Denník N

Pozor pán prezident

Okolo odďaľovania prijatia demisie ministra zahraničných vecí Lajčáka sa točí mnoho otázok. Prečo prezident demisiu nechce prijať? Má strach, že sa týmto podpisom vráti Fico, alebo má strach, že na tejto funkcii už nebude človek hladiaci k Európskej únií. Nebude to ale nakoniec vyhovovať najsilnejšej parlamentnej strane, ktorá takto môže vyhrať prezidentské voľby?

Podľa ústavy Miroslav Lajčák demisiu už vrátiť nemôže. Stať sa ale môže to, že prezident Slovenskej republiky túto demisiu nepodpíše, alebo s tým bude čakať ešte veľmi dlho. Dávalo by to zmysel. Blíži sa slovenské predsedníctvo v OBSE a je na jasné, že by mal viesť v tomto období ministerstvo zahraničných vecí niekto skúsený a uznávaný, ak Miroslav Lajčák odíde, SMER tak skúseného politika na tento post nenájde.

Možno sa tiež prezident zamýšľa nad tým, čo keď by sa na tento post dostal expremiér Fico, alebo nad tým, aký by mal dopad na Slovensko to, že by tento posť obsadil niekto, kto proeurópsky nebude. Prezident to určite ľahké nemá a nedivím sa, že si dal čas na premyslenie. Treba si však dať veľký pozor na to ako dlho toto odďaľovanie demisie bude trvať.

Prečo? Prezidentské voľby sú tu naozaj onedlho a najsilnejšia vládna strana stále nemá kandidáta. Alebo má? Síce to Miroslav Lajčák viackrát odmietol, tak má vo volebných prieskumoch najväčšiu šancu uspieť. Uvedomuje si to zrejme aj SMER, ktorému to nesmierne vyhovuje. Neustála debata o demisii ministra zahraničných vecí môže pôsobiť lepšie ako vylepené billboardy. Neustále masírovanie verejnosti menom Miroslav Lajčák, ktorý sa na svoje pomery objavuje pred voľbami v televízii, či novinách skutočne často môže priniesť svoje ovocie. Minister, o ktorého nechce prísť ani vládny zlepenec, najpozitívnejšie vnímaný medzi voličmi ľavice aj pravice môže tesne pred voľbami podať kandidatúru a suverénne prevalcovať všetkých protikandidátov možno už aj v prvom kole. Mohlo by sa teda opäť stať, že SMER bude mať po 5 rokoch opäť podporu aj v prezidentskom paláci.

Je to len myšlienka, ktorá sa vôbec nemusí premeniť v skutočnosť. Rád by som veril, že to Miroslav Lajčák myslí úprimne a skutočne nechce kandidovať na prezidenta, no stále je to minister, ktorého dosadil na tento post SMER. Práve preto je na stole aj táto možnosť a celá možná hra, ktorá sa môže skončiť kandidatúrou Lajčáka.

Pozor pán prezident, aby ste nenechali zapliesť do ďalšej „smeráckej“ hry, v ktorej môžete nechcene dopomôcť zlu.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, ktorý navštevuje Strednú odbornú školu Svite. Vyslúžil som si prezývku "antifašista", pretože za vyjadrovanie k strane ĽSNS som sa dostal do konfliktu, po ktorom som musel podať trestné oznámenie na jedného zo sympatizantov tejto strany. Mimo toho sa venujem aj organizovaniu kultúrnych podujatí a písaniu blogov o politike.