Denník N

Klimatický pochod

Bojíte sa klimatických zmien a chcete s tým niečo urobiť?

Skupina ľudí sedí okolo vyhasnutého ohniska. Majú suché drevo aj zápalky. Zvečerieva sa a začína im byť chladno. V noci bude veľmi mrznúť. Jeden z nich povie: „Beda, zima nám je, lebo nemáme oheň.“

Píšem tento text, lebo mám strach z budúcnosti, ktorá sa k nám a k našim potomkom blíži. Strach mi robí globálne otepľovanie a klimatické zmeny, ktoré vyvoláva.

Tento blog je pre tých, ktorých netreba presviedčať, že človekom spôsobené klimatické zmeny sa dejú a že predstavujú zásadný problém. Vynechám preto väčšinu čísiel a hrozivých skutočností, na ktoré by som inak odkazoval. Vynechám ich aj preto, lebo by to asi nemalo veľký význam. Väčšina ľudí ich už počula. Hádam, že ľudia vo všeobecnosti vedia, že klimatické zmeny sa dejú, vedia, že sme ich spôsobili my a že môžu priniesť katastrofu. Problém je, že s tým nič nerobia. Spojenie medzi poznaním a činom jednoducho nenastalo. Neviem to pochopiť rovnako, ako neviem pochopiť ľudí, čo mrznú pri ohnisku a nezapália si oheň. Pritom je absolútne kľúčové, aby klimaticky zodpovedná politika mala podporu verejnosti, ak má byť úspešná.

Aj keď dnes môžeme o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách počuť kade-tade, ani zďaleka sa im nevenuje dostatočná pozornosť. Myslím si, že ak by sme si naplno uvedomili závažnosť týchto javov, boli by prvou a hlavnou témou našej verejnej diskusie. Hovorím to aj napriek tomu, že som nesmierne rád, že dnes je tou prvou a hlavnou témou korupcia a nespravodlivosť a že je aj možné, že ak sa najprv nezvíťazí nad nimi, nikdy nevzniknú podmienky, aby sme s klimatickými zmenami mohli úspešne bojovať.

Čo však urobiť, aby si ľudia plne uvedomili závažnosť klimatických zmien? Mohli by sme upozorňovať, že kvôli znečistenému ovzdušiu na Slovensku zomiera 5000 ľudí ročne, alebo že na horúčavy v Európe zomierajú desaťtisíce. Klimatické zmeny zabíjajú a zabíjajú aj Slovákov.

No z toho množstva negatívnych dopadov, ktoré klimatické zmeny prinesú, chcem spomenúť len dva (ignorujúc suchá, hladomory, epidémie, vojny a iné). Prvý: ak budeme vypúšťať skleníkové plyny ako doteraz, všetky ľadovce sa roztopia do konca tohto storočia a polovica veľkých miest sveta bude pod vodou. Ich obyvatelia teda buď zomrú alebo sa dajú do pohybu. Takzvaná migračná kríza, ktorú tu dnes máme, je ničím v porovnaní s migráciou, ktorá v dôsledku zmenenej klímy príde. A ako dobre sme ju zvládli? Namiesto ľudského prístupu k ľuďom, čo utekajú pred vojnou a chudobou, môžeme pozorovať, ako sa Európa destabilizuje, demokracia je v ohrození a po svete vládnu figúry ako Trump, Putin, Orbán, Bolsonaro, alebo Duterte. Čo sa stane, ak Európu a svet nebudú politicky destabilizovať státisíce migrantov, ale 700 miliónov?

Druhá vec. Ako viete, v Parížskej dohode sa štáty sveta zaviazali udržať globálne oteplenie pod 2 °C, ideálne pod 1,5 °C. Hranicu 1,5 °C takmer určite presiahneme a hranica 2 °C bola stanovená (arbitrárne) ako bod nebezpečného zásahu do klimatického systému. No je možné, že hranicu nielen nebezpečného, ale katastrofického zásahu do klímy, sme už prekonali. Existuje malá pravdepodobnosť, že už teraz sme spustili takzvané positive feedback loops, procesy, kedy jedno oteplenie spustí väčšie oteplenie a to spustí ešte väčšie oteplenie, až kým sa to celé nezvezie do pekla. Zdá sa, že niečo také sa už v histórii našej slnečnej sústavy udialo. To peklo, do ktorého sa môžeme zviesť, nájdeme na Venuši, pretože skleníkový efekt sa týmto spôsobom sám zosilňoval, až kým neodparil jej oceány do vesmíru.

Klimatické zmeny sledujem nejakú dobu a nedávno som prišiel do štádia, že som si vyvinul odpor k najnovším správam o stave klímy. Je to depka. No existujú vedci, ktorí sa roky a desaťročia pokúšajú upozorniť na hrozbu klimatických zmien a zúfajú si, lebo roky prechádzajú a ľudstvo stále nezareagovalo dostatočne. Musia cítiť ohromnú frustráciu a osamelosť. Medzitým stúpajú emisie skleníkových plynov a zmena klímy sa prehlbuje. Ako povedal Noam Chomsky, sme ako stádo povestných lumíkov, ktorí sa húfne vrhajú z útesu.

Odkedy som sa dozvedel o poslednej správe IPCC, akoby sa nado mnou držal temný mrak. Neviem sa upokojiť a mám potrebu s tým niečo robiť. Neviem pochopiť, že globálne otepľovanie a klimatické zmeny nie sú verejnou témou číslo jedna. Musia sa ňou stať. Verím, že na Slovensku je dosť ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí a budúcnosti ľudstva a že si len potrebujú uvedomiť, čo je v hre a spojiť sa. Čím skôr začneme konať, tým viac môžeme zachrániť.

Nie som si istý, čo je najlepšie urobiť, ale viem, že ľudia sa musia prebudiť. Áno, každý musí začať od seba, ale individuálna zmena už nestačí. Inšpirovaný Protikorupčnými pochodmi a protestmi Za slušné Slovensko, predstavujem si Klimatický pochod a občianske hnutie, ktoré by presadzovalo klimaticky zodpovednú politiku a správanie.

Ak sa medzi vami nájdu takí, ktorí zdieľajú moje obavy, chcem Vám povedať, že nie ste sami. Môžeme drasticky zmenšiť utrpenie, ktoré globálne oteplenie spôsobí a zachrániť budúcnosť tých, čo prídu po nás. Tento cieľ je dosiahnuteľný. Problém nie je technický, ale ľudský. Je perfektne technicky možné, aby ľudstvo zajtra prestalo spaľovať fosílne palivá. Len to jednoducho nechceme urobiť. Aj keď ľudstvo neprestane spaľovať fosílne palivá zo dňa na deň, môže to robiť postupne a prechádzať pritom na obnoviteľné zdroje energie. No musíme začať o k a m ž i t e.

 

Čas rýchlo plynie a naša možnosť zmierniť klimatické zmeny sa zmenšuje. My, čo nám záleží na budúcnosti ľudí a ostatných foriem života, by sme sa mali spojiť, vzdelávať sa vo veci a spoločne rozhodnúť, čo je najlepšie urobiť. My sme iskry a musíme zapáliť oheň.

Nájdu sa takí, ktorí ho chcú rozdúchať so mnou?

 

 

Adam Greif

(mail alebo FB Klimatická akcia)

Teraz najčítanejšie