Denník N

Pohlcuje ti to život, aj keď nechceš

ÚVOD DO ČLÁNKU

Samota je niečo, čo pre nikoho nie je prínosom. Je to zabijak, ktorý pohltí všetko z nás. Či to bude navonok alebo vo vnútri. Človek má obdobia, kedy sa cíti sám. Cíti, že sa v jeho/jej živote niečo deje, a to, signalizuje samotu. POZITÍVNE JE, že samota sa rozdeľuje na dve skupiny. A to sú: dočasná samota, a samota ktorá zabíja človeka.

Na začiatok, by som sa venovala tej dočasnej samote, ktorá je pre mnohých ľudí obrovským detoxom. Každí si z času na čas, povie, že už má všetkého plné zuby. Každá matka, slobodná žena, otec rodiny, alebo slobodný muž má aspoň raz za život pocit, kedy potrebuje samotu a ticho. Aby mal v hlave čisto. Je veľmi dôležité pre nás všetkých, uvažovať nad vecami, pod vplyvom vlastného rozumu a vlastných pocitov.

Je to stav, kedy je duša natoľko unavená a vyťažená, že si samotu jednoducho telo pýta. Je to dobré, no nesmie to prísť do bodu, kedy to človek stratí spod dohľadu. Mám však isté osvedčené fakty, ktoré spoľahlivo a účinne zaberajú na to, aby sme nikto nespadli do stavu z ktorého nikto nebude vedieť vyjsť.

AKO PREDÍSŤ SAMOTE?

V prvom rade si musia ľudia uvedomiť skutočnosť, či majú niekoho s kým môžu zdieľať pocity, myšlienky a nejaké dobrodružstvá. Je to na samom človeku a jeho srdci koho si určí ako priateľa alebo človeka, ktorý mu pomôže nebyť sám. A to do slova.

Treba si zvážiť, či človeka s ktorým chcete zdieľať svoje pocity, chcete mať po boku denno-denne alebo chcete mať čas na samotu, ktorá je vo vašom živote zaručene iba DOČASNÁ. Nie je správne odstrkávať od seba ľudí, ktorí vám chcú podať pomocnú ruku a chcú s vami zdieľať vaše dni plné nových zážitkov.

Nie je nič krajšie, ako keď máte možnosť otvoriť dvere na svojom príbytku, a vstúpiť s pocitom, že vás doma niekto čaká, že máte niekoho čo vás vypočuje a pomôže vám.  Je štatisticky dokázané, že človek, ktorý býva sám má zvýšené riziko chorôb a faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú naše telo a organizmus. No nie je to prípad každého jedinca, ktorý žije sám. Sú tam isté faktory, ktoré sú na hranici s určitou hladinou, kedy to je pre každého dobré.

  1. AKO PREDÍSŤ SAMOTE – človek by sa mal rozhodnúť ako chce svoj život viesť a nadstaviť si hlavné priority ktorých sa bude držať. Na začiatok by bolo správne, aby si človek nadstavil kľudne nejaký plán, ktorý bude dodržiavať a postupne sa napájať na ďalšie body v ktorých môže človek predísť pocitu, v ktorom sa cíti sám.
  2. ZISTIŤ ČO CHCETE – Človek, musí zistiť po čom naozaj, skutočne túži a čo chce. Musí vedieť ako sa bude rozvíjať a robiť pre svoj život podstatne múdre kroky.
  3. ZVÁŽ ČI JE TVOJE ROZHODNUTIE SPRÁVNE – Potom, treba zvážiť to, či si si vybral/a správne. Či je to, čomu sa chcete venovať je skutočne to, po čom ste túžili. Tak ako som spomínala na začiatku odstavca, treba si kľudne spísať fakty, ktoré chcete mať splnené.
  4. CIEL – Stanoviť si ciele, ktoré si spíšete na papier alebo si vytvoríte harmonogram ktorého sa budete držať.
  5. ČAS – Je dôležité si stanoviť čas, do ktorého musíme splniť dané ciele, ktoré ste si stanovili.
  6. AKTUÁLNOSŤ – Je dôležité začať naozaj hneď, fakt v tú danú chvíľu, v ktorú si zaumienite ciele. Keď budete mať splnené body, a napísané a všetko zosumarizované, odporúčam začať naozaj hneď.
  7. POMALY, ALE PRECÍZNE – Je dôležité, aby človek začal postupne, a nie hneď všetko naraz, treba aby ste každý deň, alebo dni, ktoré si stanovíte, spravili niečo, čo by vás zamestnalo od pocitu samoty. A zároveň splnili body, ktoré ste si stanovili a ste rozhodnutí splniť.
  8. Je dôležité, aby sme mali ciel, v ktorom podstúpime výzvy, ktoré nás posunú vpred. Niečo, čo si myslíme, že je správne pre náš osobný rozvoj a život, v ktorom nechceme byť za každú cenu opusteným človekom.

 

Treba veľa komunikovať, veď predsa nie je nič zlé na tom, keď spoznávate nových ľudí a komunikujete s kým sa vám zachce. Ale je tu istý háčik, ktorý musíme spoľahlivo dodržiavať. Človek sa musí naučiť komunikovať správne. Nie je rozhodne pekné, keď niekoho urážate alebo sa správate ako hovädo, ktoré nevie správne komunikovať, nevie zapojiť slušné vyjadrovanie. Je dôležité komunikovať tak, aby človek, s ktorým prebieha naša komunikácia na nás spomínala len v dobrom, a vždy sa chcela vrátiť k našej komunikácií, k rozhovorom plným zábavy a slušnému správaniu.

Je dôležité to, aby ste boli slušní a za každú cenu vedeli ako komunikovať. Je to dôležité, pre rozvoj samého seba.

Teraz najčítanejšie