Denník N

Ján a Erik, členovia siete velenia Slovenských brancov

Po blogoch o dvoch Švrčekových radových brancoch, Dáriovi a Filipovi a jednom o ich inštruktorovi a staršinovi, tiež Filipovi, nebude na škodu predstaviť nejakých ľudí z vedenia tohoto paramilitárneho zoskupenia. Ján a Erik k veliteľským kádrom patria. A len tak úchytkom nazrieme aj k Erikovmu kamarátovi Peťovi.

Začneme Erikom. Bude toho o ňom síce menej, ale výpovedná hodnota tomu určite nechýba. Na Facebooku má profil na meno Erik Kubo Kubík.

Verejne prístupné tam toho veľa nie je, ale z minulosti sa predsa len niečo nájde. Ale skôr ako sa na to pozrieme, bude prospešné  nazrieť na stránku Slovenskí branci. Tam sa o pozdrave „Na Stráž!“ tvrdí: „tento pozdrav sme nikdy nepoužili.

A čím začína svoj status člen velenia Slovenských brancov, Erik Kubík, v roku 2014? Práve pozdravom „Na stráž!“ Podľa Erika ide o: „Zvučný pozdrav hrdého Slovenského vlastenca.

Nuž a potom je tu kontroverzná historická osobnosť, prezident vojnovej Slovenskej republiky, Dr. Jozef Tiso. Slovenskí branci tvrdia: „Neoslavujeme 14. marec ani Dr. Jozefa Tisu.“ Iba pripomeniem slovenským národovcom, že správne má byť Tisa, nie Tisu.

Možno už tušíte čím citátom začína ďalší status Erik Kubík: „Národ, keď nájde sám seba, žiť bude! Jozef Tiso“ Holá hlava a martensky ako bonus.

Pár fotografií dokumentujúcich Erikove pôsobenie u Slovenských brancov.

Možno ste si všimli, že v popise poslednej fotografie Erik označil kamaráta Peťa Cypriana. Aj keď nás to trochu zdrží, nazrieť k Peťovi sa určite oplatí.

Kým tam ale naozaj nazrieme, pripomeňme si niektoré tvrdenia Slovenských brancov týkajúce sa Tisa, Hlinkových gárd, nacizmu a fašizmu: „S Hlinkovými gardami nemáme nič spoločne, ani ideologicky.“ A „Choré ideológie nacizmu a fašizmu odmietame.

Tisa sme už spomenuli pri Erikovi Kubíkovi. A rovnako ako Kubík, cituje Tisa, ktorého Slovenskí branci vraj neoslavujú, aj jeho kamarát Cyprian: „Dušu svoju porúčam Bohu, srdce národu a s telom si robte čo chcete. – ThDr. Jozef Tiso)

A čo myslíte, nemajú títo, ktorí tu pochodujú pod vlajkami Slovenskej pospolitosti naozaj ideologicky nič spoločné s Hlinkovými gardami? Myslíte, že aj títo sa od nich dištancujú? A že sa od nich dištancuje aj Peťo?

A ako je to s nacizmom? Peťo Cyprian uvádza fotografiu nemeckých tankov, ktorú si dáva na profil ako titulnú, takto: „Panzerkampfwagen VI Tiger“ a pridá srdiečko.

Text k fotografii nemeckého vojaka je priam lyrický. Teda až na tú hrubicu: „Osud bol zradný k hrdým mužom, ktorý zomierali so snom o slobode. Mrazivý sneh pokryl ich tváre s puškou zmizli v závejoch na prekliatom východe… Ja nikdy nezabudnem v srdci uchovám si spomienku Na všetkých, ktorí prelievali svoju krv proti útlaku!

A k tretej fotografii, na ktorej je nemecký tank počas protiútoku jednotiek SS v Ardenách, Peťo napísal: „Oceľové tanky valia sa s rannou rosou, od bahna hlavne ničia kladivo s kosou !

Peťo si u brancov už niečo odkrútil a v januári 2017 zložil slávnostnú prísahu.

Nechajme už Erika a Peťa s Tisom, martenskami, holou hlavou, zástavami Slovenskej pospolitosti, nemeckými tankmi aj patetickými textami a poďme sa pozrieť na ďalšieho člena velenia Slovenských brancov. Je ním Ján Dováľ, držiteľ titlu bakalár v obore kulturológia. Tu je prvý zľava.

Na Facebooku má profil na svoje meno, Ján Dováľ.

Ján Dováľ je skôr prorusky orientovaný, ale nepohrdene ani spoločnosťou pravicových extrémistov a účasťou na ich podujatiach. V roku 2015 veľmi aktívne podporoval pochod extrémistov „Proti islamizácii Európy.“ Pri zdieľaní pozvánky napísal: „Zdieľajte, šírte, pozvite svojich priateľov a príďte! Nech dokážeme, že národ, čo ukáže svoju vôľu, nie je neonacista, ako vravia na RTVS, ale národ, ktorému záleží na budúcnosti jeho krajiny!!!

Pochodu sa zúčastnil a vidieť ho na viacerých záberoch v blízkosti tribúny.

Či dokonca v očividne priateľskom rozhovore s Mariánom Magátom, obdivovateľom Adolfa Hitlera a popieračom holokaustu.

Zdieľal aj video s Magátovým príhovorom z ďalšej akcie extrémistov v Žiline: „Marian Magat a jeho príhovor na protestnej akcii v Žiline.

Rovnako aktívny bol aj o rok, keď sa pripravovalo repete pochodu. Nezabudol sa pochváliť: „Tak som pozval 400 známych, viac mi FB nepovolil.

Len aby sme nezabudli, bol to tento pochod.

A Dováľ bol opäť pri tribúne. Keď Magát trhal vlajku EÚ, bolo ho vidieť v pozadí. Na detailnejšom zábere vidíme, že stojí vpravo vedľa  predsedu extrémistického Slovenského hnutia obrody, optimalizátora Roberta Šveca, ktorý sľubuje, že keď sa dostanú k moci, kandelábre nebudú používať iba na osvetlenie ulíc.

Ani jeden z nich nezakrýva potešenie z Magátovho divadielka s trhaním vlajky. Konečne, Dováľ sa netají, že je za vystúpenie Slovenska z Európskej únie. Už v októbri 2015 zdieľal k tomu príspevok zo stránky Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Nitriansky kraj. „Najvyšší čas vystúpiť z EÚ!

A očividne rovnaký názor má aj na naše členstvo v NATO.

Svoj vzťah k USA dáva najavo aj inak. Samozrejme decentne a s vkusom.

A určite aj fundovane.

A prognosticky excelentne.

Zdieľa fundované články z renomovaných webov.

Vie ako na migrantov: „Dávka z kulometu na nelegální migranty funguje nesrovatelně lépe než dávka sociální.“

Určite si pamätáte, že Slovenskí branci tvrdia: „neoslavujeme 14. marec.“ Možno ide iba o náhodu, ale ak zdieľate práve 14. marca plagát z obdobia Slovenského štátu, môže to vyvolať určité pochybnosti. Najmä ak máte spoločné fotky s extrémistami, ktorí Slovenský štát považujú za najkrajšie obdobie v našich dejinách a Tisa za jediného skutočného slovenského prezidenta.

A keď očividne s etrémistami v mnohom súhlasíte, čo potvrdzujete zdieľaním ich propagandy.

Pri takomto videní sveta človeka neprekvapí tvrdenie, že v bojoch, na východnej Ukrajine, ktoré vyvolali ruskí „dovolenkári“ a žoldnierske oddiely proruských separatistov, ide o agresiu Kyjeva, USA, EÚ a NATO.

Zlodej áut, Arsenij Pavlov a SBS-kár z obchodného domu, Michail Tolstych, sú hrdinovia a „majú krásne metále.“

A v nikým neuznanej tzv. Luhanskej ľudovej republike sú pamätníky separatistov, hodné zdieľania.

Ján Dováľ v niečom oprávnene protestuje proti nešvárom arogantnej moci, keď sa však ľudia voči nej postavia a organizujú verejné protesty, je zrazu na druhej strane a dobré sú mu aj pomýlené argumenty komunistov.

Všetko je iba podvod a na vine je samozrejme Kiska, ktorý vraj situáciu zneužíva.

Pretože Kiska je vlastizradca, za všetkým je Soros, protesty organizujú „dúhoví revolucionári z povolania“ a hovorí to dokonca aj ten najpovolanejší, Vladimír Mečiar.

Mečiar, ktorý nás pred Sorosom a tretím sektorom dávno varoval.

Kiska skončí podľa Harabina v Leopoldove.

Len s tým Harabinom to Ján Dováľ predtým trochu poplietol, keď podľa neho patrí do takejto spoločnosti. A to expresívne pomenovanie. Ach, jaj.

Neviem, neviem čo mu na to povie jeho veliteľ Švrček, ktorý je s Harabinom náramný kamarát.

Ale nechajme ich, nech si to chlapci vyriešia medzi sebou a poďme ďalej. Báťuška Stalin od Miloša Zverinu zo združenia Slavica, je istota a génius.

A rovnaká istota sú židia a holokaust. Ibaže s opačným znamienkom.

Konkrétne aj židia na Ukrajine, ako sa snaží naznačiť tento nechutný, typicky antisemitský obrázok s úplne lživými údajmi. Ako aktuálny počet obyvateľov Ukrajiny seriózne zdroje udávajú takmer 43 miliónov. Neviem či sú v tom zarátaní aj obyvatelia Krymu, nezákonne anektovaného Ruskom.

Dováľovi nevonia ani „židokresťanstvo.“ Lebo: „Ja nemám predkov v Izraely. Moji bohovia sú moji priami predkovia. Pokrvná línia!“ Pán Dováľ, v Izraeli, s mäkkým i.

Na rozdel od židov, sú Slovania super. Veď tu vraj „boli pred mnohými inými, ktorí nás presviedčajú o opaku.

A majú krásne symboly.

Nuž a Slovania nás, aspoň podľa Dováľa, prostredníctvom Červenej armády, už v roku 1968 zachránili pred majdanizáciou, drogami a USA.

Veď kde by sme boli, nebyť komunizmu.

Ak potrebujete niečo vysvetliť, Dováľ ponúka ruského propagandistu Valerija Pjakina, ktorého neraz provnávajú s Goebbelsom: „Toto video je s titulkami, takže ho odporúčam aj pre neznalcov ruského, objasňuje veľa z posledného diania, ale i veľa z toho čo a ako treba ponímať…

Hoci toho roku Dováľ protesty nepodporoval, inokedy po nich volal. A ponúkal aj recept: „A preto riesenie jedno z moznych a hlavne realnych je ozbrojovat sa a ist do ulic raz a naposledy!!!

Ako to realizovať? Možno aj takto.

Lenže Ján Dováľ nezostáva iba pri slovách. Je veliteľom oddielu Slovenských brancov Novohrad a certifikovaným inštruktorom bojových umení. Má poľovnícke skúšky, aj skúšky na udelenie zbrojného preukazu. A čo netreba prehliadnuť, organizuje na Slovensku kurzy bojového umenia riadené inštruktormi z Ruska, prostredníctvom projektu ORION. Na svojom profile uvádza ako svoje zamestnanie – PR & Marketing Manager, Project ORION.

Inštruktorom týchto kurzov je Leonid Poležajev, ktorý je samozrejme úplne apolitický.

Inak to ani nemôže byť, veď k nám prichádza priamo z mátušky Moskvy.

Dováľ sa napred zúčastnil seminára, ktorý viedol veterán z bojov v Afganistane, Rus Igor Zorin.

Od roku 2015 vedie u nás semináre Leonid Poležajev, ktorý na svojom profile uvádza cenu svojich lekcií 30€ za jednu hodinu.

Kurzy pokračovali aj v roku 2016.Poležajeva privítal aj sám veliteľ Slovenských brancov Švrček v kroji, ponúkol ho chlebom a soľou a možno mu zahral aj na fujare.

Keďže kurzy pokračovali, zdá sa, že to Poležajev prežil.

Aktivity projektu ORION bežali nielen na Slovensku, ale aj v Srbsku a v Čechách.

Semináre s Poležajevom na svojej oficiálnej stránke odporúčali aj Slovenskí branci. A jeden aj sami organizovali.

Lenže kurzy vedené inštruktormi Specnaz z Moskvy nie sú len nejaká folklórna záležitosť a neuniklo to pozornosti novinárov, ani experta na extrémizmus, Daniela Mila.

Zostáva veriť, že novinári aj Daniel Milo sa mýlia a kurzy sú naozaj iba nevinnou kratochvíľou či prospešnou športovou aktivitou. Alebo to majú tí, ktorí to majú v popise práce, pod kontrolou. Ján Dováľ, ktorému sa v Rusku veľmi páči, tam absolvoval aj v septembri toho roku dlhší pobyt.

A zrejme nezanedbáva ani svoje branecké povinnosti. Takže teraz ide len o to, na čo mieni svoj výcvik využiť. Mnohé z toho čo zdieľal a napísal na sociálnej sieti nás núti prinajmenšom k zamysleniu. Ak nie rovno k otvoreným obavám.

Doplnené 4.12.2018

Erik Kubík poslal do redakcie Denníka N e-mail. Dožaduje sa opravy údajných chýb v blogu.

K prvej námietke Erika Kubíka. Jaho statusy s pozdravom „Na stráž“ (23.3.12014) a citát Jozefa Tisa (13.7.2014) sú z toho istého roku, v ktorom sa na svojom Facebookovom profile verejne chváli členstvom u Slovenských brancov (19.8.2014 a 27.10.2014 „Ziadni airosoftaci ale Branci!!!“ a „Boj v zastavanom priestore v Piestanoch“ – vyššie v blogu). Medzi statusom o Tisovi a jeho fotkami u Slovenských brancov, neprešiel ani mesiac. Svoju inklináciu k extrémizmu, ĽSNS, Slovenskej pospolitosti a založenie pobočky Magátovej organizácie VZDOR v Dubnici, ako aj svoje začiatky u brancov, popisuje na stránke Slovenských brancov v článku „Vyjadrenie veliteľa 8. oddielu Považan.

Čo sa týka presnej značky topánok, každému je jasné, že nie je dôležitá konkrétna značka, ale to  že očividne ide o obuv obľúbenú u mládencov s holou hlavou, ktorí obdivujú Kotlebu, Slovenskú pospolitosť, Magáta a jeho VZDOR, milujú Tisa a zdravia „Na stráž!“


Čo sa týka Erikovho tvrdenia, že pôsobí už len v aktívnych zálohách, nie je v možnostiach autora blogu hodnoverne si overiť toto tvrdenie. Naviac Slovenskí branci považujú aj aktívne zálohy za svoju neoddeliteľnú súčasť. A v neposlednom rade na stránke Slovenskí branci je aj v súčasnosti vedený ako člen siete velenia síl SB.

Rovnako je reálne neoveriteľné tvrdenie, že Cyprian už u Slovenských brancov nepôsobí, nakoľko svojou titulnou aj profilovou fotografiou na Facebooku sa stále k členstvu hlási.

 

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.