Denník N

Pokles ceny benzínu a nafty sme si dlho neužili. Onedlho môže ísť cena nahor.

OPEC a štáty mimo kartelu na čele s Ruskom sa dohodli: denná ťažba sa zníži o 1,2 milióna barelov

Ropa je veľmi fundamentálne ovplyvniteľná komodita. V mesiacoch september-október sme videli jasný nárast jej ceny. Hlavnou príčinou boli sankcie uvalené na Irán, resp. reakcie iránskych hlavných predstaviteľov. Tí spomínali, že kvôli sankciám ako formu odplaty znížia produkciu ropy a tým „umelo“ navýšia cenu, proti čomu bojoval americký prezident Donald Trump.

Paradoxne, americké sankcie sú platné od 5. novembra a napriek tomu sme svedkami pádu cien ropy. Tento vývoj spôsobili viaceré udalosti. Najprv sa Saudská Arábia ponúkla, že môže čiastočne nahradiť výpadok ropnej produkcie Iránu, avšak nevykryje ho úplne. Saudi zvýšili ťažbu o 1 milión barelov denne a trh na to zareagoval logickým poklesom. Otázkou však ostáva, či sa vyhrážky Iránu podarilo reálne naplniť alebo nie. Áno, istý výpadok na trhu existuje, ale z kapacitného hľadiska sa nepodarilo naplniť celú produkciu, od ktorej Irán plánoval upustiť. Zatiaľ to trh ignoruje.

Len počas včerajšieho dňa ropa Brent aj ropa WTI klesla o takmer 5 percent, no počas obchodného dňa sa podarilo časť strát zmazať. Dôvodom sú rokovania OPECu vrátane Saudskej Arábie, ku ktorým sa pripojilo aj Rusko, a to napriek tomu, že do kartelu oficiálne nepatrí. Predmetom týchto rokovaní je dohoda o znížení produkcie Saudskej Arábie a udalosti spojené s oficiálnym oznámením odchodu Kataru z OPECu k januáru 2019.

Saudský minister energetiky Chalíd al-Falih oznámil novinárom pred kritickým zatvoreným stretnutím ministrov vo Viedni, že OPEC a spojenci mimo kartelu vrátane Ruska stále pracujú na dosiahnutí dohody. Falih uviedol, že hlavná preferencia Saudskej Arábie je dostatočne znížiť produkciu. A dodal, že redukcia o 1 milión barelov denne bude podľa neho primeraná. Aj keď pôvodne k oficiálnej dohode nedošlo – Rusko sa pôvodne zdráhalo prispieť svojím dielom k celkovému poklesu – oddnes to už neplatí. Finálne sa produkcia znižuje o 1,2 milióna barelov denne. Cena ropy Brent na novinku reagovala okamžitým rastom.  Vývoj v ďalších mesiacoch však nie je zďaleka jednoznačný. Časť analytikov hovorí, že na trhu bude aj po znížení stále prebytok ropy. A tým pádom bude chýbať reálny tlak na rast ceny. Navyše cenu ropy ovplyvní aj vývoj obchodného konfliktu medzi Čínou a USA. V najbližších týždňoch budeme určite svedkom pohybu ceny ropy. Akým smerom to bude je zatiaľ neisté.

Teraz najčítanejšie

Lukas Baloga

Finančným trhom som sa začal aktívne zaoberať už počas vysokej školy. Popri štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Aktívne sledovanie finančných trhov aplikujem na investovanie do rôznych finančných nástrojov. Ako analytik ProfitLevel sa venujem predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. O týchto témach chcem písať aj na blogu.