Denník N

Situácia v Rusku a na Ukrajine: napätie stále stúpa

Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR/AP

Poďme sa pozrieť na aktuálnu situáciu na Ukrajine a Rusku, ktorá sa ešte stále vyvíja. Ešte je však stále priskoro hovoriť o tretej svetovej vojne alebo o veľkom bojovom konflikte.

21. novembra nás zaskočili správy o zajatí troch ukrajinských lodí, aj s posádkou, ruským vojskom v Azovskom mori pri moste medzi anektovaným Krymom a Ruskom. Podľa Ruského oficiálneho vyjadrenia, plávali lode v ruských vodách, v ktorých majú takúto právomoc, keďže narušovali ich námorný priestor. No Ukrajina tieto tvrdenia odmietla a tvrdí, že plávali vo vodách spoločných, kde Rusko takúto právomoc už nemá. Ukrajina zareagovala na túto skutočnosť vyhlásením vojnového stavu, ktorý trvá po dobu tridsiatich dní v desiatich regiónoch Ukrajiny, tam kde sa Ukrajinská hranica stretáva s Ruskou. Ukrajinská armáda teda pracuje v plnej pohotovosti, vojaci v zálohe boli povolaní pre prípad vojenského konfliktu a presúvajú sa akékoľvek voľby až do konca vojenského stavu. NATO sa postavilo na stranu Ukrajiny a za jej územnú celistvosť. A. Danko naopak spochybňuje zodpovednosť Ruska za útok. D. Trump odvolal stretnutie s ruským prezidentom, ktoré sa malo konať na summite G20 v Argentíne. Podľa najnovších správ prezident Ukrajiny Porošenko varuje, že Rusko presunulo k hraniciam Ukrajiny 80-tisíc vojakov a stovky tankov. S V. Putinom sa stretla na na summite G20 v Argentíne aj Angela Merkelová, kancelárka Nemecka, kde tlmočila svoje znepojonie zo súčasného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Na summite Ruský prezident, Vladimír Putin, tvrdil, že „Ak súčasné vedenie Ukrajiny bude pri moci, vojna bude pokračovať, pretože nemá záujem o vyriešenie tohoto konfliktu, najmä nie pokojnými prostriedkami,“ citovala Putina agentúra AFP. Rusko taktiež odmietlo odpovedať na otázky Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ohľadom situácie ukrajinských námorníkov, zajatých počas incidentu v Azovskom mori, informuje agentúra DPA.

 

Situácia sa stále vyvíja, preto sú tieto informácie platné ku dňu 3.12.18

 

Ďakujem za poskytnuté informácie portálom SME, HNonline, Aktuality.sk.

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!