Denník N

Santa Mikuláš alebo ako učiť deti (ne)tolerancii

Mikuláš, Santa Claus, Dedo Mráz, Vianoce, Veľká noc, Dušičky, Halloween…..

S každým prichádzajúcim sviatkom, ktorý vnímame na Slovensku ako tradičný, prichádza spoľahlivo aj morálna polícia. Keďže som učiteľka, vnímam to po svojom. A apelujem na učiteľov. 

Učitelia by totiž mali ako prví rozumieť tomu, že práve sviatky a tradície prinášajú veľkú šancu rozvíjať u detí povedomie o tom, že neexistuje len jediné správne a sväté Slovensko, ale svet je omnoho väčší ako moja dedina. Využiť tému na prezentovanie našich tradícií, ale aj ich rôznych podôb vo svete. Rozširovať obzory detí a viesť ich k tolerancii a porozumeniu cez poznanie. Pomyslite len napríklad na to, akej obrovskej časti sveta sa tieto sviatky vôbec netýkajú.

Učiť deti milovať svoj svet, v ktorom vyrastajú a nepovažovať za nenormálny svet, ktorý sa len trošku odlišuje od ich predstavy, ktorá mimochodom ani nie je naša, ale je nám tiež len vštepená. A mení sa v čase a priestore, nikde a nikdy nie je rovnaká. Nenivočiť prirodzenú detskú vnímavosť a láskavosť úzkoprsým moralizovaním. Sústrediť sa na princíp, nie na dekoráciu, či program sviatku. Som presvedčená, že ako učiteľky nemáme oslavovať Mikuláša ale vychovávať malých Mikulášov.

Lebo keď učíme deti, že iba to je normálne, čo sa robí u nás doma, učíme ich nepriamo nenávisti a netolerancii. S postojom, že len to je normálne, čo sa robí u nás doma, sme proste zabednení.

Nevidím vôbec nič zlé na tom, keď sa svätý Mikuláš zohreje pri americkom krbe s ponožkami a odfrčí na ruskej trojke. Nech! Dôležité je aj tak to krásne posolstvo, čo tento pán svetu prináša. A tým je – nezištne si pomáhať, podeliť sa keď mám z čoho a nažívať spolu v dobrom.

Teraz najčítanejšie

Michaela Vargová

Venujem sa predškolskej pedagogike. Aktuálne som riaditeľkou jednej milej materskej školy, ktorú mám veľmi rada. a predsedníčkou OZ Rada pre rozvoj materských škôl. Náš ľudský svet vo svete prírody ma fascinuje. Na zázraky neverím.