Denník N

Čo by sa slovenskí lekári mali naučiť od zahraničných..

Moje stomatologické bádania pokračujú……

Stala som sa predátorom informácií…….

Ako ste mali možnosť čítať v predošlom článku – moje bádania v zubárskom odvetví pokračujú……

A keďže som toho vyskúšala veľa za krátky čas – tieto články budú o mojich trampotách na zubných klinikách…..

Po tom, čo mi môj lekár navrhol absolútne nereálnu položku – išlo o absurdnú cenu zubného strojčeka – začalo sa pátranie na internete……

„Pán zubár si asi potrebuje zarobiť na dovolenky..“,… skonštatoval iný zubár…. „Ale klobúk dole, keď mu to tí ľudia za tú cenu kúpia…“

Úprimne? Myslím, že my slováci sme tak trochu hlúpi, že sme ochotní zaplatiť za zubné výkony tak nekresťanské peniaze…. ak patríte do kategórie ľudí, ktorí sa zmierili s vysokými položkami na súkromných klinikách – zrejme nepoznáte rozdiel, lebo ste nevyskúšali zubné kliniky v susedných krajinách……. a zrejme nemáte ani informácie, že tie rozdiely môžu byť dosť veľké…..

Tam ďalej, pár km od Slovenska sú cenové rozdiely viac ako zjavné….. A nielen cenové rozdiely…..

Čítajte ďalej……

Poisťovne fungujú v Nemecku, v Čechách, v Maďarsku – skrátka vždy Vám niečo preplatia…. Len na Slovensku dostanete veľké prt…. Tu je kartička poistenca v súkromných zubných klinikách úplne zbytočným elementom……. môžte ju zahodiť…. a vytiahnúť kreditnú kartu….

Ešte aj v susednej Prahe sa snažil lekár na súkromnej zubnej klinike, aby som za konzultáciu nič nezaplatila…. Napriek tomu, že som tú českú poisťovňu nemala – konzultácia ma nestála nič. Bola to voľba lekára… no a zo susedného Maďarska mi prišla detailná kalkuláciu za pár hodín ….. vraj „overte si vo svojej poisťovni, na čo máte nárok, pošlite nám potom všetky formuláre, aby ste neplatili za zubné zákroky plnú čiastku..“ Problém je v tom, že u nás na Slovensku tento postup nefunguje… Ak sa rozhodnete pre súkromnú kliniku – karta poistenca je Vám nanič… Pripravte si tučné konto. Ani to však nemusí stačiť….

Za ten krátky čas som si jednoducho urobila obraz o Slovensku ako takom… A ostal len smútok a depresia….

Choďte sa pozrieť do susedného Maďarska – ako sa tam správajú lekári… Choďte sa pozrieť do susednej Prahy…. Vycestujte do Nemecka… Skrátka vylezte z tejto diery .. A potom sa vráťte a urobte si sumár…….

Ja ho už mám!!! Tu je….

1. Prístup… 

Väčší rešpekt a pozornosť. Vy ste klient, nie ste bezradný pacient, ktorý má len počúvať riešenia…. Za ten čas mnohých konzultácií som si vypočula rôzne riešenia….. Ale nikto  v zahraničí sa ku mne nesprával tak, že okomentuje môj chrup ironicko – sarkastickým komentárom…. Zuby… Každý  máme nejaké. Táto spoločnosť je nastavená na modelkovský úsmev. Dokonalé zubné oblúky podľa jednej šablóny… Pritom sa zabúda na to, aby zuby boli zdravé a nie len esteticky pekné. Ak sa tento hnus volá starostluvosť o zdravie, tak sme sa nejako vychýlili z dráhy…. Niekto má predkus, iný zas bolesti zubov.. a niekto iný nerieši zuby, ale bolesti kostí. Čo mi však v BA chýbalo bol rešpekt človeka k človeku…. Mäkkosť.. Empatia.. Pokora……..

2. Komunikácia…

Prosím Vás, naučme sa na Slovensku komunikovať. Nebuďme mumáci… naučme sa komunikovať tak naozaj otvorene, profesionálne, aj ľudsky v jednom…  Kalkuláciu mi v Prahe dokázali urobiť za 20 minút počas „povídání“… v Ba na súkromnej klinike mi ju nevedeli poslať ani za mesiac. Pritom lekár mal 2 sestričky. Čistý výsmech… Skrátka, bola som len pacient, ktorého mali v zálohe. Smutné ale, že za prehliadku, za presné 4 minúty som zaplatila 90 eur….

3. Konzultácia a cenové rozdiely…

Už len v susednej Prahe mi lekár dal kontakty na rôznych ľudí, odborníkov z fachu.. Podotýkam – za 40 minút rozhovoru nezobral ani cent! Súkromná klinika, v centre mesta… krásna, naleštená, útulná…  lekár mi chrup ukázal na veľkej obrazovke, vysvetlil situáciu… Dal kontakty… a s úsmevom sa rozlúčil. Žiadna nadradenosť, pritom tento človek je verejne známou osobou a v Cz je celkom žiadaný a je rešpektovanou autoritou…… V Ba mi poskytli zdarma konzultáciu iba na poliklinike. Chvála patrí pánovi doktorovi Miklátekovi, je to jeden z nepokazených lekárov v Bratislave, ktorý mi na počkanie urobil 3 rôzne kalkulácie zákrokov……..

4. Faktúry a snímky…

Zo susedných Čiech mám krásne lekárske správy. Dosť detailné…. Z bratislavských zákrokov nemám ani čiarku. Fakt si všade pýtajte záznam – čo robia s Vašim telom. V opačnom prípade ak spoznáte – že Vás niekto oklamal – už bude neskoro…..

Všetky snímky si dávajte poslať na mail, prípadne si ich dajte napáliť na cd alebo uložiť na usb kľúč… v zahraničí je to bežná prax, .. dokonca je to samozrejmosťou……

Podarilo sa mi nakoniec snímky mať v Prahe k dispozícii. V Prahe sa však ukázala obrovská hanba – snímky poslané na mail zo Slovenska nemajú požadovaný formát a v podstate sú to len také obrázky – pre lekárov v CZ žiaľ nepoužiteľný materiál….

Faktúry – všetky faktúry zo zahraničných kliník mám zdokumentované, buď vytlačené alebo v maili…. V Ba mi však faktúru nikto nedal…… Toto mi ostáva záhadou…. ostali len bloky z pokladne, ktoré vybledli…..

5. Ceny a férovosť…

Ak majú zahraniční lekári v cenníku, že korunka stojí 290 eur – tak to tak naozaj je… A nezabudnite: zaplatiť by ste mali len za to, čo máte v ústach – nie za to, čo budete mať v ústach nabudúce….. Dávajte si pozor na ústne dohody…… nemusia fungovať…….

Pri zákrokoch mi lekár hneď chrlil ceny.  V zahraničí sa Vás totiž lekár aj spýta, či si prajete taký alebo hentaký materiál a aké sú možnosti……. V Ba som zakaždým na recepcii nechávala čoraz viac a viac peňazí………  lekár mi samozrejme dal tú najdrahšiu korunku za 560 eur. Ešte som ju ani nemala v ústach a už som za ňu zaplatila…..

Vrcholom bola konzultácia za strojček invisilign, kde lekárka odomňa zobrala 30 eur ….. a neupozornila ma, že za tento rozhovor zaplatím… podobne to bolo aj s cenou zubného strojčeka, lekárka to určila bez snímkov. A ešte aj za tie chcela 350 eur. Pritom v zahraničí mi ich spravili zdarma……

Iný príklad – Maďarsko..  Viete koľko info som sa dozvedela od maďarského lekára, ktorý môj problém rozobral úplne do detailov a dal mi to do mailu? Hádajte…… Takéto služby robí mnoho lekárov na súkromnych krásnych klinikách zdarma…. Nie! Nejde o zúfalé  lacné priestory! Lenže mať krásny priestor často nestačí! Na Slovensku zlyháva predovšetkým ľudský faktor….

6. Správanie…

Toľko arogancie a nadradenosti ako v Bratislave na rôznych klinikách som už v susedných krajinách nezažila………. Never more!

7. Manipulácia…

Keď lekár vysiela na pacienta strach a ešte chce na tom aj zarobiť – to je pre mňa vrchol morálneho úpadku……. Aj v tomto sme prieborníci! Majstri! Druhá varianta – pod úsmevom sa skrýva záujem vycuciať z Vás peniaze – ak si nevšimnete, že cena rovnakého výkonu je v rôznych časoch rozdielna… A pri každej návšteve stúpa…

8. Férovosť v materiáloch….

V susednej Prahe sa ma viacero odborníkov pýtalo, z čoho mám korunku… A že „čo je to za bezprízorný útvar v mojich ústach.?“ Priznám sa, bola som zaskočená… Množstvo lekárov totiž vyjadrilo pochybnosť, či táto práca je vôbec dokončená, ..???…  A dokonca – spomínaný  použitý zirkón sa im nepozdával…. Skontrolovať materiály v ústach sa zrejme nedajú…… Som však presvedčená, že aj tu sa dá ušetriť…….. A príbehy mnohých ľudí ma len o tom utvrdzujú…….. Hnus velebnosti…… )-:

9. Dotazníky….

Raz mi trpla ruka z anestézy. Už vtedy som sa pýtala, čo do anestézy dávajú a aká forma anestézy bola podaná…. no odpoveď nebola uspokojivá…… vraj „normálna anestéza“….. Na Slovensku sa ma nikto nikdy nespýtal na to, či som mala problémy pri podávaní jednej z foriem anestézy…… Až v Prahe mi formy anestézy boli detailne vysvetlené…….

10. Rýchlosť….

Nikde sa nič tak pomaly nedeje ako na slovenských klinikách…… Už len na nemeckej klinike mi podľa snímkov lekár do niekoľkých hodín poslal vyčerpávajúci mail s cenovou ponukou…….. Celý problém spočíva v tom, že slovenským súkromným klinikám je to jedno – ak si napr. zoberiete snímok a idete s ním do konkurencie…. Oni sa Vás nebudú pýtať prečo..  V podstate slovenskí lekári takpovediac nestoja o feedback…. Príliv a odliv pacientov je predsa rovnaký… Dvaja odídu a traja noví pribudnú… a kolobeh pokračuje! Pár pacientov, ktorí daju za korunku 560 eur im predsa doplní stratu!

V skratke: po tom všetkom, čo som absolvovala tu a v zahraničí – nie som si celkom istá,.. či chcem žiť v krajine, kde len každý klame a bohatne, ešte aj s úsmevom na perách……

Iné materiály, iný prístup, iné ceny……..

Radím Vám dobre: skôr ako sa pustite do zložitejších zákrokov – nenechajte sa oblbnúť a vycestujte na konzultáciu inde…. Možno budete prekvapení rozdielmi, ktoré sú absurdne veľké… 

Slovensko sa tak veľmi chce podobať západu! Máme západné ceny,..  ale nekvalitné služby….. služby – tie sa žiaľ nepribližujú západnému svetu ani v štvrtine….

Fuuuj! Je mi z Vás zle – ako mnohí bohatnete na ľudskom zdraví……… Som nahnevaná, smutná, frustrovaná….  Je to taká bezmocnosť….. Najmä ak to zažijete na vlastnej koži….

Ako sa spieva v našej piesni Lož:

Dýcha z Teba lož….. tak si masku zlož… opona už dávno spadla… na neúspech tvojho divadla…. 

Žiaľ…..

Takto si tu žijeme )-: a to je to naše „však normálne, …ne?“….

Aj o tom bude moja nová pieseň, ktorá je vyjadrením mojich negatívnych skúseností so zdravotníctvom….

Majte sa… a nenechajte sa oblbnúť!

Prajem Slnko v duši♤♡♧ a co najmenej trablov v predvianočných dňoch (-:

See you later……….. v ďalších objavoch v stomatologickom odvetví mimo Slovenska a v ďalších piesňach na našom kanáli:

Mierne zhnusená, frustrovaná, nahnevaná a smutná ☆ufónica Kity☆

Článok bol napísaný vo vlaku….. A opäť na cestách………

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabie-pierko.mozello.cz O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: