Denník N

Hollywood sa tohto roku výrazne zmenil. Tieto tváre ním otriasli od základov

Keď Holly nie je ani holly , ani wood. Idea+ realizácia: Klára Kusá, www.instagram.com/klf.wonderland
Keď Holly nie je ani holly , ani wood. Idea+ realizácia: Klára Kusá, www.instagram.com/klf.wonderland

Napriek tomu, že Holyvúd sledujem len okrajovo, stále sa rada informujem ako sa podaktoré hviezdy pasujú so svojím osudom. Nuž, niektorým to ide napočudovanie výborne, iné zlyhávajú. A potom sú tu tie, ktoré nám ukazujú, čím Holyvúd v skutočnosti je.

Tento rok nám zákulisie Holyvúdu šokujúcim spôsobom ozrejmil film Veľká hra. Hovorí o dievčine, Molly, ktorá sa znenazdajky ocitne medzi filmovými hviezdami typu Leonardo DiCaprio či Tobey Maguire. Molly Bloom akousi hosteskou na miestach, kde hviezdy pravidelne hrávajú poker.

Dievčina vyniká neuveriteľnou bystrosťou. Postupne sa tak zarýva hlbšie do fungovania biznisu, zisťuje čím Holyvúd v skutočnosti je. Len aby si uvedomila, že poker je pre celebrity akýmsi únikom od reality. Potrebujú sa skryť, hra im to umožňuje. Niektorí sa tu ocitnú z osamelosti. Zaplatia si niekoľko tisíc dolárov, len aby sa hry mohli zúčastniť. Napriek tomu, že poker nevedia hrať. A tak sa dostávajú do dlhov, páchajú samovraždy.

Toto sú následky slávy a obrovského bohatstva. Samozrejme, film nie je dokumentom, isté udalosti zveličuje. Aj preto je dobré prečítať si knihu, ktorá je jeho predlohou. Jej autorkou je samotná Molly Bloom.

Ak chcete získať obraz o Holyvúde z hudobnej stránky, pozrite si Cardi B. Popiera všetko, čím bol mejnstrím doteraz. Je kontroverzná, vulgárna, nevzdelaná, škaredá, no veľmi talentovaná. A tak je zrazu dokonalosť je prežitkom, umelosť a hra na slušnosť nezmysel. Slávnym sa zrazu môže stať každý, aj bývalá striptérka z New-Yorského Bronxu. Len musí makať!

Britney Spears je tým pádom – ako čistý protiklad Cardi B – odpísaná. Prichádzajú nové hviezdy, zakladajú si na vlastnom talente a autentickosti. Problém je, že interpretka okrem vyzdvihovania týchto kvalít dáva do popredia svoju vulgárnosť. A teraz nejde len o texty piesní, ktoré sú excelentné. Ide o jej celkovú prezentáciu.

Problém je, že Cardi B bola celý život umlčiavaná a nechcená. Stojac pódiu však svoj hlas nevyužíva na to, aby nám vypovedala svoj príbeh. Raperka nám nadáva rovnako ako to kedysi sama zažívala. Áno, zdvihne si svoje ego, no propaguje kultúru hejtu. Vzájomné porozumenie nie je dôležité, ak sa mi niečo nepáči si idiot a hotovo.

Potom sú tu hviezdy ako Lily Allen. Táto žena po opakovaných nechcených potratoch, problémoch s drogami a alkoholom zistila, aká je jej úloha v biznise. Hovorí pravdu. Na tohtoročnom albume No Shame rozpráva autobiografický príbeh, kde sa bez hanby priznáva k vlastným chybám a zlyhaniam. O niekoľko mesiacov neskôr sa na trhu objavil aj jej memoár My thoughts exactly.

No speváčka sa neobmedzuje len na vlastný život. Allen v rozhovoroch opakovane odhaľuje fungovanie Holyvúdu neuveriteľne úprimným spôsobom. Ak chcete pochopiť o čom je práca popovej hviezdy, rozhodne odporúčam jej tvorbu. Dozviete sa viac ako by ste chceli.

Nuž a na záver je tu niekoľko silných žien, ktoré sa snažia pozlátený svet poľudštiť ako nik iný. Lady Gaga otvorene hovorí o problémoch v biznise a svojich psychických ťažkostiach, Demi Lovato sa stala ambasádorkou v boji za duševné zdravie irackých detí.

Lovato pravidelne hovorí o svojich pretrvávajúcich ťažkostiach na rôznych konferenciách a eventoch. Tohto roku prelomila bariéry tabu, keď po niekoľkomesačnom abstinovaní od alkoholu oznámila relaps a následne uviedla novú pieseň „Sober“ (v prekl. „Triezva“).Holyvúd bol rázom o niečo otvorenejší, ľudskejší.

Škoda len, že existuje tak málo jedincov, ktorí v kolotoči slávy nestratia hlavu. Nuž, dúfajme, že aspoň títo vytrvajú. A snáď aj tá mlčiaca hŕstka raz precitne a pochopí silu svojho hlasu v spoločnosti.

◊Ak chcete vedieť viac o duševnom zdraví, pridajte sa k nám. Ak vás zaujal Holý úd, moje umenie nájdete tu!◊

Teraz najčítanejšie

Klára Kusá

Som človek, druh kultúrno-umelecký, dve nohy, dve ruky, vlasov tak akurát, myšlienok priveľa, racionality primálo. Cieľom môjho blogu je šírenie osvety v oblasti duševného zdravia. Svoje ťažkosti sa zároveň snažím ukazovať vo svetle pozitívnom, svetle inakosti a daru. Občas si odskočím aj do kultúrno-umeleckých vôd či tém, ktoré sa ma bytostne dotýkajú.