Denník N

Už viem kto sa o nás postará!

Zavedenie systémového príspevku pre dôchodcov, ktorí majú pracujúcich potomkov.

Keď neexistovali peniaze, aký mali dôchodcovia dôchodok? Za čo si kupovali dôchodcovia jedlo a teplo? Ako mohli prežiť?

Je to jednoduché, v starobe im jedlo vyprodukovali potomkovia, teplo im vyrobili potomkovia, postarali sa o nich potomkovia. Takto mohli starí menejvládni ľudia prežiť. Ak mali viac detí a viac vnúčat, tým to bolo pre nich ľahšie.

Ale deti a vnúčatá, ktoré nepracovali, ktoré nevyrábali potravu, ktoré nevyrábali teplo, neboli osožné v opatere, boli skôr na obtiaž.

Takto sa o seba navzájom ľudia starali a systém fungoval. Lenže potom prišli peniaze a systém zlyháva. Prečo?

Pretože v dnešnej dobe peňažnej nie sú zachované princípy fungovania systému “bez peňazí”!

Súčasnému dôchodcovi je jedno koľko pracujúcich detí má a či vôbec nejaké má. Dostáva dôchodok, ktorý nie je ani kus zavislý od jeho pracujúcich potomkov. Takto to ale v dobe bez peňazí nefungovalo!

Aby sa mal kto o nás v budúcnosti postarať musíme mať v budúcnosti pracujúcich potomkov. Keď pracujúcich potomkov nebudeme mať, nebude sa mať kto o nás postarať. Premenené na peniaze to znamená, že treba zaviesť príspevok dôchodcom za pracujúcich potomkov. Čím viac pracujúcich potomkov, tým väčší príspevok. Tento príspevok by mal byť mierny, keďže na dôchodok majú aj iné veci vplyv, avšak mal by byť motivačný, aby rodiny mali motiváciu mať potomkov, ktorí sú ochotní pracovať.

Jednoducho povedané, ak si dôchodcovia vychovali napríklad dve deti a tie ďalšie tri vnúčatá, ktoré pracujú, nech dostanú títo dôchodcovia nejaké eurá navyše a zároveň tí, ktorí nevedú svojich potomkov k práci, nech príspevok nedostanú.

V budúcnosti sa určite plánuje zvyšovanie dôchodkov a tento príspevok je vhodná náhrada namiesto štandardného plošného zvyšovania.

Tento príspevok je síce dlhodobé, ale systémové riešenie, ktoré pomôže zvýšiť dôchodcom dôchodky a zároveň dáva predpoklady, že sa zvýši miera pravdepodobnosti o lepšiu starostlivosť o nás budúcich dôchodcov.

Teraz najčítanejšie