Denník N

Voľby 2023

Smer
22,94 %
PS
17,96 %
Hlas
14,70 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,89 %
KDH
6,82 %
SaS
6,32 %
SNS
5,62 %
Republika
4,75 %
Aliancia
4,38 %
Demokrati
2,93 %
Sme rodina
2,21 %
ĽSNS
0,84 %
KSS
0,33 %
Piráti
0,31 %
Modrí
0,26 %
Maďarské fórum
0,11 %
My Slovensko
0,09 %
SOS
0,08 %
Karma
0,08 %
Srdce
0,07 %
Princíp
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 8:50
99,98 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

ÚVO nariadil zrušiť tender, z ktorého trčal Bödörov Bonul

Bonul je firma Bödör ovcov, ktorá vyrástla za vlád Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič.
Bonul je firma Bödör ovcov, ktorá vyrástla za vlád Smeru. Foto N – Tomáš Benedikovič.

Nadácia Zastavme korupciu ešte v lete podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) kvôli tendru za 11,7 milióna eur. Išlo o bezpečnostné služby, ktoré obstarávala Správa štátnych hmotných rezerv. Podľa Nadácie boli nastavené podmienky diskriminačné a mohli zvýhodniť súkromnú firmu Bonul. Tú ovláda nitriansky podnikateľ Miroslav Bödör, označovaný za človeka blízkeho Smeru.

Nadácia Zastavme korupciu upozornila na skrytú diskrimináciu v máji. Správa štátnych hmotných rezerv totiž vyžadovala špecifický bezpečnostný certifikát C4, ktorý nebol potrebný.

Úrad pre verejné obstarávanie začal voči štátnej organizácii konať a nedávno nariadil verejné obstarávanie zrušiť. Vyplýva to z informácií vo vestníku verejného obstarávania z decembra tohto roku.

Integrátor C4

Nastavené podmienky mohli podľa Nadácie zvýhodniť súkromnú bezpečnostnú spoločnosť Bonul nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödöra, keďže chceli od uchádzačov certifikát C4. Takzvaným systémovým integrátorom C4 je práve Bonul.

ÚVO bližšie informácie neposkytol, nakoľko Správa štátnych hmotných rezerv sa odvolala. Rozhodovať tak bude ešte Rada úradu, ktorá však málokedy zaujme opačné stanovisko. Verdikt rady ešte môžu dotknuté strany napadnúť na súde.

Tak sa to stalo aj v prípade Sociálnej poisťovne, ktorej ÚVO uložil pokutu práve pre certifikát C4. Spor je momentálne na súde.

Hromadný podnet

Bonul uspel vďaka “finte s C4” vo viacerých štátnych inštitúciách a podnikoch. Okrem sťažnosti na Správu štátnych hmotných rezerv preto podala Nadácia aj hromadný podnet na 26 tendrov za takmer miliardu eur, kde Úrad pre verejné obstarávanie ešte nerozhodol. Obstarávatelia vo všetkých vyžadovali C4.

C4 je integračný bezpečnostný systém pre obsluhu budov, ktorý vyrába ďalšia súkromná spoločnosť – Gamanet. Je to nástroj pre centrálne riadenie bezpečnostných prvkov, ako sú kamery či vstupné brány.

Gamanet si vytvorila akýsi súkromný systém certifikácie osôb, ktoré môžu do systému C4 zasahovať. Zoznam obchodných partnerov Gamanetu je verejne dostupný. Najvyšší stupeň certifikácie, takzvaný “systémový integrátor”, však musí zastrešiť každú zmenu v systéme.

Na území Slovenska sú systémovými integrátormi okrem Bonulu už len Syteli a VEL Security. Bonul a VEL Security boli v minulosti personálne prepojení. Predchodcom VEL Security je BMN Security, kde figurovala Miriam Gombíková, za slobodna Bödörová. Ide o dcéru podnikateľa Bödöra.

 

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.