Denník N

Na punči

Učitelia, zdravotníci, úradníci, rodičia, dôchodci – pripravujte vesty, najlepšie žlté.

Od nového roku porastú ceny za plyn (+5,7%) , teplo (+4,7%), vodné-stočné (+1,7%), elektrinu (+5,7%), spotrebiteľské ceny (+1,2%). Inflácia v tomto roku bola takmer dvojnásobná oproti roku 2017 a budúci rok sa očakáva jej ďalší rast. Tichý rast beží súbežne s oslavou kabinetu vladárov, oslavujúcich historický hospodársky rozmach Slovenska, z vrcholu ktorého hádže milovanému ľudu priehrštiami sociálne opatrenia v rámci vyrovnaného rozpočtu. Okrem obedov zdarma pre deti školákov si rodiny prilepšia aj zvýšením platov pracovníkov štátnej a verejnej správy, vyššie dôchodky poberú dôchodci, matky dostanú vyšší rodičovský príspevok, viac si nájdu na výplate aj ľudia zarábajúci minimálnu mzdu a polepšia si aj naši volení politicky činní zástupcovia. Či si vzhľadom na úvodnú vetu a daňové pomery nájdu títo ľudia na konci mesiaca viac aj v peňaženkách je už ale vec celkom iná. Teda až na tých poslancov, tam to zaručené je. Sociálnosť opatrení ilustrujeme na porovnaní hodnoty navýšenia miezd poslancov (+40%) a ostatných obdarovaných. Zamestnanci verejnej správy dostanú o približne 2 000% menej ako poslanci – áno sú tam tri nuly. Minimálna mzda bude navýšená o hodnotu 3 750% nižšiu ako zvýšenie platu poslancov. Dôchodci budú po zmene o 13 600% slabšom sociálnom opatrení už konečne opatrení so žitím na úrovni. A mladé rodinky sa už nemusia báť zakladať rodiny. Rodičovský príspevok narastie o hodnotu navýšenia poslaneckého platu, akurát poníženú o 25 000%.

Upierame zrak na búriaci sa Paríž, v ktorom tento rok dorovnali ceny našich pohonných hmôt, ba o niekoľko centov prekročili. Toto opatrenie, ktoré malo preniesť časť vyzbieraných peňazí na ekologizáciu trhu sa stalo zrejme poslednou kvapkou pre žlté vesty, ktoré vnímajú oslabenie nižšej strednej vrstvy. Priemerná mzda (+250% oproti nám) podľa demonštrujúcich nepostačuje na reformné kroky Macrona, čo pozdvihlo státisíce z kresiel.

A čo u nás? Počujete to? … Ticho. Nič. Žiadne reklamácie na disharmóniu ekonomického rastu a reálnej životnej úrovne, nesúmerateľné úpravy odmien pre štátnych pracovníkov, alebo uletené zdarma sociálne bláznovstvá pre nákup voličských hlasov? Nie, na puči nik, všetci sú už na punči.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie