Denník N

Radosti a starosti komunálnych poslancov

Dnes uplynul posledný deň, kedy sa poslední komunálni primátori, starostovia a poslanci ujímajú svojich mandátov.

Zvolili vás za komunálneho poslanca? Zložili ste sľub? Blahoželám! Mám však pre vás dobré ale aj zlé správy.

Tie dobré – skončilo sa obdobie neistoty, postávania na ulici, podávania rúk a neustále vysvetľovanie programu. Tie zlé – za tie hodiny a hodiny práce v obecnom alebo mestskom zastupiteľstve, komisiách, výboroch mestských častí, mestských radách, civilných sobášoch, vysvetľovania svojho hlasovania hejterom na sociálnych sietiach , dostanete tak mizerný plat, že  po prepočítaní odpracovaných hodín  sotva dosiahnete minimálnu hodinovú mzdu (pre zaujímavosť – mesačný plat poslanca je 1/12 mesačného platu starostu alebo primátora). Ako bonus  sa pripravte na nechápavé pohľady svojich najbližších, ktorým bude vadiť vaša neustála neprítomnosť, hodiny strávené na mobile kde budete riešiť malicherné problémy spoluobčanov ale aj večerné pivá s kolegami poslancami pri riešení podkladov do zastupiteľstva. V tom lepšom prípade pochopia, že toto všetko robíte vo verejnom záujme, teda aj ich, v tom horšom sa pripravte na neustále hádky.  Toto všetko je ešte ale tá práca navyše, ktorú bežný volič nechápe, tak isto ako si neuvedomuje, že musíte kvôli zachovaniu životného štandardu aj niekde normálne pracovať.  Jediné na čo máte nárok, je zákonom povolené preplatené voľno. Ktoré si ale musíte samozrejme u svojho šéfa niekde nadrobiť.

No a čo teda s tým? Ako vykľučkovať z tejto situácie? Ako si zachovať zdravý rozum, odstup , čas pre seba s svoju rodinu, zdravie a životný štandard?

Zdravý rozum si zachováte len vtedy ak sa odstrihnete od sociálnych sietí, nie možno natrvalo ale s presne vymedzeným časom, kedy budete na dôveryhodných  stránkach sociálnych sietí jednoducho a hlavne zrozumiteľne vysvetľovať svoje dôsledky svojho konania a hlasovania ale to bez toho, aby ste sa zapájali do diskusií pod nimi. Tie totiž nemáte šancu „vyhrať“. Každé vaše rozhodnutie  s takmer 100% istotou vždy nahnevá  určitú skupinu ľudí, ktorých  rozumnými argumentami  proste nepresvedčíte.  A vás to bude stáť váš drahocenný čas a nervy.

Pamätajte že služba verejnosti nie je 24/7. Nikoho nezaujíma strhaný poslanec, ktorý si myslí že je nenahraditeľný a spáva ledva pár hodín denne aby stihol svoju bežnú prácu a prácu poslanca. Nie, občania chcú vidieť človeka, ktorý toto dokáže skĺbiť. Ak sa venujete poslaneckej práci extrémne veľa hodín, ste buď nešikovní alebo niektoré veci jednoducho nechápete. A to nie je práve lichotivá vizitka vás, ako človeka.  Vymedzte si minimálne jeden deň v týždni kedy odložíte mobil a venujete sa len sebe a svojej rodine. Pomáha aj keď odídete na víkend niekam mimo svojho mesta alebo dediny sa trochu inšpirovať aj v iných mestách a dedinách. Voliči určite pár dní vydržia,  keď vás neuvidia pobehovať vonku po okolí a fotiť rozbitý chodník!

Apropó – viete ako sa podľa mňa delia bežní komunálni politici? Na tvz. údržbárov a vizionárov. Tá prvá skupina sú tí už spomínaní „príjmači“  podnetov, s ktorými okamžite bežia na úrad aby sa bleskovo vyriešili a oni mohli na diskusiách zbierať plusové body u susedov na ulici. Nie je to primárne zlý prístup (akože aj takých pár treba) ale ja skôr preferujem vizionárov.  To sú tí, čo sa reálne nezaoberajú taľafatkami, ktoré sú aj tak v kompetencii mesta alebo obce, ale dôsledne sa snažia presadiť svoj program a posunúť mesto alebo obec dopredu. Takíto poslanci síce možno pre bežných voličov vystupujú ako tí neznámi, ako niekto kto pre mesto ani nepracuje, to však ale vôbec nie je na chybu. Výsledky ich práce sú viac koncepčné a dlhodobé.

No a pomaly sa blížime k poslednému bodu. Samozrejme peniaze. Hmm, tu máte prakticky len dve možnosti. Buď budete svoj mandát chápať ako službu verejnosti a uspokojíte sa so zmieňovanou almužnou alebo sa rozhodnete tak trochu podvádzať na spôsob veľkých parlamentných strán. To znamená, že „zneužijete“ členstvo v tom správnom poslaneckom klube a necháte sa na zastupiteľstve zvoliť do dozorných rád a štatutárnych orgánov mestských a obecných podnikov. Týmto by ste si k poslaneckej almužne určite prilepšili pár sto eur navyše. Možno sa pýtate  čo je na tom zlé? Prečo by ste práve vy, s vaším profesným životopisom nemohli byť konateľom v takomto podniku? Nuž odpoveď je vskutku jednoduchá –  nič netušiaci  voliči vás nevolili do dozorných rád a štatutárnych orgánov ale aby ste hájili ich záujmy a nie svoje kontá. Navyše, mali by ste si uvedomiť, že tieto mestské alebo obecné podniky by mali riadiť naozajstní profesionáli, ktorí s tým majú skúsenosti.

Dúfam, že tento článok vám, ako zástupcov občanov aspoň čiastočne pomohol odpovedať na niektoré otázky a ostatným vysvetlil, čím všetkým si takí komunálni poslanci musia prejsť okrem ťažkej práce v obecných a mestských zastupiteľstvách.

Poznámka: Autor tohto blogu nikdy nepôsobil v komunálnej politike.

 

Teraz najčítanejšie