Denník N

Vianočné knižné tipy pre neskôr narodených

Som presvedčený, že Vianoce nebudú nikdy Vianocami, ak sa v rodine nenájde niekto, kto by ostatných členov rodiny obdaroval knihami. Je to možno prejav mojej posadnutosti, a v tom prípade nech mi je odpustené, pretože tým trpím už od detstva. Možno preto som toho názoru, že deti by mali knihy dostávať úplne primárne. Budú im na prospech viac ako akákoľvek módna vychytávka z hračkárstva. Tá totiž už mesiac po Vianociach stratí na význame, ale kniha ich môže ovplyvniť na celý život.

Ja a moje deti sa knižnými výbermi pomaly približujeme, no napriek tomu sa stále doma ocitnú knihy blízke najmä ich vekovej kategórii. Okrem toho sa v okolí môjho blízkeho pokrvného príbuzenstva rodia ďalšie deti, takže občas sa mi do rúk dostanú aj vyslovene detské knihy. Toto je malý predvianočný tip pre tých, ktorí takéto knihy tiež hľadajú.

Začnime knihami pre najmenších.

Evelina Daciute, Aušra Kiudulaite: Šťastie je líška

Hlavným motívom krásne ilustrovanej knihy pre deti od 5 rokov je priateľstvo malého chlapca Jakuba a líšky. V istom momente mi ich rozhovory pripomínali vystrihnutú epizódu z Malého princa. Jakub však nie je princom na malej planéte B 612. Žije v malom meste. Jeho mama vyrába keramiku, ktorú potom otec odváža helikoptérou do mestských obchodov. Jakubovou úlohou je za zarobené peniažky robiť menšie nákupy v miestnom pekárstve. Na nákupy chodí cez zvláštny a starobylý mestský park.

Foto: © Juraj Šramko

Práve tu sa prvýkrát zoznámil s múdrou líškou. Líška je však tvor prešibaný a kamarátstvo s ňou je ako hojdať sa na hojdačke. Raz ste hore, raz dole. Líška aj z titulu svojej povahy ponúka príklad otvorenej mysli. Učí Jakuba a malých čitateľov nazerať na veci z rôznych uhlov a problémy tak vnímať z každej strany. Pekný príbeh s ultimatívnymi myšlienkami, ktoré by som vo svete dospelých asi nazval coelhovskými. Samozrejme v detskom svete majú určite dôležitú motivačnú podstatu.

Foto: © Juraj Šramko

Peter Wohlleben, Stefanie Reich: Vieš, kde rastú stromodeti?

Peter Wohlleben je s určitosťou najznámejší nemecký lesník. Možno je aj najslávnejším správcom lesa na kontinente. Jeho knihy Tajný život stromov, Duševný život zvierat, Sprievodca lesomTajomné pradivo prírody sa stali bestsellermi. Autor je angažovaný ochranca prírody. O lesoch a ich faune píše erudovane, s citom a zrozumiteľne. Okrem toho neponecháva mimo osvety ani detské čitateľské publikum. Po edukatívnej knihe Počuješ rozprávať stromy?, ktorá bola určená pre čitateľov školského veku, sa knižne priblížil aj ešte mladším deťom.

Kniha má názov Vieš, kde rastú stromodeti? a veľkú časť jej rozsahu tvoria ilustrácie. Peter Wohlleben v knižke tiež vystupuje ako ilustrovaná postava. Ujo Peter sa zoznámi s veveričkou Petrou a spolu podniknú výpravu na miesta, kde sa dajú nájsť deti veľkých stromov. Na spoločnej púti sa stretávajú s javmi, ktoré lesu škodia alebo sú mu na osoh.

Lesník Peter je presne opakom našich lesníkov, ktorí vidia v lese iba plantáže dreva. On si skutočne môže povedať, že “ ja som les“, pretože odmieta, aby sa stromy ťažili ako kosenie kukuričného poľa, cíti bolesť, keď ťažké mechanizmy rozrývajú lesnú pôdu a je veľkým zástancom prirodzenej obnovy lesov. Aj preto si myslím, že Peter Wohlleben je tým najlepším príkladom pre naše deti.

Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes: Séria Detektívna kancelária č. 2

Po roku vyšli ďalšie dve pokračovania, dnes už trinásťdielnej série výborného autora severskej kriminálky. Jørn Lier Horst pôsobil niekedy ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku, a neskôr začal písať detektívky, ktoré sa okamžite stali bestsellermi.

Neostal však iba pri literatúre pre dospelých. Jeho detektívky pre deti sa doma tešia rovnakej popularite. Ich dej sa odohráva v malom mestečku Riečany, kde si dve deti, dievča Tiril, chlapec Oliver a ich pes Osmo založia Detektívnu kanceláriu č.2.

V slovenskom preklade aktuálne vyšli knižky s názvami Operácia Západ slnkaOperácia Narcis. Sú ľahko čitateľné aj pre deti, ktoré ešte len začínajú s čítaním, čomu nahrávajú aj pekné ilustrácie, pri ktorých si čítajúce dieťa môže vždy urobiť prestávku v čítaní.

Ľubica Bátoryová, Martin Luciak: Pes Timo a doktor Hafbolíto

Skoro všetky deti milujú psov, nevynímajúc detských alergikov. Potenciálne je teda skoro každé dieťa psíčkarom, prakticky sa však starostlivosť o domácich maznáčikov stáva často činnosťou rodičov. Taká je prax, pričom ani mnohí dospelí si neuvedomujú, aká vyčerpávajúca môže byť starostlivosť o psíka, a to aj toho najmenšieho plemena. Keby to tušili, neboli by plné psie útulky.

Knižní rodičia takisto neodolajú vrúcnemu želaniu vlastných ratolestí, a tak Lukáško a Tamarka dostanú psa Tima. Temperamentný psík im spôsobí veľa radosti, ale aj starostí, ktoré sa často končia v ambulancii doktora Hafbolíta – múdreho bernardína, bývalého horského záchranára, toho času lekára pre nezbedných psov.

Príbehy psa Tima napísala skúsená kynologička a canisterapeutka, ktorá vie o psoch veľa. Aj preto sa popri veselých príhodách dieťa pri čítaní dozvie mnohé skutočnosti zo života psov. Takto poučený malý psíčkar potom nebude zaskočený, keď jeho psí kamarát na prechádzke bude inému chlpáčovi čuchať zadok.

 

Denisa Gaálová: Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov

Súčasnosť je rýchla a minulosť sa čoraz častejšie ignoruje. Keď sa na ňu práve zvysoka nekašle, tak sa prekrúca, mytologizuje a zneužíva. Práve preto je dobré, aby si už deti urobili názor na historické udalosti a pochopili dejiny v súvislostiach. Je vhodné začať už národnými dejinami.

Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov by mohli byť tou správnou voľbou. Zrozumiteľne napísané kapitoly slovenských dejín od praveku až po súčasnosť. Ak malí čitatelia preferujú humor, môžu siahnuť po knižke zo série Naše hrôzyplné dejiny.

V ostatnom čase vyšiel diel Za všetko (ne)môže Štúr.

Francesca Cavallo, Elena Favilli: Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Krásna kniha o silných, múdrych a inšpiratívnych ženách uchvátila najskôr svet. Potom vyšla v českom a aj slovenskom preklade. Venoval som ju mojím dvom dcéram, z ktorých rastú múdre, rozhľadené a tvorivé ženy. Kniha obsahuje sto životopisov inšpiratívnych žien. Niektoré sú pre Európana menej známe, iné sú globálnymi hviezdami v tom najlepšom zmysle slova. Kniha je bohato ilustrovaná výhradne ženskými výtvarníčkami a medzičasom vyšlo už aj druhé pokračovanie tohto unikátneho dielka.

Patrick Ness, Rovina Cai: Našim nebom bol oceán

Túto knihu som objavil na ostatnej Bibliotéke. Kniha primárne určená pre mládež, ale ako to v prípade Nessa býva, určite zamotá hlavu nejednému dospelému čitateľovi. A to doslovne, pretože už po prvých stranách strácate  orientáciu, ako keď vás zmietne morská vlna. Na okamih neviete, kde je hore a kde dole, kde je dno a kde hladina so vzduchom.

Je to vlastne príbeh Bielej veľryby – legendárneho Moby Dicka, prevrátený naruby. Rozprávanie o pomste, ktorá živí šialenstvo a posadnutosť. Podľa mňa v mnohom poučný príbeh o tom, ako si zbytočne vyrábame nepriateľov a ako nás hnev voči zlu, môže pohltiť natoľko, že sa sami staneme zlými.

 

 

Teraz najčítanejšie