Denník N

100matologické frustrace 2

„Mám se blbě, ale znáším to dobře…“ Túto vetu som započula v metre, … aká synchronizácia! Tak trochu vystihuje môj súčasný stav (-:

Moje bádania v stomatologických novinkách pokračujú….

Ako ste mali možnosť čítať v predošlých článkoch – patálie so zubami som začala riešiť v susedných krajinách….

Ostala len hlboká frustrácia z týchto „odborníkov“, ktorí často viac pokazia ako napravia……

Ako som sa mala možnosť presvedčiť v susednej Prahe – sme v 100matológii neandertálci…… A ako mi mnoho lekárov potvrdilo – práca 100matológa bola odfláknutá…. Takže si niekto nastaví západné ceny, ale poskytuje amatérske služby… Dosť frustrujúce a zúfalé…

Ak si myslíte, že na drahej súkromnej klinike nájdete u nás kvalitu – ste často na omyle. Moje skúsenosti sú katastrofálne…….. Zubné výplne sú pomerne nové, napriek tomu sa mnoho odborníkov k ním vyjadrilo, že takto nemôžu vyzerať……. Ostáva len záhadou, či koreňové kanáliky boli dobre ošetrené, lebo ani toto sa lekárom v Prahe podľa snímok nepozdávalo….. ostáva záhadou, či zirkón je naozaj zirkón… atď….

A vôbec nechápem, prečo zrazu lekári riešia predkusy a skusy, atď. Veď ide nám predovšetkým o zdravie zubov. Estetika je dôležitá, ale nemala by byť prioritou, ak zuby nie sú pevné, ak sa niekomu neustále robia zubné kazy… Človek by sa nemal uchyľovať k extrémnym a niekedy priam deštruktívnym  riešeniam….

Novodobým trendom je operácia predkusu ….

Predkus znamená, že máte horné zuby viac vpredu a dolnú čeľusť posunutú vzadu. Je to akoby nedovyvinutá čeľusť. Nájdeme ho aj u psíkov. Kukajte (-:

Predpokladá sa, že ak má dieťa dlho cumlík – tak to môže zapríčiniť predkus….. Tak isto je to nerovnováha minerálov u matky v období tehotenstva, hlavne teda kalcia……

Iná teória hovorí, že keď si dieťa dlho cucia v detstve prst – dochádza k deformácii čeľuste……. Svoje urobí aj genetika, ale veľkú časť zohráva to ostatné – ako sa telo vysporiada s mnohými nástrahami počas najrannejšieho detstva, keď sa dá mnoho napraviť…

Každopádne…. Stretla som jednu pani, ktorá operáciu čeľuste absolvovala. Neodporúčala mi to.. Dosť dramaticky jej to zmenilo profil…. a celkovo život…..

Začala trpieť migrénami…. po operácii sa učila nanovo jesť a rozprávať….  nervstvo začalo reagovať… trojklanný nerv v prdeli…. fyzioterapie … atď….

Žiaľ.. ani 100matológovia sa na tomto nezhodnú. Napr. na nemeckej klinike mi čosi také nenavrhli.. Mnoho 100matológov to vidí ako zdvihnutý prst… pochopiteľne a logicky… dať si rozrezať kosť na tvári – to je nadlhú rekonvalescenciu…

Jedna z reakcií na internete:

Ahoj,
já jsem se hecnul ve 27, začal jsem nosit rovnátka a po nějakém čase jsem šel na ortognátní operaci (posunutí dolní čelisti dopředu). Bylo několik důvodů a to : časté kousání spodníma zubama do patra, špatná artikulace, vzhled. Operace je humus, ale dá se to přežít. Tento zákrok u mě znamená klady, ale i zápory. Doufám, že tím nikoho nepostraším, ale myslím si, že by si každej měl uvědomit , jak závažná je jeho vada, protože o některých ortognátních doktorech si nedělám iluzi, že jsou zcela objektivní. Já jsem navštívil …… a nakonec jsem byl na operaci v Pardubicích. Neznám nikoho jinýho s tímto problémem, takže nevim jak na tom jsou ostatní. Začnu u plusů, které mi dělají radost. Zuby jsou rovné, správně dosedají. Nekoušu si do patra a spodníma zubama. Když chci artikulovat, nemusím spodní čelist vysouvat dopředu a vypadat při tom jak idiot
To jsou tak v krátkosti plusy.
Pak je tu jedna věc a to nevim jestli je plus nebo mínus a to je vzhled. Já jsem měl bradu narostlou tak, že byla celkem v pořádku v poměru s obličejem. Tzn., že jsem ji neměl posunutou dozadu a předkus tvořily pouze zasunuté zuby. V tomto případě , když chirurg posunul čelist, musel upravit bradu zkosením. Důležitý je také celkový tvar hlavy. Tzn. že lidé, které mají čelo ustupující dozadu pak lehce zapadlá brada vyrovnává přirozený tvar. To jen tak naokraj o věcech, které jsem před operací naštudoval No a tak u mě to vzhledově dopadlo tak, če ta „správná čelist“ (spíše brada) mi sebrala takový něžný výraz. (i když nejsem teplouš , tak jiné slovo jsem nenašel ) Takže když to sesumíruju, tak úsměv supr, ale s celkovou vyzáží 100% spokojenej nejsem. Je to ale subjektivní a zas to tolik neřešim, protože jsem ženatej a nepotřebuju lovit žádný kočičky
A teď k těm mínusům, který si vy co jste už těsně před operací nečtěte Při operaci poškoděj nervy nebo úplně přefiknou. To znamená, že je poškozená citlivost rtů a to u všech (u někoho víc, u někoho méně) ! U mně to dopadlo tak, že pravá strana lepší a levá horší a už to tak asi zůstane. Celkově necítím 2 cm dolního rtu. Člověk si na to zvykne. Je to jedno z rizik, které tato operace přináší. No a ještě k tomu u polévky brindám.
Byly časy, kdy jsem to hodnotil negativně a pak zas časy, kdy pozitivně. Teď už to neřešim a kdybych měl poradit těm, kteří na operaci jdou, tak bych to asi nedokázal. Jenom, těm kteří mají problém pouze vzhledový a vada je malá, tak bych to asi nedoporučil. Nejlepší na tom je, že se mi teď narodil kluk a já jsem tou zkušeností tak deformován, že na něm vidím, jak mu brada ujíždí dozadu jako dřív mně Njo, geny tím nezastavíte….

Prevzaté z webovej stránky: https://m.omlazeni.cz/operace-predkusu-7-474327-0.html

Samozrejme, nájdete tam rovnako na túto tématiku aj priaznivé skúsenosti… Čo človek – to iný príbeh… veľa 100matológov to však  vidí ako novodobý biznis….. To sú tí, ktorí to hodnotia ako zbytočný estetický zásah…. Zdrátovaná pusa, rekonvalescencia niekoľko mesiacov, … a iné nežiadúce efekty ako porušenie nervových vlákien.. niekedy doživotne….

Za ten čas čo skúmam 100matológiu ako takú – som si istá, že kráčame úplne zlým smerom……

Prečo chceme všetky odlišnosti naprávať násilím? Prečo ideme proti prírode a chceme urobiť z ľudí jednu šablónu…?

Zubné strojčeky…..

Ďalšia prapodivnosť. Rôzne ceny a rôzne teórie… Poznám ľudí s predkusom, ktorí strojček na zuby nosili,… ale zuby sa im po liečbe dali do pôvodnej polohy. Rovnako poznám ľudí spokojných. Ale tam šlo o menšie vady… Na zubný strojček sa da pozrieť z rôznych náhľadov. Niekomu pomohol, niekomu pokazil…. Opäť čo človek – to iný príbeh. Záleží aj – na koho natrafíte. U nás je ortodencia v plienkach…. A keď to porovnávam už len s CZ – sme v mnohom pozadu. Rok 1989. Čo je tu novinka a predražené – tam je to relatívne už staré….. Ách, bože můj! „To Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo“,.. ale spí ďalej….

V prvotnej fáze som si hovorila, že do zubného strojčeka idem….

Ale neskôr, … na workshope terapie a spevu v Prahe – sa mi zrazu otvorili oči!

Odborníci totiž varujú, že strojčekom môže dochádzať k hlasovým zmenám.. Ak sa venujete spevu, či hráte na dychový nástroj – dobre si to zvážte…

Takže až tu prišiel aha moment…..

Nakoniec…..

Tak ako má špeciálnu čeľusť Karel Got a preto krásne dáva vysoké polohy, tak mal špeciálnu čeľusť aj Freddie Mercury…..

Tu je jeho fotka z detstva…… môžte na nej vidieť jeho výrazný predkus…..

Áno, aj vďaka nemu vedel tak dokonalo modelovať hlas…

A Freddie – si nikdy zoperovať svoj predkus nedal. Práve kvôli tomu, že mu v čomsi pomáhal. Skrátka tvrdil, že mu to zmení celú prácu s hlasom…… Nezabudnuteľná legenda s predkusom. Kto by nepoznal jeho Bohemian Rhapsody! Tu je:

Zmes rôznych nálad, ktoré v tom čase mnohým nedávali zmysel… Freddie bol skrátka autentický…. čímsi špeciálny… nepotreboval krásne symetrické zuby ……. Svoje zuby si v rozhovoroch údajne strážil. Pri speve si ich však ustrážiť nemohol. A tak jeho špecifický chrup pekne vidieť na mnohých videách…. Je to dôkaz toho, že všetko má svoj zmysel…..

Dnes však žijeme v spoločnosti, kde všetko musí byť ako podľa šablóny. Lenže Príroda, Vesmír, … čokoľvek mocnejšie než my – je natoľko dokonalým elementom, že prináša pestrosť… V Prírode nájdeme mnohorakosť. Rôzne farby, tvary. Niektoré na povrch nevyzerajú symetricky, ale svoju symetriu majú. Opak je pravdou!

Niečo na zasmiatie pre krivozubých:

Každý máme nejakú anomáliu. Niekto má krivé zuby, iný nohy.. no napriek tomu, ten čo má krivé nohy si ich nedá vymeniť..  Pripadá mi to, akoby sme si chceli zrazu umelo predĺžovať ruku a či nohu, lebo ju nemáme podľa tabuľky….. A predsa to nerobíme…

Dávame si ale bez problémov často zväčšovať prsia, pery…. lámať čeľusť. Zvláštny svet alopatického prístupu….

A my na túto gilotínu dokonca čakáme v radoch…… na zotnutie hlavy……

Aké hlúpe!

Poznám dokonca jeden príbeh herca, ktorému po použití zubného strojčeka museli zašívať ďasná…. Po liečbe – mu už hlasové techniky, ktoré používal – skrátka nefungovali. Musel hľadať nové….  Zmenili sa totiž medzizubné vzťahy, vlastne celý priestor v ústach… Čeľusť bola síce podľa oblúka, ale prinieslo to mnoho patálií……..

Myslím, že môj aha moment prišiel v správny čas….. a celkom som zaňho vďačná…. ♡

Aj preto, že som si v Prahe skrátka za pár dní uvedomila – čím všetkým disponujem……

Často nám to musia povedať iní. Nevidíme to……

Za ten krátky čas som v stomatológii zažila veľa paradoxov …. frustrácií…. ale aj zverstiev………

Všetko čosi prinieslo…………

Je na čase vyskúšať susedné Maďarsko……

Rada pre Vás: Nikdy neverte tomu, čo počujete. Overte si to vždy aj u iného lekára. Teórie a riešenia a rovnako aj ceny sa môžu fascinujúco líšiť……… 

Tieto články budú o službách v stomatológii – tu a v zahraničí….

Budú o mojich bádaniach….. aj pokleskoch……….. mojich omyloch a skrátka poznaniach…..

Ak máte skúsenosti so zubármi v Bratislave a v susedných krajinách – píšte na mail…..

Ak máte skúsenosti s neférovosťou, … rada si príspevky prečítam a ak chcete – budú uverejnené  ………

A práve, že sa tu deje veľa nekalého – je treba rozvíriť na Slovensku novú tému…..

Takto nemôže predsa vyzerať starostlivosť o zdravie!

Ak áno – asi sme sa hlboko pomýlili……..

Ďalší článok zo susedného Maďarska vyjde o týždeň…….

Majte sa a rozhodujte sa starostlivo…..

Pamätajte: Žiadny zákrok už nevrátite naspäť………. neexistuje návrat do bodu A. Preto to dobre zvážte…… Telo máte len jedno! Hýčkajte si ho.. Buďte k nemu láskaví….. Buďte sami k sebe láskaví♤♡♧ Predkus je často o veľkom sebaprijatí…. A ľudia s predkusom – budú vedieť o čom hovorím ….(-: Minimálny úsmev,.. často komplex, že sa čímsi človek odlišuje… 

Svet je plný rôznych čeľustí…. A tak je to dobre! Nikdy nebudeme rovnakí…..

Len škoda, že tak často chceme napodobňovať iných. Chceme tak veľmi zúfalo to, čo nemáme….. Pritom sme čímsi originálny……..

Ako sa spieva v našej piesni:

„Jedného pekného dňa to pochopíš… Nech ľudskosť ožije, … srdce nech sa odkryje….“

See you later…. pri pokračovaní o 100matológii……..

PS: toto je môj príbeh. Ten tvoj môže byť celkom iný. Máme sa možnosť od seba veľa naučiť.. Možno tieto články niekomu pomôžu……

Aj Teba máta 100matológia? (-:

Ak chceš, napíš svoju experiencu…..

Maj še a trim še!

♡Take care!♡

 Pozdravuje precestovaná a unavená ☆večná ufónica Kity☆

 

(Článok napísaný vo vlaku s nekonečným meškaním kvôli námraze….. Vidíte, že všetko „zlé“ je na niečo dobré..“)

(Foto k článku: https://www.expres.cz/mlady-freddie-mercury-0uj-/viral.aspx?c=A161105_223508_dx-viral_khor)

Prezentačný obrázok Freddieho Mercuryho: http://ludekhhavel.blogspot.com/2011/05/?m=1)

Foto: vtipný psí predkus – http://www.kristyna-matouskova.estranky.cz/fotoalbum/nejkrasnejsi-pejsci/vtipny-psi-predkus-1.html)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: