušne makať. A hlavne slúžiť, nie vládnuť…

Buďte otvorení, transparentní a myslite na dobro občanov – nie na to svoje alebo niekoho iného a bude dobre.

To Vám garantujem…

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

https://www.facebook.com/ZaLepsiHviezdoslavov

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Novozvolený progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce na Slovensku - Hviezdoslavova. Kým veľká časť samospráv sa z prírastku obyvateľstva teší, v prípade Hviezdoslavova je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj ako najväčší bratislavský satelit, vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“, musí čeliť enormnému nárastu populácie. Marek Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a donedávna bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal bezprostredne po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. 20. septembra 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho 10-mesačným vedením ocenený prestížnou Cenou pre otvorenú samosprávu za rok 2019, ktorú udeľuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska. Po roku bol Hviezdoslavov na ocenenie nominovaný opäť.